Alzbeta | 27.1.2016 14:00:05
Dobrý den.
Mám dva dotazy. 1 - Byla jsem s prvním dítětem na mateřské dovolené. Ve věku 1 roku a 9 měsíců dítěte jsem se vrátila na plný úvazek do práce. Za 3 měsíce jsem otěhotněla. Můj dotaz je, zdali budu mít nárok na pobírání peněžité pomoci v mateřství i s druhým dítětem, pokud si například nyní odpracuji jen 6-8 měsíců a pak se vrátím na rodičovskou dovolenou s prvním dítětem. Vím že ženy které po jedné mateřské nastoupí hned na druhou nárok na PPM mají , ale nejsem si jistá jestli jsem to nějak neovlivnila tím svým nástupem do práce.
Dotaz 2 - K výše uvedenému mám další dotaz. Vzhledem k mému věku a výkonu práce mi ale bývá v práci poměrně špatně a práce je pro mě velice náročná. Doktorka mi navrhla že mě může poslat na nemocenskou. Zajímalo by mě ale, jestli tím přijdu o rodičovský příspěvek, který pobírám na to první dítě, pokud půjdu na nemocenskou, která bude kvůli těhotenství třeba ve 4. měsíci? Vím že bych přišla o rodičovský příspěvěk pokud bych šla na nemocenskou v souvislosti s porodem, ale tuto formulaci nechápu. Je tímto termínem myšleno těch 6-8 týdnů, kdy se chodí z práce a pobírá se PPM?
Děkuji za odpověď
Odpověď:
Dobrý den,
ad 1) ano, budete mít nárok na peněžitou pomoc v mateřství. Podle § 19 odst. 3 zákona o nemocenském pojištění se u zaměstnankyně, které za trvání téhož zaměstnání vznikl nárok na další peněžitou pomoc v mateřství z tohoto zaměstnání v období do 4 let věku předchozího dítěte, za denní vyměřovací základ považuje denní vyměřovací základ zjištěný pro výpočet předchozí peněžité pomoci v mateřství, pokud je vyšší než denní vyměřovací základ zjištěný pro výpočet další peněžité pomoci v mateřství. To znamená, že pokud jste v pracovním poměru u stejného zaměstnavatele a první dítě nedosáhlo věku 4 let, bude se Vám PPM vypočítávat z vyměřovacího základu, který jste dosahovala před odchodem na první mateřskou dovolenou, pokud nebude pro Vás nový vyměřovací základ výhodnější.
Ad 2) o rodičovský příspěvek nepřijdete; je možné souběžné pobírání nemocenského z důvodu rizikového těhotenství a rodičovského příspěvku. Dále platí, že má-li v rodině jeden z rodičů v kalendářním měsíci nárok na peněžitou pomoc v mateřství nebo nemocenské poskytované v souvislosti s porodem, rodičovský příspěvek náleží, jen je-li vyšší, a to ve výši rozdílu mezi rodičovským příspěvkem a těmito dávkami nemocenského pojištění. Nárok na rodičovský příspěvek přiznaný z důvodu péče o nejmladší dítě v rodině zaniká posledním dnem kalendářního měsíce předcházejícího kalendářnímu měsíci, ve kterém se stalo nejmladším dítětem v rodině jiné dítě, které zakládá nárok na rodičovský příspěvek, a to i v případě, že nebyla vyplacena celková částka rodičovského příspěvku.
K ujasnění pojmů - peněžitá pomoc v mateřství je dávka, která se vyplácí z nemocenského pojištění zaměstnance. Doba poskytování dávky začíná nástupem na PPM, tj. v období od počátku 8 až 6 týdne před očekávaným dnem porodu.
Nárok na tzv. nemocenské v souvislosti s porodem vzniká, pokud je těhotná žena k počátku šestého týdne před očekávaným dnem porodu účastna na nemocenském pojištění nebo v ochranné lhůtě a zároveň nemá nárok na PPM. Ve Vašem případě se tedy bude jednat o peněžitou pomoc v mateřství, ne nemocenské poskytované v souvislosti s porodem.
Kateřina Lovitt