Jak funguje poradna
Bezplatná právní poradna Gender Studies je určena převážně ženám a mužům, které a kteří zažili, respektive zažívají některou formu diskriminace z důvodu pohlaví a/nebo věku, nebo mají dotaz který se týká podmínek odchodu a návratu z mateřské/rodičovské dovolené, či možnosti flexibilního pracovního uspořádání. Na dotazy položené prostřednictvím formuláře odpovídají naše právničky do 10 dnů, využít můžete i telefonickou právní poradnu.
Alena | 14.2.2014 15:04:34
Dobrý den, pracuji na přepážce, kde jsou úřední hodiny 7.30 -14.00 (každý den musím být na pracovišti do 7.30 ) přesto máme všichni pružnou pracovní dobu 9.00-14.00, navštívila jsem 7.00-9.45 lékaře a odběr krve a zaměstnavatel mě žádá napracovat odbu od 7.00-9.00 má na to nárok ? ( mám dvě děti 4 a 8 let které musím do 17.00 vyzvedávat ze školy a školky)
Odpověď:
Dobrý den,
na pracovišti jste povinna být v základní pracovní době, tzn. od 9:00 do 14:00. V rámci volitelné pracovní doby si zaměstnanec sám volí začátek a konec pracovní doby. Při pružném rozvržení pracovní doby musí být průměrná týdenní pracovní doba naplněna ve vyrovnávacím období určeném zaměstnavatelem. Nadto, pracovní volno k doprovodu rodinného příslušníka do zdravotnického zařízení k vyšetření nebo ošetření při náhlém onemocnění nebo úrazu a k předem stanovenému vyšetření, ošetření nebo léčení se poskytne s náhradou mzdy nebo platu, jde-li o doprovod manžela, druha nebo dítěte, jakož i rodiče a prarodiče zaměstnance nebo jeho manžela.
Eva Fialová