SP | 20.9.2015 21:46:20
Dobrý den,
na jaře letošního roku jsem se zaměstnavatelem předčasně podepsala Dohodu o ukončení pracovního poměru, ke které dojde 1.prosince, tedy v době, kdy mému synovi budou 3 roky. Do zaměstnání jsem se po skončení rodičovské dovolené nechtěla vrátit a blokovat pracovní místo.
V průběhu roku jsem ale otěhotněla, 5. ledna budu nastupovat na mateřskou dovolenou.
Mám nárok na storno Dohody?
Pokud se se zaměstnavatelem nedohodnu, měla bych být v ochranné lhůtě a mít nárok na PPM. Mohu s tím skutečně počítat?
A jak to bude s rodičovskou dovolenou, mohu si zvolit dvouletou variantu, případně manžel?
Děkuji za odpověď a odbornou pomoc.
Odpověď:
Dobrý den,
vzhledem k tomu, že jste se zaměstnavatelem uzavřela dohodu o rozvázání pracovního poměru, končí Váš pracovní poměr sjednaným dnem. Na tom nic nemění skutečnost, že jste nyní těhotná.
Při druhém dítěti se peněžitá pomoc v mateřství počítá ze stejného vyměřovacího základu jako u toho prvního tehdy, když na druhou mateřskou zaměstnankyně nastoupí do čtyř let věku prvního dítěte, za předpokladu, že její pracovní poměr stále trvá. Ve Vašem případě, kdy Váš pracovní poměr skončí k 1.12.2015, se výše PPM bude počítat podobně jako při prvním dítěti, protože máte nastoupit na peněžitou pomoc v mateřství v ochranné 180-denní lhůtě po skončení zaměstnání.
Nárok na rodičovskou dovolenou má matka dítěte po skončení mateřské dovolené a otec od narození dítěte. Délka rodičovské dovolené závisí na rozhodnutí rodičů. Rodičovskou dovolenou mohou otec i matka čerpat současně, nebo se na ní střídat, nebo ji může čerpat jenom jeden z nich. Rodiče se mohou střídat i v pobírání rodičovského příspěvku. Volbu výše rodičovského příspěvku lze měnit podle aktuální situace rodiny, ale až po 3 celých, po sobě jdoucích, kalendářních měsících, po které byl rodičovský příspěvek vyplácen.
Kateřina Lovitt