Jana | 2.6.2015 19:42:23
Dobrý den,
Začátkem minulého měsíce první den po nástupu z nemocenské z důvodu samovolného potratu chtěného těhotenství a následných komplikaci (cca 3týdny v neschopnosti) jsem dostala nabídku buďto dohody o ukončení pracovní smlouvy a odstupného ve výši dvou platů (výše odstupného ze zákona, pracovala jsem ve firmě bez tří týdnů dva roky,tudíž v tu chvíli 1 rok)nebo sesazení na nižší pozici a následné dvou měsíční výpovědi, snížení platu a odstupného ve výši tří platů (výše odstupného ze zákona, pracovala bych ve firmě více než dva roky), vše z důvodu údajné reorganizace, zrušení mé pozice. Zaměstnavatele jsem o hospitalizaci i o jejím důvodu a nakonec o ztrátě těhotenství informovala smskou v dobré víře, aby pochopil, že důvod mé neschopnosti je vážný. Zaměstnavatel poté na mě začal tlačit, také smskou, abych se vrátila do zaměstnání, co nejdříve, neboť tým, jehož jsem byla vedoucí, nezvládá svou práci beze mě, to vše několik dní před mým návratem do zaměstnání. Následně mě předložil tyto dvě varianty. Přijala jsem pod psychickym tlakem dohodu a odstupné ve výši dvou a půl platu (smlouvala jsem půl platu navíc). Posléze jsem se dozvěděla, že zaměstnavatel mě nemohl zákoně sesadit a snížit plat, pouze pokud bych to akceptovala. Je možné se nějak bránit s nadějí na úspěch a žádat odškodné? Domnívám se, že výpověď mě byla dána, z obavy další mojí perpektivity pro firmu (plánování rodiny), možné nemocnosti v těhotenství či snížené produktivitě z důvodu těhotenství.
Odpověď:
Dobrý den,
nastoupí-li zaměstnanec do práce po skončení dočasné pracovní neschopnosti, je zaměstnavatel povinen zařadit je na jejich původní práci a pracoviště. Není-li to možné proto, že původní práce odpadla nebo pracoviště bylo zrušeno, zařadí je zaměstnavatel podle pracovní smlouvy. Pouze pokud zaměstnavatel nemůže zaměstnanci přidělovat práci, protože se tento zaměstnanec stal nadbytečným z organizačních důvodů, může mu zaměstnavatel dát výpověď nebo s ním ukončit pracovní poměr se stejných důvodů dohodou. Pokud máte podezření, že u zaměstnavatele žádné změny neproběhly, můžete podat do 2 měsíců od skončení pracovního poměru žalobu na neplatnost výpovědi nebo dohody.
Jednání Vašeho zaměstnavatele by mohlo být považováno za diskriminační z důvodu pohlaví. V případném soudním sporu by musel Váš (bývalý) zaměstnavatel prokázat, že ho s Vámi neukončil pracovní poměr z důvodu Vašeho pohlaví. Za diskriminaci z důvodu pohlaví se považuje i nepříznivé zacházení z důvodů těhotenství nebo povinností k rodině.
Eva Fialová