mamina | 4.4.2014 09:38:38
Pracuji ve státní správě, kde je plat určován nařízením 564/2006 Sb. V kolektivní smlouvě má Úřad, kde pracuji uvedeno, že nepoužije pro určení platu § 6 tohoto nařízení, je tedy zaměstnanci určena platová třída a platový stupeň. Pro výpočet platového stupně je podle nař. vlády 564/2006 Sb. započítávána praxe. Za rodičovskou dovolenou je tato praxe určena max. 6 let. Já jsem byla na řádné rodičovské mnohem déle, protože mám více dětí. Zaměstnavatel mi zcela v souladu s nařízením vlády započítává pro určení platového stupně pouze 6 let. Kdybych ale namísto rodičovské dovolené pracovala, můj platový stupeň by byl o jeden platový stupeň vyšší, což v mém případě činí cca 1000,- Kč měsíčně v hrubé mzdě. Domnívám se, že uvedené nařízení vlády je v ustanovení § 4 odst. 5 v rozporu s antidiskriminačním zákonem, neboť podle antidiskriminačního zákona jsou veškerá znevýhodnění kvůli mateřství považována za přímou diskriminaci. Nařízení vlády ale určuje, že za rodičovskou dovolenou bude pro výpočet platového stupně přiznáno pouze 6 let. neexistuje žádný jiný právní předpis, který by kompenzoval nižší mzdu a posléze nižší důchod.
Rovněž je nař. vlády v rozporu s mezinárodními smlouvami, kde díky ponížené mzdě kvůli mateřství nemám rovný přístup k sociálnímu zajištění (podle nálezu ÚS je výše důchodu odvislá od výše příjmů). Zajímají mě všechny mezinárodní smlouvy, kterých je signatářem ČR, s kterými toto nařízení může být v rozporu.
Odpověď:
Dobrý den,
nařízení vlády je diskriminační. Děkujeme za informaci o tomto nařízení. Dáme podnět k jeho změně.
Zákaz diskriminace je kromě české Listiny základních práv a svobod a zákona č. 198/2009 o rovném zacházení a opravných prostředcích ochrany před diskriminací některých (antidiskriminační zákon) upraven ve směrnici 2006/54/ES o zavedení zásady rovných příležitostí a rovného zacházení pro muže a ženy v oblasti zaměstnání a povolání. Existuje rovněž Úmluva o odstranění všech forem diskriminace žen přijatá Valným shromážděním OSN v roce 1979.
Eva Fialová