Jana B. | 18.10.2015 21:40:30

Do zaměstnání jsem nastoupila v srpnu 2010, tedy před vice než pěti lety, na dobu určitou, a to na dobu mateřské a rodičovské jiné zaměstnankyně. Když se blížila doba, kdy měla předchozí zaměstnankyně nastoupit do práce, tak oznámila, že jde opět na mateřskou dovolenou. Moje smlouva již nebyla nijak upravena a pracovala jsem dál jako dříve. V prosinci 2013 jsem rovněž nastoupila na mateřskou dovolenou. Nyní mi zaměstnavatel oznámil, že moje smlouva končí a to s dvoudenním předstihem.
Má zaměstnavatel danou nějakou lhůtu, s jakým předstihem mi má oznámit, že moje smlouva končí? Co plyne z nesplnění
dané lhůty?
Nevyplývá pro zaměstnavatele nějaký závazek, když moje smlouva na dobu určitou trvala déle než pět let?

Odpověď:

Dobrý den,
je-li sjednáno, že Váš pracovní poměr trvá po dobu mateřské / rodičovské dovolené jiné zaměstnankyně, pak po návratu Vaší předchůdkyně z MD/RD končí Váš pracovní poměr. Podle § 65 odst. 1 zákoníku práce byla-li doba trvání pracovního poměru omezena na dobu konání určitých prací, je zaměstnavatel povinen upozornit zaměstnance na skončení těchto prací včas, zpravidla alespoň 3 dny předem. Dodržení této povinnosti ovšem není předpokladem pro platné skončení pracovního poměru uplynutím doby. I kdyby zaměstnavatel neupozornil zaměstnance předem, uplynutím doby pracovní poměr skončí.
Co se týká délky trvání Vaší pracovní smlouvy na dobu určitou, tak do 31.12.2011 platila právní úprava, podle níž pracovní poměr na dobu určitou bylo možno sjednat mezi týmiž účastníky nejvýše na dobu dvou let od vzniku pracovního poměru. Zákoník práce v § 39 odst. 3 však stanovil jednu z výjimek z tohoto pravidla, a to případ, kdy se jedná o sjednání pracovního poměru na dobu určitou z důvodu náhrady dočasně nepřítomného zaměstnance na dobu překážek v práci na straně zaměstnance. Překážkou v práci je i mateřská a rodičovská dovolená zaměstnance. Pokud jste tedy do konce roku 2011 byla náhradou za zaměstnankyni na MD/RD, pak se na Vás omezení dvou let nevztahovalo a Váš pracovní poměr byl sjednán v souladu se zákoníkem práce. Od 1.1.2012 došlo k zásadní změně právní úpravy. Došlo k prodloužení maximální doby pracovního poměru na dobu určitou mezi týmiž účastníky na tři roky a bylo omezeno opakování pracovního poměru na maximální počet dvou opakování. Tzn. délka trvání pracovního poměru na dobu určitou nesmí přesáhnout v celkovém součtu dobu 9 let. Nová právní úprava rovněž nepřevzala výše uvedenou výjimku, tj. náhradu za nepřítomného zaměstnance. Ve Vašem případě tak, pokud byl pracovní poměr sjednán na dobu přesahující 3 let před 1.1.2012 na základě tehdy platných výjimek, pak platí, že takto uzavřený pracovní poměr na dobu určitou, i pokud přesahuje doba jeho trvání přes 1.1.2012, skončí dle právní úpravy platné do 31.12.2011, tzn. doba trvání může přesáhnout 3 roky.

Kateřina Lovitt

loga esf a oplzz
původní verze poradny: http://www.rovneprilezitosti.cz/oldweb/poradenstvi.php, http://www.rovneprilezitosti.cz/oldweb/info.php
© 2011; Gender Studies. Webhosting, webdesign & publikační systém TOOLKIT - econnect