Jiří | 14.12.2015 10:28:05
Dobrý den,
od 18. září 2014 jsem s dcerou na rodičovské dovolené. Čerpám do dvou let věku dítěte. Partnerka se vrátila do zaměstnání na HPP a nyní 19. února 2016 nastupuje na mateřskou dovolenou s druhým dítětem. Jsme domluveni, že i po skončení druhé mateřské (od 2. září 2016) se opět vrátí do práce a já budu s dětmi na rodičovské.
Po nástupu partnerky na mateřskou přijdu o rodičovský příspěvek a budu se muset registrovat na úřadu práce, jelikož můj současný zaměstnavatel mi nabízí skončení pracovního poměru dohodou.
Mám na to přistoupit? Bude to mít nějaký vliv na čerpání podpory v nezaměstnanosti?
Děkuji za odpověď,
Jiří
Odpověď:
Dobrý den,
na dohodu o rozvázání pracovního poměru přistoupit nemusíte. Zaměstnavatel Vám po návratu z rodičovské dovolené musí přidělovat práci podle Vaší pracovní smlouvy. Pokud takovou práci zaměstnavatel nemá, je to překážka v práci na jeho straně a Vám náleží náhrada mzdy ve výši Vašeho průměrného výdělku, a to do doby než Vám buďto zaměstnavatel začne práci dle pracovní smlouvy přidělovat, nebo se dohodnete na změně pracovní smlouvy. Výpověď Vám zaměstnavatel může dát jen z důvodu výslovně stanovených v § 52 zákoníku práce, jinak je výpověď neplatná. Pokud by došlo k rozvázání pracovního poměru výpovědí z organizačních důvodů nebo dohodou o rozvázání pracovního poměru uzavřenou z týchž důvodů, měl byste právo na odstupné.
Na podporu v nezaměstnanosti dosáhne ten rodič, který doloží společně se žádostí o přiznání podpory také potvrzení o tom, že v posledních dvou letech před zařazením do evidence úřadu práce pracoval a zároveň má zaplaceno z této činnosti důchodové pojištění. Při výpočtu její výše hraje rozhodující roli to, zda rodič v uplynulých dvou letech opravdu pracoval, nebo jestli ho jeho zaměstnavatel pouze vedl ve stavu zaměstnanců a dotyčný byl na rodičovské dovolené. Jestliže žadatel skutečně pracoval, získá nárok na podporu v nezaměstnanosti vypočtenou z předchozího průměrného měsíčního čistého výdělku. Bude dostávat první dva měsíce 65 procent, další dva měsíce 50 procent a po zbytek podpůrčí doby 45 procent předchozího příjmu. Pokud rodič končí pracovní poměr současně s rodičovskou dovolenou a před příchodem do evidence úřadu práce v zaměstnání fyzicky nepracoval, vypočítá se podpora v nezaměstnanosti v roce 2015 z průměrné mzdy v národním hospodářství za 1. až 3. čtvrtletí roku 2014 – tedy z 25.179 Kč. První dva měsíce se jedná o její 0,15násobek (3.777 Kč), další dva měsíce o její 0,12násobek (3.022 Kč) a po zbytek podpůrčí doby o její 0,11násobek (2.770 Kč). Pokud žadatel před zařazením do evidence bez vážného důvodu ukončil poslední zaměstnání sám nebo dohodou se zaměstnavatelem, dostane 45 procent po celou podpůrčí dobu.
Pokud byste se nakonec se zaměstnavatelem na rozvázání pracovního poměru přece jen dohodli, doporučuji do dohody uvést jako důvod rozvázání pracovního poměru nezbytnou osobní péči o dítě do 4 let věku, aby, až se budete ucházet o zprostředkování zaměstnání na úřadu práce, jste měl nárok na podporu v nezaměstnanosti v plné výši. Vyplatilo by se Vám alespoň na pár týdnů nastoupit do práce a pracovní poměr ukončit dohodou později. Podpora v nezaměstnanosti by se pak počítala z posledního příjmu, ze kterého bylo odvedeno sociální pojištění.
Kateřina Lovitt