Bára | 16.10.2015 13:57:25
Dobrý den, synovi budou v lednu 2016 3 roky a zároveň mi tím končí rodičovská dovolená. Zaměstnavatel má na mém místě jinou paní a řekl, že práci pro mě nemá (resp. nabídl mi jedno neodpovídající místo za menší plat nebo výpověď a odstupné). Zároveň se syn nedostal do státní školky. Jaké mám nyní možnosti? Pokud zažádám o neplacené volno a dostanu ho (a zároveň požádám o prodloužení RD do 4 let dítěte), po jeho skončení má zaměstnavatel opět povinnost mě zaměstnat podle mé pracovní smlouvy jako asistentku PR za stejný plat jako jsem měla před mateřskou dovolenou nebo už ne? Má právo mi nabídnout jakoukoliv práci, i za méně peněz, nebo pokud bude s neplaceným volnem souhlasit má po jeho skončení stejné povinnosti jako po skončení rodičovské dovolené? A co by to pro mě znamenalo v případě, že mi dá po skončení neplaceného volna výpověď - z čeho by se mi počítala podpora v nezaměstnanosti? Děkuji za odpověď.
Odpověď:
Dobrý den,
pokud se vracíte do práce po skončení rodičovské dovolené, musí Vám zaměstnavatel přidělovat práci podle Vaší pracovní smlouvy. Jestliže pro Vás takovou práci nemá, protože došlo k organizačním změnám, může Vám dát po skončení rodičovské dovolené výpověď podle § 52 písm. c) zákoníku práce pro nadbytečnost. To, že Vaši práci vykonává jiný zaměstnanec, není důvodem pro výpověď pro nadbytečnost z organizačních důvodů a zaměstnavatele nezbavuje povinnosti přidělovat Vám práci podle pracovní smlouvy. Jestliže Vám zaměstnavatel přesto práci podle pracovní smlouvy nepřidělí, je to překážka v práci na jeho straně a Vy máte nárok na náhradu mzdy ve výši Vašeho průměrného výdělku po celou dobu trvání této překážky.
Po skončení rodičovské dovolené můžete požádat zaměstnavatele o poskytnutí neplaceného volna do 4 let věku dítěte. Zaměstnavatel však není této žádosti povinen vyhovět. Pokud se se zaměstnavatelem dohodnete, tak po návratu z neplaceného volna máte právo na přidělování práce podle pracovní smlouvy (stejně jako u rodičovské dovolené). Po skončení neplaceného volna se již žádná zvláštní ochrana před výpovědí neuplatňuje.
Co se týká podpory v nezaměstnanosti, tak na podporu v nezaměstnanosti dosáhne ten rodič, který doloží společně se žádostí o přiznání podpory také potvrzení o tom, že v posledních dvou letech před zařazením do evidence úřadu práce pracoval a zároveň má zaplaceno z této činnosti důchodové pojištění. Při výpočtu její výše hraje rozhodující roli to, zda rodič v uplynulých dvou letech opravdu pracoval, nebo jestli ho jeho zaměstnavatel pouze vedl ve stavu zaměstnanců a dotyčný byl na rodičovské dovolené. Jestliže žadatel skutečně pracoval, získá nárok na podporu v nezaměstnanosti vypočtenou z předchozího průměrného měsíčního čistého výdělku. Bude dostávat první dva měsíce 65 procent, další dva měsíce 50 procent a po zbytek podpůrčí doby 45 procent předchozího příjmu. Pokud rodič končí pracovní poměr současně s rodičovskou dovolenou a před příchodem do evidence úřadu práce v zaměstnání fyzicky nepracoval, vypočítá se podpora v nezaměstnanosti z průměrné mzdy v národním hospodářství, což je aktuálně 26.287 Kč. Pokud budete čerpat neplacené volno a dostanete výpověď a výpovědní doba vyprší bez odpracování jediného dne, tak v tomto případě by platilo, že u uchazeče, u kterého je poslední činností „náhradní doba“, tj. např. péče o dítě do čtyř let věku, se stanoví podpora v nezaměstnanosti první 2 měsíce ve výši 0,15 násobku, za další 2 měsíce 0,12 násobku a za zbývající měsíc ve výši 0,11 násobku průměrné mzdy v národním hospodářství za první až třetí čtvrtletí kalendářního roku předcházejícího kalendářnímu roku, ve kterém byla podána žádost o tuto podporu.
Kateřina Lovitt