Jak funguje poradna
Bezplatná právní poradna Gender Studies je určena převážně ženám a mužům, které a kteří zažili, respektive zažívají některou formu diskriminace z důvodu pohlaví a/nebo věku, nebo mají dotaz který se týká podmínek odchodu a návratu z mateřské/rodičovské dovolené, či možnosti flexibilního pracovního uspořádání. Na dotazy položené prostřednictvím formuláře odpovídají naše právničky do 10 dnů, využít můžete i telefonickou právní poradnu.
jirula | 10.2.2016 14:55:32
Dobrý den, jsem na rodičovské dovolené( původně HPP doba neurčitá) a chtěla bych k tomu začít podnikat jako OSVČ. Z čeho se bude počítat mateřská na druhé dítě na kterou nastoupím rovnou z RD? Z HPP nebo tím, že budu OSVČ tak za mně stát přestane platit SP a ZP a nesplním podmínku doby nem.poj., tak na mateřskou nárok mít nebudu? Děkuji
Odpověď:
Dobrý den,
při druhém dítěti se peněžitá pomoc v mateřství (PPM) počítá ze stejného vyměřovacího základu jako u toho prvního tehdy, když na druhou mateřskou zaměstnankyně nastoupí do čtyř let věku prvního dítěte, za předpokladu, že její pracovní poměr stále trvá. Pokud začnete podnikat na rodičovské dovolené během pobírání rodičovského příspěvku, bude vaše podnikání považováno za vedlejší činnost. Podle mého názoru se podmínky vzniku nároku na PPM z trvajícího zaměstnání a případný nárok ze samostatné výdělečné činnosti budou posuzovat odděleně. Abyste měla i ze samostatné výdělečné činnosti nárok na PPM, musela byste si dobrovolně platit nemocenské pojištění. Doporučovala bych Vám kontaktovat ohledně Vaší konkrétní situace správu sociálního zabezpečení.