Jak funguje poradna
Bezplatná právní poradna Gender Studies je určena převážně ženám a mužům, které a kteří zažili, respektive zažívají některou formu diskriminace z důvodu pohlaví a/nebo věku, nebo mají dotaz který se týká podmínek odchodu a návratu z mateřské/rodičovské dovolené, či možnosti flexibilního pracovního uspořádání. Na dotazy položené prostřednictvím formuláře odpovídají naše právničky do 10 dnů, využít můžete i telefonickou právní poradnu.
bronicka | 15.7.2014 13:59:35
Dobrý den, dovoluji si požádat o radu. V 5/2013 jsem nastoupila na mateřskou dovolenou ze zaměstnání (ve kterém pracuji i nyní, ovšem na jiné pozici a v jiném oddělení). Dcera se mi narodila 13/6/2013. Čerpala jsem mateřskou dovolenou a od 11/2013 jsem nastoupila na HPP (stejná firma, jiné oddělení, jiná pozice) a otec dcery nastoupil rodičovskou dovolenou a pobírá rodičovský příspěvek. Ráda bych změnila zaměstnání a zaměstnavatel mě nechce pustit jinak než ve standardní výpovědní lhůtě. Lze to řešit způsobem: nahlásím zaměstnavateli, že nastupuji na RD od 1. následujícího měsíce a následně uzavřu HPP s jiným zaměstnavatelem? Jak v takovém případě řešit s ÚP? Mám RD převzít na sebe, nebo lze otec i matka současně na RD? Děkuji mnohokrát. BB
Odpověď:
Dobrý den,
matka i otec mohou být na rodičovské dovolené současně. Na čerpání rodičovského příspěvku bude však mít nárok pouze jeden z Vás. V průběhu rodičovské dovolené můžete uzavřít pracovní smlouvu s jiným zaměstnavatelem a dát výpověď stávajícímu zaměstnavateli. Uzavřít pracovní smlouvu za trvání pracovního poměru u zaměstnavatele se stejným předmětem činnosti, který jste vykonávala u prvního zaměstnavatel, můžete pouze s písemným souhlasem prvního zaměstnavatele.
Eva Fialová