Andy | 26.3.2014 08:08:33
Dobrý den,21.05.2014 nastupuji na mateřskou dovolenou (nyní jsem ale na neschopence z důvodu rizika předč.porodu),po které bych se ráda vrátila na SVOU PŮVODNÍ POZICI,ve které aktivně využívám německý jazyk a vím,že zaměstnavatel mne MUSÍ po 28týdnech na původní pozici umístnit.Jenomže:už nyní byl přijat na dobu neručitou člověk /muž/, který z údajných strukturálních změn převzal 70% mé agendy,ovšem oficiálně nedošlo k žádné změně v mé smlouvě ani ve firemní struktuře.Můj osobní pocit je,že přijetí nového pracovníka-muže je diskriminační,neboť jsem mu musela předat svou agendu za 8 let,přičemž jsem nikdy nebyla napomenuta z pochybení či chybovosti a svou /nyní jeho/ práci jsem mohla nadále vykonávat.Ptám se tedy,jak to bude po skončení MD,až budu chtít svou původní pozici /tedy agendu,jež jsem musela předat nově příchozímu a má vazbu na využití mých jazykových znalostí, kvůli kterým jsem byla do práce přijata/.Ve smlouvě mám "obligátní" REFERENT PRODEJE,bez bližší specifikace, tudíž nevím, jaké právo budu mít vyžadovat svou původní práce s využitím němčiny,což jsem pro firmu vykonávala 8 let.A jak to bude v případě,že se po 28týdnech budu chtít vrátit,ale ne na plný prac.úvazek?Zde mi asi zaměstnavatel NEMUSÍ vyjít vstříc a můj požadavek část.úvazku může být vnímán jako má překážka,je to tak?Děkuji za odpověď.
Odpověď:
Dobrý den,
po skončení mateřské dovolené Vás zaměstnavatel musí zařadit na původní pracovní pozici. Musí Vám vrátit stejnou "židli". To, že jste předala práci jinému zaměstnanci, kterého Váš zaměstnavatel zaměstnává na stejné pozici, je problémem zaměstnavatele. Oznamte Zaměstnavateli, že se budete vracet po skončení mateřské dovolené do práce. Pokud by pro Vás zaměstnavatel stejnou pracovní pozici neměl, může Vám přidělovat práci podle pracovní smlouvy. Domnívám se se však, že zaměstnavatel práci má, pouze Vaši práci přiděluje jinému zaměstnanci. Z tohoto důvodu Vám proto musí vrátit Vaši původní pracovní pozici.
Pokud zaměstnanec pečující o dítě do 15 let věku požádá o kratší pracovní dobu nebo jinou vhodnou úpravu pracovní doby, musí zaměstnavatel této žádosti vyhovět, nebrání-li mu v tom vážné provozní důvody.
Eva Fialová