Jak funguje poradna
Bezplatná právní poradna Gender Studies je určena převážně ženám a mužům, které a kteří zažili, respektive zažívají některou formu diskriminace z důvodu pohlaví a/nebo věku, nebo mají dotaz který se týká podmínek odchodu a návratu z mateřské/rodičovské dovolené, či možnosti flexibilního pracovního uspořádání. Na dotazy položené prostřednictvím formuláře odpovídají naše právničky do 10 dnů, využít můžete i telefonickou právní poradnu.
Vendy | 30.10.2015 18:29:19
Dobrý den, chtěla bych se zeptat když odejdu z nynějšího zaměstnaní( kde pracuje cca 6let) a najdu si novou práci a během té doby v nové práci otěhotním. Mám nárok na mateřskou? Nebo budu o něco krácená či ochuzená? a tím pádem když plánujeme dítě tak je lepší neměnit zaměstnání?Děkuji
Odpověď:
Dobrý den,
ano, budete mít nárok na peněžitou pomoc v mateřství - za splnění podmínky účasti na nemocenském pojištění alespoň po dobu 270 dní v posledních dvou letech přede dnem nástupu na PPM. Pro matky zaměstnankyně navíc platí podmínka, že byly na nemocenském pojištění účastny v den nástupu na PPM (tzn. zaměstnány). Tuto podmínku podle zákona splňuje i žena, které pracovní poměr již skončil, pokud na mateřskou nastoupí v ochranné lhůtě, která trvá 180 dní od ukončení pracovního poměru. Výše peněžité pomoci v mateřství činí 70 % denního vyměřovacího základu a při jejím výpočtu se vychází z průměrného hrubého příjmu za předchozích dvanáct měsíců. Při úvaze o změně zaměstnání bych přihlédla k tomu, zda případný nový pracovní poměr bude sjednán na dobu neurčitou (v době mateřské dovolené požívá zaměstnankyně ochrany před jednostranným rozvázáním pracovního poměru ze strany zaměstnavatele a při návratu z mateřské dovolené do práce je pak zaměstnavatel povinen zařadit zaměstnankyni na její původní práci a pracoviště), a také k výši mzdy, protože z té se pak bude vycházet při výpočtu PPM.
Kateřina Lovitt