Helena | 17.8.2015 13:11:52

Dobrý den,syn byl posledních šest měsíců na rodičovské.Vnučce budou v srpnu tři roky,nastupuje do MŠ.Syn by se měl vrátit do zaměstnání,kde pracoval.Bohužel školka je otevřená od 7.00do16.00.Je to na vesnici.Syn ale pracuje od 6.00do18.00hod.Nemůže tedy vnučku ráno vodit,ani ji odpoledne vyzvednout.Matka malé dojíždí každý den 100km tam a spět a pracuje ne dvě směny.Ani ona nemůže.Dnes synovi zaměstnavatel oznámil,že je jeho místo volné a že může nastoupit spět do práce a jestli nemůže.aby dal výpověď dohodou.Má syn nárok na úpravu pracovní doby,tak aby mohl dceru vodit a vyzvedávat ze školky.Nevím jestli mu musí zaměstnavatel vyjít vstříct.Musí dát výpověď?Děkuji Helena.

Odpověď:

Dobrý den
podle § 241 odst. 2 zákoníku práce musí zaměstnavatel vyhovět žádosti zaměstnance pečujícího o děti do 15 let věku o kratší pracovní dobu nebo jinou vhodnou úpravu pracovní doby, nebrání-li mu v tom vážné provozní důvody. Zákoník práce nerozlišuje mezi zaměstnancem a zaměstnankyní. Vážnými provozními důvody je např. ohrožení nebo přerušení provozu zaměstnavatele. Pokud zaměstnavatel žádosti Vašeho syna nevyhoví, musí mu sdělit, jaké vážné provozní důvody mu brání v tom, aby mu přiděloval práci tak, jak Váš syn požaduje. Pokud takové důvody nemá, je povinen žádosti vyhovět.
Podle § 241 odst. 1 zákoníku práce je zaměstnavatel povinen přihlížet při zařazování zaměstnanců do směn též k potřebám zaměstnankyň a zaměstnanců pečujících o děti.

Eva Fialová

loga esf a oplzz
původní verze poradny: http://www.rovneprilezitosti.cz/oldweb/poradenstvi.php, http://www.rovneprilezitosti.cz/oldweb/info.php
© 2011; Gender Studies. Webhosting, webdesign & publikační systém TOOLKIT - econnect