jana | 10.2.2015 11:42:52

Dobrý den,
prosím o radu. Jsem v pracovním poměru od r. 2006. V pracovní smlouvě nemám napsané výkon(druh práce) a kde bude vykonávaná. Musím žádat teď dodatečně o novou prac. smlouvu nebo dodatek. Dále jsem ústně domluvená na aktuální prac. dobu pouze na 6 hod. z důvodu malého výdělku firmy. Nadřízený mě nutí v polovině prac. doby odvoz klienta k soudu mimo firmu cca 200 km, domů přijedu nejméně o 2 hod později už mimo prac. dobu. Jelikož mám zkrácenou dobu a menší plat, našla jsem si brigádu. Nadřízený mě přesčas nezaplatí a vyhrožuje mě vyhazovem pokud si to nějak nezařídím.Má na to právo.


Děkuji

Odpověď:

Dobrý den,
pracovní smlouva musí dle § 34 zákoníku práce obsahovat druh práce, který má zaměstnanec pro zaměstnavatele vykonávat, místo nebo místa výkonu práce, ve kterých má být práce podle písmene a) vykonávána a den nástupu do práce. Neobsahuje-li pracovní smlouva podstatné náležitosti, je neplatná. Neplatnost právního jednání však nemůže být zaměstnanci na újmu, nezpůsobil-li neplatnost výlučně sám. Zaměstnavateli hrozí za nedodržení zákoníku práce postih. Dohodněte se se zaměstnavatelem na písemném uvedení stávajícího druhu práce a místa výkonu práce v pracovní smlouvě.
Změnu rozsahu práce, pokud ji máte uvedenu ve smlouvě, lze měnit pouze změnou pracovní smlouvy. Pokud v pracovní smlouvě rozsah pracovní doby nemáte uveden, je Váš rozsah pracovní doby stanovená týdenní pracovní doba, tj. 40 hodin týdně. Pokud se se zaměstnavatelem dohodnete písemně na změně rozsahu týdenní pracovní doby, jste zaměstnaná na kratší pracovní dobu. Práci přesčas není možno zaměstnanci s kratší pracovní dobou nařídit (§ 78 odst. 1 písm. i) ZP).

Eva Fialová

loga esf a oplzz
původní verze poradny: http://www.rovneprilezitosti.cz/oldweb/poradenstvi.php, http://www.rovneprilezitosti.cz/oldweb/info.php
© 2011; Gender Studies. Webhosting, webdesign & publikační systém TOOLKIT - econnect