Libuše | 11.2.2015 17:48:48

Dobrý den, aktuálně čerpám mateřskou dovolenou (u zaměstnavatele 9 let, TOP manažerská pozice). Dohoda mezi mnou a zaměstnavatelem byla, že ihned po mateřské (28 týdnů) nastoupím zpět do zaměstnání. Zhruba v polovině mateřské mi zaměstnavatel ústně oznámil, že se mnou končí spolupráci. Jak důvod uvedl mou neschopnost (vcelku nezáleží, oč se konkrétně jedná) a jako minoritní důvod uvedl mé dvě malé děti. Nabídl mi dohodu a "cílovou odměnu" ve výši, která se standardně manažerům v této společnosti při odchodu vyplácí. Vzhledem k zákazu výpovědi na mateřské a také diskriminace ohledně dětí jsem s dohodou nesouhlasila a navrhla jinou výši kompenzace (zohledňující tento jejich nestandardní postup). Zaměstnavatel se však pravděpodobně mého návrhu zalekl a předpokládám, že se spojil s právníky, neboť na můj návrh nereagoval a právě mi po dvou měsících od sdělení záměru ukončení spolupráce oznámil, že se situace změnila a že očekává můj návrat do práce. Faktem je, že ihned po tom, co mi sdělil, že spolupráci končíme, rozeslal všem klíčovým manažerům e-mail, ve kterém je o našem ukončení spolupráce informoval. Také je informoval, že od 1.1. pozici bude vykonávat jiná osoba, tu jmenoval. Ústně pak na poradách oznámil i důvody ukončení spolupráce, tj. mou neschopnost a mé dvě malé děti (mám na to spoustu svědků). A já se prosím ptám, zda musím s tímto postupem souhlasit. Díky informacím o mé neschopnosti mi poměrně silně znesnadnil další řádný výkon práce (respekt a důvěryhodnost mé osoby, mnou vykonávané práce) a v této chvíli jsme ve fázi absolutní ztráty důvěry. Byť byl celý úkon z jeho strany nezákonný a výpověď jsem "papírově" neobdržela, musím si toto nechat líbit? Nemůžu se bránit například nesouhlasem s odvoláním "výpovědi", byť se to celé seběhlo, viz výše popsáno? Je tohle ještě etické jednání? Je mi jasné, že po mém návratu z mateřské bude podstupovat další cílené kroky k tomu, abychom se rozešli...z mé strany nebo zrušením pozice apod. Velmi děkuji za odpověď.

Odpověď:

Dobrý den,
Váš zaměstnavatel se dopustil diskriminačního jednání, které je zakázáno antidiskriminačním zákonem, jelikož s Vámi jednal méně příznivě než s ostatními zaměstnanci z důvodu pohlaví a povinností k rodině. Od zaměstnavatele můžete požadovat nejen přiměřené zadostiučinění, ale i omluvu za jeho jednání, a to i ve formě veřejného dopisu rozeslaného manažerům, kterým původně odeslal email, kde se odvolával na Vaši neschopnost.

Eva Fialová

loga esf a oplzz
původní verze poradny: http://www.rovneprilezitosti.cz/oldweb/poradenstvi.php, http://www.rovneprilezitosti.cz/oldweb/info.php
© 2011; Gender Studies. Webhosting, webdesign & publikační systém TOOLKIT - econnect