DL | 24.10.2015 11:10:45
První den po návratu z rodičovské mi nadřízená dala na výběr: Buď podepíšu dohodu o rozvázání poměru z důvodu nadbytečnosti a dostanu jeden (!) plat odstupné, nebo mi dá výpověď pro zvlášť hrubé porušení kvůli tomu, že jsem na rodičovské vyvíjela tvůrčí a publikační činnost na IČO, což má pracovní smlouva dle ní zakazuje. Domnívala jsem se, že pro tuto činnost platí výjimka stanovená v paragrafu 304, a že je nadřazena obsahu smlouvy. (Jsem povoláním novinářka.)
Nadřízená si chce ve firmě ponechat můj (bezdětný) zástup, žádná reorganizace neproběhla, mé místo stále existuje. A chce to udělat tak, aby to firmu nestálo moc peněz.
Mám nějakou šanci, jak se bránit? Podotýkám, že při takovémto přístupu o tu práci nestojím, ale počítala jsem s ní, nadřízená až do dne mého návratu mlžila a nebýt manželova příjmu, byli bychom na tom teď hodně špatně. Zhroutila jsem se a jsem na neschopence. Dohodu s odstupným jednoho platu přesto podepsat odmítám. Předem děkuji za radu či nasměrování.
Odpověď:
Dobrý den,
pokud se vracíte do práce po skončení rodičovské dovolené, musí Vám zaměstnavatel přidělovat práci podle Vaší pracovní smlouvy. Jestliže pro Vás takovou práci nemá, protože došlo k organizačním změnám, může Vám dát po skončení rodičovské dovolené výpověď podle § 52 písm. c) zákoníku práce pro nadbytečnost. V takovém případě máte nárok na odstupné. To, že Vaši práci vykonává jiný zaměstnanec, není důvodem pro výpověď pro nadbytečnost z organizačních důvodů a zaměstnavatele nezbavuje povinnosti přidělovat Vám práci podle pracovní smlouvy. Jestliže Vám zaměstnavatel přesto práci podle pracovní smlouvy nepřidělí, je to překážka v práci na jeho straně a Vy máte nárok na náhradu mzdy ve výši Vašeho průměrného výdělku po celou dobu trvání této překážky.
V případě, že by Vám dal zaměstnavatel výpověď, kterou považujete za neplatnou, bude záležet na tom, zda byste vůbec měla zájem i nadále u tohoto zaměstnavatele pracovat nebo zda bude výhodnější pracovat u jiného zaměstnavatele. Pokud by pro Vás bylo výhodnější setrvat u dosavadního zaměstnavatele, je nutné písemně oznámit zaměstnavateli bez zbytečného odkladu, že trváte na tom, aby Vás dále zaměstnával, a dále podat u soudu žalobu o určení, že rozvázání pracovního poměru je neplatné. Žaloba musí být podána u soudu nejpozději ve lhůtě 2 měsíců ode dne, kdy měl pracovní poměr skončit uplynutím výpovědní doby.
Zákoník práce v § 304 stanoví, že zaměstnanci mohou vedle svého zaměstnání vykonávaného v základním pracovněprávním vztahu vykonávat výdělečnou činnost, která je shodná s předmětem činnosti zaměstnavatele, u něhož jsou zaměstnáni, jen s jeho předchozím souhlasem. To se však nevztahuje na výkon vědecké, pedagogické, publicistické, literární a umělecké činnosti. Co se týká výkonu jiné výdělečné činnosti, ta se vztahuje k předmětu činnosti zaměstnavatele, nikoliv k výkonu jednotlivých konkrétních prací, které zaměstnanec pro zaměstnavatele vykonává. Ostatní činnosti, tedy ty, které nejsou shodné s předmětem činnosti zaměstnavatele, mohou zaměstnanci vykonávat bez jakéhokoliv omezení. Publicistika je pak chápána jako označení typu žurnalistické tvorby, která je zaměřena na veřejnost a určena k publikování, a která obsahuje kromě informací také autorův subjektivní názor na některé aktuální téma.
Podle mého názoru ve Vašem případě bude záležet, jakou konkrétní publikační činnost jste vykonávala během rodičovské dovolené (zda se jednalo o publicistiku ve výše uvedeném smyslu) a rovněž, co přesně je předmětem činnosti Vašeho zaměstnavatele. V případě Vašeho zájmu, můžete zavolat na linku právní pomoci Gender Studies, a to každé úterý od 9 do 11 hod a pátek od 16:30 do 18:30 hod na tel. 224913350 nebo 774913350.
Kateřina Lovitt