Bára | 9.2.2016 10:54:57

Dobrý den,
podala jsem sama výpověď, neboť mám novou závaznou prac.nabídku a nyní jsem ve dvouměsíční výpovědní lhůtě. Zjistila jsem ale, že jsem těhotná. Jak mám nyní postupovat? Mám nastoupit do nové práce a neříct to - mám dohodnutou smlouvu na dobu neurčitou bez zkušební lhůty- nebo mám oznámit u stávajícího zaměstnavatele? Někde jsem se dočetla, že pokud jsem podala výpověď sama, tak nejsem v ochranné lhůtě, tudíž bych musela být na nemocenské max. 6 měsíců a pak přestoupit hned na mateřskou dovolenou, jinak na ni nemám nárok? a to nevím, zda by mi vyšlo. Co mi prosím poradíte? Děkuji moc!

Odpověď:

Dobrý den,

pro účely čerpání peněžité pomoci v mateřství (PPM) budete i v případě, že jste dala výpověď, 180 dnů po skončení zaměstnání v ochranné lhůtě. V této lhůtě byste tedy měla nastoupit na PPM, což znamená 8 až 6 týdnů před očekávaným dnem porodu.
Obecně platí, že podmínkou nároku na peněžitou pomoc v mateřství je účast na nemocenském pojištění v době nástupu na PPM. Další podmínkou nároku na tuto dávku je účast pojištěnce na nemocenském pojištění alespoň po dobu 270 kalendářních dní v posledních dvou letech přede dnem nástupu na PPM. Nástupem se rozumí období od počátku 8. až 6. týdne před očekávaným dnem porodu. Po ukončení pracovního poměru má zaměstnankyně nárok na PPM, pokud nastoupí na PPM ve 180-denní ochranné lhůtě po skončení zaměstnání zakládající účast na nemocenském pojištění. Pokud zaměstnání trvalo kratší dobu, odpovídá ochranná lhůta pouze té době, po kterou trvalo zaměstnání.
Novému zaměstnavateli nemáte povinnost těhotenství oznámit. Až později máte povinnost písemně oznámit datum odchodu na mateřskou dovolenou. Je tedy na Vás, jak se po zvážení všech okolností v dané situaci zachováte.

Kateřina Lovitt

loga esf a oplzz
původní verze poradny: http://www.rovneprilezitosti.cz/oldweb/poradenstvi.php, http://www.rovneprilezitosti.cz/oldweb/info.php
© 2011; Gender Studies. Webhosting, webdesign & publikační systém TOOLKIT - econnect