Andrea | 27.10.2015 19:16:37

Během mé RD se kanceláře společnosti přestěhovaly z Brna do Zlína.Při dotazu k návratu do práce jsem očekávala výpověd s odstupným,ale bylo mi sděleno,že kancelář v Brně zůstala jen se přestěhovala na jinou ulici a že se mám vrátit.Jenže kancelář je pronajatá na člověka,který pro společnost pracuje na dohodu o provedení práce.Splnil zaměstnavatel podmínky pro návrat do práce nebo se jen šikovně snaží vyhnout placení odstupného?? Bohužel v prac.smlouvě mám uvedenou prac.pozici jako admin. prac. takže pod takovou pozici se toho schová hodně.Navíc z důvodů, že budu v kanceláři jediný zaměstnanec nemůže přistoupit z vážných provozních důvodů ke zkrácenému úvazku od 8-15h,ale musím chodit od 9-17h ikdyž jsem vdova s malým dítětem a školku mám od 7-16h.Když podám výpověd z důvodu nevyhovění zkr.úvazku musím dodržet dvouměsíční výpovědní lhůtu??Dokonce jsem zjistila,že pracovník v dané kanceláři ani nic o mém návratu neví. Zaměsnavatel mě zpátky nechce a všemožně se snaží, abych podala výpověď a neotravovala.

Odpověď:

Dobrý den,
při návratu z rodičovské dovolené, Vám je zaměstnavatel povinen přidělovat práci podle Vaší pracovní smlouvy, tedy nemusí se jednat o „stejné místo“, ale musí se jednat o práci v souladu s pracovní smlouvou. Místo výkonu práce je sjednáno ve Vaší pracovní smlouvě. Záleží na tom, jak máte místo výkonu práce vymezeno, zda jako konkrétní pracoviště, sídlo zaměstnavatele, obec atd. Bez Vašeho souhlasu není možné, aby Vás zaměstnavatel přeložil k výkonu práce do jiného místa. Z Vašeho dotazu mi bohužel není zcela zřejmé, zda se místo výkonu Vaší práce změnilo.
Máte rovněž právo požadovat úpravu pracovní doby podle § 241 odst. 2 zákoníku práce, který stanoví, že zaměstnavatel je povinen vyhovět žádosti zaměstnankyně pečující o dítě mladší než 15 let o kratší pracovní dobu nebo jinou vhodnou úpravu pracovní doby, nebrání-li mu v tom vážné provozní důvody. Takovými důvody je např. ohrožení nebo přerušení provozu zaměstnavatele.
Pokud se rozhodnete pracovní poměr ukončit, ale se zaměstnavatelem se nedohodnete, budete muset rozvázat pracovní poměr výpovědí. Výpovědní doba je vždy minimálně dvouměsíční a začíná běžet prvním dnem kalendářního měsíce následujícím po doručení výpovědi. Až do skončení pracovního poměru, tedy i po čas výpovědní doby, jste povinna pro zaměstnavatele konat práci. Ve Vašem případě bych do případné výpovědi/dohody doporučila uvést, že výpověď podáváte z důvodu nezbytné osobní péče o dítě do 4 let věku, abyste, pokud se v budoucnu budete ucházet o zprostředkování zaměstnání na úřadu práce, měla nárok na podporu v nezaměstnanosti v plné výši.

Kateřina Lovitt

loga esf a oplzz
původní verze poradny: http://www.rovneprilezitosti.cz/oldweb/poradenstvi.php, http://www.rovneprilezitosti.cz/oldweb/info.php
© 2011; Gender Studies. Webhosting, webdesign & publikační systém TOOLKIT - econnect