Andy | 19.10.2015 21:00:42
Dobrý den,v minulosti jsem se na Vás již obrátila, nicméně jsem asi nebyla konkrétní,a tak se obracím opět.V prac.smlouvě mám uvedenu funkci OBCHODNÍ REFERENTKA s násl.náplní:telef. a písemný kontakt se zákazníky, telef. a písemný kontakt s dodavateli v německém jazyce,vyřizování objednávek,sledovní platební morálky zákazníků,vyřizování reklamací a jejich evidence,inventura HIM, administrativní práce dle potřeb firmy. Před MD jsem vykonávala z v.u.první,druhý,čtvrtý a šestý bod+překlady z NJ do ČJ,ostatní pouze když kolegové marodili a bylo třeba je zastoupit, jinak ne.Po MD(28 týdnů) jsem se chtěla ke své původní agendě (tedy té cizojazyčné) vrátit,ale nadřízený mi nabídl vyřizování objednávek (tedy bod 3 mé prac.smlouvy,tj.vystavování dodacích listů) a to je bez využití NJ a jiná celodenní náplň než jsem měla před MD.Ohradila jsem se a nabídnoutou agendu nepřijala,ale on argumentuje smlouvou a tím, že v ní mám nabízenou náplň uvedenu,funkci mi držel a není to tedy v rozporu se zákoníkem.Jak je to tedy?Domnívala jsem se,že po návratu z MD má rodič nárok na agendu,jež prakticky vykonával.Tedy na doslova tu samou práci a ne na tu,co má uvedenu ve smlouvě.Myslím,že ve spoustě firem pracovník nakonec vykonává i odlišnou práci,než jakou má uvedenu a blíže specifikovanou a proto na to zákoník pamatuje pro rodiče navracející se z MD, popř.z RD.Velice Vám děkuji za odpověď.P.S.Ptala jsem se na to a údajně má můj nadříneý pravdu a soudně napadnout to nelze,ale chci mít jistotu.
Odpověď:
Dobrý den,
je třeba rozlišovat mezi mateřskou a rodičovskou dovolenou. Při návratu zaměstnankyně z mateřské dovolené do práce je zaměstnavatel povinen zařadit zaměstnankyni na její původní práci a pracoviště. Teprve, není-li to možné, protože práce odpadla nebo pracoviště bylo zrušeno, musí ji zaměstnavatel zařadit na jinou práci odpovídající pracovní smlouvě (tj. v rámci sjednaného druhu práce a ve sjednaném místě výkonu práce). Při návratu zaměstnankyně z rodičovské dovolené, je pak zaměstnavatel povinen přidělovat zaměstnankyni práci podle pracovní smlouvy, tedy nemusí se jednat o stejné místo, ale musí se jednat o práci v souladu s pracovní smlouvou.
Obecně co se týká druhu práce, který je uveden v pracovní smlouvě; ten má zásadní význam, neboť vymezuje okruh pracovních úkolů, které je zaměstnanec, podle pokynů zaměstnavatele povinen vykonávat osobně. Záleží tedy na tom, jak je v pracovní smlouvě druh práce definován. V praxi zaměstnavatelé někdy blíže specifikují obsah druhu práce a z toho vyplývající míru práv a povinností zaměstnance v tzv. pracovní náplni. Pracovní náplň je však zpravidla informativní dokument, kterým zaměstnavatel zaměstnanci blíže specifikuje obsah sjednaného druhu práce. Povinnost zaměstnance vykonávat práce vymezené v pracovní náplni totiž nevyplývá z tohoto dokumentu, ale z druhu práce sjednaného v pracovní smlouvě. Pracovní náplň může tedy zaměstnavatel jednostranně měnit, a to i bez souhlasu zaměstnance, nicméně musí se vždy pohybovat v rámci smluvně sjednaného druhu práce. Pokud by se však pracovní náplň stala součástí pracovní smlouvy, pak by se takováto specifikace druhu práce stala smluvně závazná a bylo by ji možno měnit pouze dohodou stran.
Druh práce zaměstnance je určen výlučně ujednáním účastníků v pracovní smlouvě a nikoli tím jakou konkrétní práci v rámci sjednaného druhu práce zaměstnavatel v závislosti na svých provozních možnostech, které se mohou v čase měnit, přiděluje zaměstnanci po vzniku pracovního poměru.
Kateřina Lovitt