Ivanahrad | 12.1.2016 14:35:34

Pracujeme v Úrazové nemocnici v Brně,jako všeobecné zdravotní sestry na pozici perioperačních sester v trojsměnném provozu.Naše nemocnice má 6 operačních sálů,kde pracuje zhruba 20 instrumentářek.V polovině prosince nám byl předložen roční dlouhodobý plán služeb. Tento plán pro rok 2016 je rozvržen tak, že na dny státních svátků máme naplánováno volno i když podle potřeb rovozu bychom měli mít obvyklý pracovní den. Tím jsme velmi znevýhodněni, jelikož si státní svátky musíme vlastně nadpracovat. V minulých letech jsme tento problém v naší nemocnici neměli. Od ostatních kolegyň, ale víme, že tento problém je dlouhodobě řešen i v ostatních nemocnicích.
V praxi je to tak, že na běžný pracovní den na 6 operačních sálů je potřeba minimálně 10 sester na ranní provoz a 2 sestry na celodenní provoz. Pokud je pracovní den státním svátkem, slouží jen služba, tedy 2 sestry v celodenním provozu. Dle zákoníku práce §115 mají ostatní zaměstnanci, kterým uchází mzda nárok na volno a náhradu mzdy. Cituji : Zaměstnanci, který nepracoval proto, že svátek připadl na jeho obvyklý pracovní den, přísluší náhrada mzdy ve výši průměrného výdělku nebo jeho části za mzdu nebo část mzdy, která mu ušla v důsledku svátku.
Náš zaměstnavatel nám tvrdí, že rozvržení směn v ročním plánu je v jeho kompetenci a tudíž nám může naplánovat volno i na státní svátek. My s tímto stanoviskem nesouhlasíme a myslíme si, že znevýhodňuje všechny sestry v trojsměnném provozu. Nikde v zákoníku práce není jednoznačně napsáno, že by zaměstnanci v trojsměnném provozu neměli nárok na čerpání volna ve státní svátek.
Proto se na Vás obracíme s velkou prosbou o právní pomoc při řešení tohoto problému. Z pracovních setkání sester víme, že problém je řešen kolegyněmi po celé České Republice,mnohdy v jejich neprospěch.
Tímto bychom rádi iniciovali vyřešení tohoto problému právní cestou nejen pro naši nemocnici, ale pro všechny sestry v celé České Republice.

Odpověď:

Dobrý den,
jak uvádíte, dle § 115 odst. 3 zákoníku práce platí, že zaměstnanci, který nepracoval proto, že svátek připadl na jeho obvyklý pracovní den, přísluší náhrada mzdy ve výši průměrného výdělku nebo jeho části za mzdu nebo část mzdy, která mu ušla v důsledku svátku. Pokud tedy zaměstnanec nemá naplánovanou směnu na dobu svátku, náhrada mzdy za svátek mu nepřísluší. Dle § 84 zákoníku práce dále platí, že zaměstnavatel je povinen vypracovat písemný rozvrh týdenní pracovní doby a seznámit s ním nebo s jeho změnou zaměstnance nejpozději 2 týdny a v případě konta pracovní doby 1 týden před začátkem období, na něž je pracovní doba rozvržena, pokud se nedohodne se zaměstnancem na jiné době seznámení. Zaměstnavatel proto argumentuje, že postupuje v souladu se zákoníkem práce, protože rozdělení zaměstnanců do směn je v jeho kompetenci.
Pokud máte za to, že v důsledku uvedeného rozvržení pracovního týdne, zaměstnanci ve Vaší organizaci přichází o náhrady mzdy ve státní svátky účelově, protože dochází k obcházení zákoníku práce, můžete se obrátit na státní úřad inspekce práce, který kontroluje dodržování pracovněprávních předpisů a případně na Vaši odborovou organizaci.

Kateřina Lovitt

loga esf a oplzz
původní verze poradny: http://www.rovneprilezitosti.cz/oldweb/poradenstvi.php, http://www.rovneprilezitosti.cz/oldweb/info.php
© 2011; Gender Studies. Webhosting, webdesign & publikační systém TOOLKIT - econnect