Aknelot | 2.4.2015 17:17:55

Dobrý den,
Prosím Vás o radu.
Za měsíc bych se měla po 3 leté MD a následně RD vracet zpět do zaměstání. Mám smlouvu na dobu neurčitou a ve smlouvě přesně určenou funkci a místo výkonu. Na mé pozici je paní, která má smlouvu na dobu určitou. I přesto mi vedení oznámilo, že pro mě nemají volné místo a nabízí mi výpověď dohodou + odměnu (odstupné). Toto místo se rušit nebude.
Chci se zeptat:
1) může zaměstnavatel zaměstnankyni zastupující mateřskou prodloužit smlouvu popřípadě jí dát smlouvu na dobu neurčitou a mě, jako zaměstnankyni vracející se z rodičovské dovolené, propustit?
2) v případě, že mi zaměstnavatel nabídne místo neodpovídající mé smlouvě a já bych toto místo odmítla, mám i přesto nárok na odstupné?
3) může zaměstnavatel změnit ve smlouvě zastupující zaměstnankyni název funkce (např. z fakturantky na asistentku fakturace), ikdyž pracovní náplň bude stejná a mě oznámit, že má funkce byla zrušena?
4) z čeho by se počítala a jaká by byla výše podpory, kdybych trvala na výpovědi pro nadbytečnost, tzn. 2 měsíční výpovědní doba+3 měsíční odstupné?
5) z čeho by se počítala a jaká by byla výše podpory, kdybych výpověď dohodou přijala (ikdyž by byl v této dohodě uveden § 52 písm. c) a šla hned po RD na ÚP?
Předem moc děkuji za odpovědi

Odpověď:

Dobrý den,
pokusím se odpovědět na Vaše otázky:
1) Zaměstnankyni na zástup může zaměstnavatel pracovní smlouvu prodloužit, nicméně to, že je Vaše pracovní pozice obsazená jinou zaměstnankyní není důvodem k výpovědi pro nadbytečnost, jelikož u zaměstnavatele nenastaly organizační změny. Obsazení pracovní pozice jiným zaměstnancem není organizační změnou.
2) V tomto případě Vám stále zaměstnavatel musí přidělovat práci na základě Vaší původní smlouvy. Pokud takovou práci zaměstnavatel nemá, je to překážka v práci na jeho straně a Vám náleží náhrada mzdy ve výši Vašeho průměrného výdělku, a to do doby než Vám buďto zaměstnavatel začne práci dle Vaší pracovní smlouvy přidělovat, nebo se dohodnete na změně pracovní smlouvy. Nesouhlas se změnou pracovní smlouvy není důvodem k výpovědi pro nadbytečnost, pokud nenastaly organizační změny.
3) V tomto případě bych doporučovala do dvou měsíců od skončení pracovního poměru podat žalobu na neplatnost výpovědi. Samotná změna názvů pracovních pozic není organizační změnou.
4) Podpora v nezaměstnanosti by se vypočítávala z průměrného měsíčního čistého výdělku, tzn. ve Vašem případě ze mzdy, kterou jste dosahovala ve výpovědní době. Podpora v nezaměstnanosti činí první 2 měsíce podpůrčí doby 65 %, další 2 měsíce podpůrčí doby 50 % a po zbývající podpůrčí dobu 45 % průměrného měsíčního čistého výdělku.
5) V tomto případě by podpora v nezaměstnanosti činila za první 2 měsíce 0,15násobek, další 2 měsíce 0,12násobek a po zbývající podpůrčí dobu 0,11násobek průměrné mzdy v národním hospodářství za 1. až 3. čtvrtletí kalendářního roku předcházejícího kalendářnímu roku, ve kterém byla podána žádost o tuto podporu. Nejvyšší dávka by dosahovala 3.777 Kč.

Eva Fialová

loga esf a oplzz
původní verze poradny: http://www.rovneprilezitosti.cz/oldweb/poradenstvi.php, http://www.rovneprilezitosti.cz/oldweb/info.php
© 2011; Gender Studies. Webhosting, webdesign & publikační systém TOOLKIT - econnect