partak | 2.12.2015 22:12:52

Dobrý den,
žena studuje vysokou školu, k tomu pracuje na dpč. Chci se zeptat, kolik bude výše mateřské, kdyby na ni šla hned po škole a případně, zda na ni má nárok, kdyby po škole šla do práce na plný úvazek, ale ne na celých 270 dní, ale třeba jen na půl roku?
Dále pak, rodičovský příspěvek má omezení na max cca 11500 měsíčně? Znamená ot tedy, že minimálně se musí pobírat téměř 2 roky? Co když během těchto dvou let budeme mít další dítě?

Mnohokrát děkuji
Partak

Odpověď:

Dobrý den,
podmínkou nároku na peněžitou pomoc v mateřství je účast na nemocenském pojištění, např. z důvodu zaměstnání v době nástupu na PPM. Další podmínkou nároku na tuto dávku je účast pojištěnce na nemocenském pojištění alespoň po dobu 270 kalendářních dní v posledních dvou letech přede dnem nástupu na PPM. Nástupem se rozumí období od počátku 8 až 6 týdne před očekávaným dnem porodu. Do požadované doby pojištění (270 dnů v průběhu posledních 2 let) se počítá i doba studia na VŠ v případě, že studium Vaše žena úspěšně dokončí. Co se týká dohody o pracovní činnosti, záleží, zda je z této činnosti odváděno pojištění (z částky nižší než dva a půl tisíce korun se nemusí platit zdravotní a sociální pojištění). Pokud bude Vaše žena tyto podmínky splňovat, bude jí PPM vyplácena. Peněžitá pomoc v mateřství dosahuje sedmdesáti procent průměrného hrubého měsíčního příjmu za poslední rok. Na průměrný výdělek se ovšem nejprve uplatní redukční hranice platné pro daný rok (kalkulačka - http://www.mpsv.cz/cs/11580). Doporučovala bych Vám, až to bude aktuální, kontaktovat ohledně Vaší konkrétní situace správu sociálního zabezpečení.
Při druhém dítěti se pak peněžitá pomoc v mateřství počítá ze stejného vyměřovacího základu jako u toho prvního tehdy, když na druhou mateřskou Vaše žena nastoupí do čtyř let věku prvního dítěte. Aby se druhá PPM počítala stejně jako ta první, musí pracovní poměr, díky němuž by Vaše žena dostávala první PPM, stále trvat.
V současnosti platí, že celková výše rodičovského příspěvku tvoří 220.000 Kč. Rodiče si sami volí, jak dlouho jej budou pobírat, a podle toho se upravuje jeho výše, přičemž platí, že rodičovský příspěvek nesmí tvořit více než 70% předchozího výdělku a nesmí činit více než 11.500 Kč měsíčně. Pokud během pobírání rodičovského příspěvku má žena další dítě, platí, že jakmile vznikne nárok na další PPM, zaniká nárok na RP na starší dítě. Opět doporučuji ohledně poskytování rodičovského příspěvku následně kontaktovat krajskou pobočku úřadu práce podle místa trvalého pobytu.

Kateřina Lovitt

loga esf a oplzz
původní verze poradny: http://www.rovneprilezitosti.cz/oldweb/poradenstvi.php, http://www.rovneprilezitosti.cz/oldweb/info.php
© 2011; Gender Studies. Webhosting, webdesign & publikační systém TOOLKIT - econnect