Dominika | 29.1.2016 13:47:18
Hezký den,
za 2 dny nastupuji na MD a mám v plánu nadále pracovat (externě, z domu) pro jiné oddělení v rámci firmy, kde jsem pracovala 2,5 roku na TPP.
Můžu pracovat na živnost nebo dohodu, slyšela jsem i o podmínce, že v šestinedělí nemůžu pracovat (jiný zdroj tvrdí, že jde až o osminedělí, tak nevím) a mít příjem.
Ráda bych Vás poprosila o radu, jaká možnost by byla pro mně nejvýhodnější (živnost, dohoda o provedení práce, dohoda o pracovní činnosti) a kdy bych ne/musela platit odvody a za jakých podmínek (na dohodu prý existuje limit nad/do 10. 000 měsíc). Bohužel mi nedokázala poradit firemní mzdová účetní, na živnostenském + sociálním úřadu ani na úřadu práce...
Týká se to mateřské i rodičovské dovolené, můžu pracovat po celý čas, co budu doma.
Děkuji Vám mnohokrát a přeji krásný den.
D.
Odpověď:
Dobrý den,
podle § 34b odst. 2 zákoníku práce zaměstnanec v dalším základním pracovněprávním vztahu u téhož zaměstnavatele nesmí vykonávat práce, které jsou stejně druhově vymezeny. U zaměstnavatele, jímž je stát, toto platí jen tehdy, jedná-li se o výkon práce v téže organizační složce státu.
Po dobu mateřské a rodičovské dovolené platí, že můžete u zaměstnavatele vykonávat práci, která musí být druhově odlišná než práce, kterou máte uvedenu ve Vaší stávající pracovní smlouvě. Se zaměstnavatelem můžete uzavřít pracovní smlouvu, dohodu o pracovní činnosti nebo dohodu o provedení práce s jiným druhem vykonávané práce. Nebo můžete začít s podnikáním, Vaše podnikání pak bude posuzováno jako vedlejší činnost. Dále platí, že peněžitá podpora v mateřství je poskytována maximálně 28 týdnů, minimální délka poskytování této dávky je 14 týdnů a nesmí skončit před uplynutím 6 týdnů od porodu. Zaměstnavatel tedy nemůže zaměstnat zaměstnankyni před uplynutím šesti týdnů ode dne porodu.
Obecně platí, že na základě dohody o provedení práce může zaměstnanec u jednoho zaměstnavatele odpracovat maximálně 300 hodin ročně. Na základě dohody o pracovní činnosti by zaměstnanec neměl odpracovat průměrně víc než 20 hodin týdně. Pokud budete mít přivýdělek na základě dohody o provedení práce, který nepřesáhne 10.000 Kč měsíčně nebo na základě dohody o pracovní činnosti částku 2.500 Kč měsíčně, pak se nebude odvádět z dosažených příjmů zdravotní a sociální pojištění. Pokud začnete podnikat na mateřské nebo rodičovské dovolené, bude vaše podnikání považováno za vedlejší činnost. V prvním roce podnikání nemusíte odvádět zálohy na sociální a zdravotní pojištění. V případě, že váš roční příjem po odečtení výdajů nepřekročí rozhodnou částku, jež pro rok 2015 činila 63.865 Kč, sociální pojištění platit nebudete vůbec. U zdravotního pojištění platí, že pokud podnikáte v rámci vedlejší činnosti, zálohy nebudete muset platit ani v dalších letech. Pojištění se bude vypočítávat podle vašeho zisku.
Kateřina Lovitt