Jak funguje poradna
Bezplatná právní poradna Gender Studies je určena převážně ženám a mužům, které a kteří zažili, respektive zažívají některou formu diskriminace z důvodu pohlaví a/nebo věku, nebo mají dotaz který se týká podmínek odchodu a návratu z mateřské/rodičovské dovolené, či možnosti flexibilního pracovního uspořádání. Na dotazy položené prostřednictvím formuláře odpovídají naše právničky do 10 dnů, využít můžete i telefonickou právní poradnu.
Lenka | 19.2.2016 17:50:05
Dobrý den, jsem rozvedená a s bývalým manželem jsme se dohodli na střídavé péči. Společně máme dvě děti. Žiju sama a jsem OSVČ. S bývalým manželem jsme se dohodli, že při podání daňového přiznání budeme každý uplatňovat daňové zvýhodnění na jedno z dětí. Bohužel dle současných pravidel daňového přiznání jako osoba OSVČ která využívá paušální výdaje nemohu uplatnit daňové zvýhodnění na děti. Při zavedení této změny byly uváděny příklady kdy, kdo z rodiny může uplatnit daňové zvýhodnění na děti např. otec OSVČ, matka zaměstnaná: daňové zvýhodnění na děti uplatní matka a naopak. Nikde nebyl uveden model kdy se stará o děti jeden z rodičů a ještě k tomu je OSVČ ať jde o střídavou péči nebo o samoživitele. Pokud toto nastane, nemá bohužel nárok v této situaci na daňové zvýhodnění. Abych mohla uplatnit daňové zvýhodnění, musela bych se nechat buď zaměstnat anebo nepoužívat paušální výdaje, což je pro mne nevýhodné. Chtěla jsem se zeptat, zda existuje nějaký způsob jak získat daňové zvýhodnění na děti za stávajících podmínek? Děkuji
Odpověď:
Dobrý den,
tento dotaz bohužel nespadá do okruhu právní poradny zaměřené na diskriminaci na pracovním trhu. Doporučuji obrátit se na daňového poradce, nebo na právníka specializujícího se na oblast daní.
Eva Fialová