Zrzecka | 19.9.2014 22:17:06
Dobrý den, kamarádka byla na rodičovské dovolené a do 2 let pobírala rodičovský příspěvek. Její dceři byly 2 roky v srpnu 2014, ale školku měla až od září 2014. V září se chtěla v práci domluvit, kdy může nastoupit, ale bylo jí řečeno, že pro ni práci nemají.Když požadovala výpověď pro nadbytečnost a odstupné, řekli jí, že na odstupné nemá nárok a protože nenastoupila druhý den po druhých narozeninách dcery, tak jí třetí den pracovní poměr zanikl.Pak jí říkali, že kdyby chtěli být hodně zlí tak ji dají výpověď pro hrubé porušení kázně (nechození do práce), ale protože byli tak "hodní" tak ji dali neplacené volno a výpověď dohodou. Měli na to právo? Nemá snad zaměstnavatel povinnost držet místo do 3 let dítěte?
Předem děkuji za odpověď. Zrzečka.
Odpověď:
Dobrý den,
zaměstnavatel musí zaměstnanci po návratu z rodičovské dovolené přidělovat práci podle jeho pracovní smlouvy. Pokud tuto práci nemá, protože u něho proběhly organizační změny, a zaměstnanec se v jejich důsledku stal nadbytečným, musí zaměstnavatel dát zaměstnanci výpověď pro nadbytečnost. V takovém případě má zaměstnanec nárok na odstupné ve výši až trojnásobku průměrného výdělku. Zaměstnavatel může ukončit pracovní poměr ze stejného důvodu dohodou. I v tomto případě má zaměstnanec nárok na odstupné. Pro prokázání takového nároku je lepší, když je důvod rozvázání pracovního poměru a nárok na odstupné v dohodě uveden.
Pokud zaměstnanec nenastoupí do práce, protože nemá možnost dát dítě do mateřské školy, není podle soudů hrubým porušením pracovních předpisů a nezakládá možnost okamžitého zrušení pracovního poměru ze strany zaměstnavatele.
Eva Fialová