Jak funguje poradna
Bezplatná právní poradna Gender Studies je určena převážně ženám a mužům, které a kteří zažili, respektive zažívají některou formu diskriminace z důvodu pohlaví a/nebo věku, nebo mají dotaz který se týká podmínek odchodu a návratu z mateřské/rodičovské dovolené, či možnosti flexibilního pracovního uspořádání. Na dotazy položené prostřednictvím formuláře odpovídají naše právničky do 10 dnů, využít můžete i telefonickou právní poradnu.
Alžběta | 18.11.2015 10:53:40
Dobrý den, domlouvam si novou práci v instituci, kde na příslušném oddělení mají určenou pracovní dobu 8:30-17:00. Musím ovšem vyzvednout dítě nejpozději do 17:00 že školky. Práce je v kanceláři, nezávislá na zakaznikach. Mám nárok na posunutí pracovní doby o hodinu dopředu? Děkuji za radu!
Odpověď:
Dobrý den,
podle § 241 odst. 2 zákoníku práce je zaměstnavatel povinen vyhovět žádosti zaměstnankyně nebo zaměstnance pečujícího o dítě mladší než 15 let o kratší pracovní dobu nebo jinou vhodnou úpravu pracovní doby, nebrání-li mu v tom vážné provozní důvody. Pokud chcete požádat o úpravu pracovní doby, můžete se na toto ustanovení odvolat a zaměstnavatel Vám bude muset vyhovět. Jedinou výjimku představují vážné provozní důvody na straně zaměstnavatele (např. ohrožení nebo přerušení provozu zaměstnavatele), přičemž tyto důvody je zaměstnavatel povinen konkrétně specifikovat, tedy přesně říci, v čem spočívají a případně proč nemůže žádosti vyhovět.
Kateřina Lovitt