Myška | 17.10.2015 15:33:06
Dobrý den, prosím pěkně jak mám nyní postupovat? Jsem zaměstnaná, mám pracovní smlouvu na dobu neurčitou. V říjnu 2013 se mi narodila dcerka, se kterou jsem byla nejdříve na mateřské dovolené a poté jsem požádala o rodičovskou dovolenou (RD) do DVOU let věku dcerky.Neměli jsme pro dcerku mateřskou školku, tak jsem znovu zaměstnavatele požádala o prodloužení RD do 31.12.2015. Zaměstnavatel mi však napsal dopis, kde mi sdělujue, že souhlasí s mojí žádostí o neplacené pracovní volno po dobu RD a že od jejích narozenin, (říjen) do konce roku 2015, budu na neplaceném volnu.Domnívám se ,že zaměstnavatel nepostupoval správně a že mám nárok na rodičovskou dovolenou,o kterou jsme žádala, protože dcerka nemá zdaleka tři roky.Jak mám nyní prosím postupovat abych byla právně chráněná? Nemůže se mnou ted zaměstnavatel ukončit prac.poměr?V případě když budu znovu těhotná, mám nárok opět na mateřskou dovolenou a posléze RD?Děkuji mnohokrát za odpověď a přeji pěkný den.
Odpověď:
Dobrý den,
rodičovská dovolená je nárokové pracovní volno. Délka rodičovské dovolené trvá maximálně do 3 let věku dítěte. Rodičovská dovolená není automaticky vázaná na rodičovský příspěvek. Z pohledu zákoníku práce je rodičovská dovolená překážka v práci a zaměstnavatel je povinen poskytnout ji zaměstnankyni v rozsahu, v jakém o ni požádá. Pracovní volno nemusí být čerpáno do 3 let věku dítěte souvisle, zaměstnankyně může v době do dosažení tří let věku dítěte opakovaně požádat o čerpání rodičovské dovolené v kratším rozsahu a zaměstnavatel má povinnost jí takové čerpání pracovního volna umožnit. Jestli jste si požádala o rodičovskou dovolenou do 2 let věku dítěte, pak musíte i nyní požádat o další rodičovskou dovolenou do 3 let věku dítěte. Forma žádosti o poskytnutí rodičovské dovolené není zákonem stanovena, lze však doporučit písemnou formu. V době čerpání rodičovské dovolené je zakázáno dát zaměstnankyni výpověď z pracovního poměru.
Co se týká peněžité pomoci v mateřství, ta se při druhém dítěti počítá ze stejného vyměřovacího základu jako u toho prvního tehdy, když na druhou mateřskou nastoupíte do čtyř let věku prvního dítěte. Čtyřletá lhůta platí, i pokud jste u prvního dítěte zvolila nejrychlejší (dvouleté) čerpání rodičovského příspěvku. Aby se Vaše druhá PPM počítala stejně jako ta první, musí pracovní poměr, díky němuž jste dostávala první PPM, stále trvat. Pokud už pracovní poměr, z něhož se Vám proplácela první PPM, trvat nebude, je rozhodující, kdy tento pracovní poměr skončil. Když nastoupíte na peněžitou pomoc v mateřství (tedy osm až šest týdnů před porodem) v ochranné 180-denní lhůtě po skončení zaměstnání, bude se výše PPM počítat podobně jako při prvním dítěti.
Kateřina Lovitt