Markéta | 20.9.2015 08:39:43

Dobrý den, potřebovala bych se poradit ohledně nástupu na mateřskou a případně rodičovskou. Momentálně jsem zaměstnaná na dobu určitou (smlouvu mám do června 2017), na mateřskou s prvním dítětem budu nastupovat nyní v polovině listopadu 2015. Ráda bych se vrátila do práce po mateřské, ale v té době také dojde v zaměstnání k výměně mého přímého nadřízeného (ten stávající, který si mě na tuto pozici vybral, jde do důchodu). V momentě, kdy se vrátím po mateřské, má zaměstnavatel povinnost mi vrátit mou pozici, ale nemůže mě také vzápětí vyhodit (např. kdyby nový šéf měl na tuto pozici někoho jiného)? Předpokládám, že se se mnou budou chtít domluvit, abych zůstala na rodičovské dovolené, a po skončení smlouvy se přihlásila na úřadu práce. Dokdy bych musela případně nastoupit druhou mateřskou, aby se mi počítala ze stávajícího platu? A ještě se chci zeptat: mohu teoreticky po dobu mateřské a rodičovské dovolené vykonávat svou práci pro svého zaměstnavatele na jiný typ smlouvy než je zaměstnanecká? Např. smlouva o dílo, dohoda o provedení práce apod.? Nebo je pro přivýdělek nutné vykonávat jinou činnost pro jiný subjekt? Předem moc děkuji za odpověď.

Odpověď:

Dobrý den,
pokud se budete chtít vrátit do zaměstnání ihned po skončení mateřské dovolené, je Vám zaměstnavatel povinen přidělit práci podle Vaší pracovní smlouvy a zařadit Vás na Vaši původní práci a pracoviště. Výpověď Vám vzápětí poté dát nemůže, neboť platí, že zaměstnavatel může dát zaměstnanci výpověď jen z důvodu výslovně stanoveného v § 52 zákoníku práce, jinak je výpověď neplatná.
Při druhém dítěti se peněžitá pomoc v mateřství počítá ze stejného vyměřovacího základu jako u toho prvního tehdy, když na druhou mateřskou zaměstnankyně nastoupí do čtyř let věku prvního dítěte, za předpokladu, že její pracovní poměr stále trvá. Ve Vašem případě, kdy máte uzavřenou smlouvu na dobu určitou a pracovní poměr Vám tak skončí uplynutím sjednané doby v červnu 2017, by se výše PPM počítala podobně jako při prvním dítěti, pokud byste nastoupila na peněžitou pomoc v mateřství (tedy osm až šest týdnů před porodem) nejpozději v ochranné 180-denní lhůtě po skončení zaměstnání.
V průběhu mateřské dovolené nesmí zaměstnankyně vykonávat tu práci, ze které čerpá mateřskou dovolenou a PPM, nicméně může pro svého zaměstnavatele pracovat na základě dohody o provedení práce či dohody o pracovní činnosti, přičemž druh práce musí být odlišný od druhu práce, který vykonává v pracovním poměru. Na rozdíl od mateřské, v průběhu rodičovské dovolené může zaměstnankyně bez omezení pracovat i u svého původního zaměstnavatele.

Kateřina Lovitt

loga esf a oplzz
původní verze poradny: http://www.rovneprilezitosti.cz/oldweb/poradenstvi.php, http://www.rovneprilezitosti.cz/oldweb/info.php
© 2011; Gender Studies. Webhosting, webdesign & publikační systém TOOLKIT - econnect