Gessie | 6.7.2014 23:06:52

Dobrý den popíši Vám situaci, která nastala v mém zaměstnání.Pracuji v chráněné dílně,zaměstnavatel na nás zaměstnance pobírá dotace.Za měcíc květen jsem neobdržela výplatu,kdy termín výplaty máme stanovený v pracovní smlouvě ke každému 18.Jelikož se mi to stalo již podruhé,pohrozila jsem zaměstnavateli,že jsi na něj půjdu stěžovat na inspektorát práce.Druhý den 19.6.jsem byla zaměstnavatelem obviněna ze ztráty finan.částky 3700,-Kč Jelikož mám od provozovny svěřeny klíče,byla jsem ráno v práci sama,nikdo jiný tam nebyl.Musela jsem mu dát k prohlídnutí své osob.věci a skříňku.Nic nenašel a ani nemohl,protože jsem nic neodcizila.Kromě tohoto dne se prý již týden předtím ztratilo 400,-a 1500,-Kč. Kromě mě,má ještě jedna kolegyně klíče od provozovny.střídáme se na směnách a nikdo z nás 4 zaměstnankyň nemá podepsanou hmotnou odpovědnost.Zaměst,šel podat trestní oznámení na policii na neznámého pachatele,neznámého prý proto,že nedokáže s určitostí říci.kdo ze zamšstnanců tam hotovost odcizil.Jaké bylo mé překvapení,když mi 1.7. přišlo okamžité zrušení prac.poměru a jako důvod mám uvedeno-jste důvodně podezřelá z trest.činu krádeže,kde celková škoda převyčuje pět tisíc.Na potvrzení,či vyvrácení vámi spáchané krádeže,je nutné počkat na dokončené vyšetřování vedené Policii ČR.Můžete mi prosím Vás poradit,jak se mám v tomto případě bránit ?? Vždyť Policie ještě nevyslechla všechny zaměstnance(včetně mě) a zaměstnavatel dělá takové závěry !! Děkuji Vám za radu a přeji Vám hezký den.

Odpověď:

Dobrý den,
zaměstnavatel může výjimečně pracovní poměr okamžitě zrušit jen tehdy, byl-li zaměstnanec pravomocně odsouzen pro úmyslný trestný čin k nepodmíněnému trestu odnětí svobody na dobu delší než 1 rok, nebo byl-li pravomocně odsouzen pro úmyslný trestný čin spáchaný při plnění pracovních úkolů nebo v přímé souvislosti s ním k nepodmíněnému trestu odnětí svobody na dobu nejméně 6 měsíců, nebo porušil-li zaměstnanec povinnost vyplývající z právních předpisů vztahujících se k jím vykonávané práci zvlášť hrubým způsobem.
Písemně svému zaměstnavateli sdělte, že k podmínky pro zrušení pracovního poměru nejsou dány a že trváte na tom, aby Vám zaměstnavatel přiděloval práci podle pracovní smlouvy. Pokud se tak nestane, podejte žalobu na neplatnost okamžitého zrušení pracovního poměru. Žalobu můžete podat do dvou měsíců ode dne, kdy měl pracovní poměr skončit.

Eva Fialová

loga esf a oplzz
původní verze poradny: http://www.rovneprilezitosti.cz/oldweb/poradenstvi.php, http://www.rovneprilezitosti.cz/oldweb/info.php
© 2011; Gender Studies. Webhosting, webdesign & publikační systém TOOLKIT - econnect