Michaela | 1.3.2016 10:44:23
Dobrý den, Chtěla bych se zeptat, minulý týden (dne 24.2.2016) mi končila neschopenka. Zaměstnavatel (Penny Market) mi oznamil,že nemá pro do konce měsíce místo, že směny už má rozepsané a chtěl mě poslat 30km do jiné prodejny. Nesouhlasila jsem a domluvili se že si vezmu dovolenou ( kterou jsem měla ze své strany naposledy v červenci 2015). Dovolená mi končila 29.2. s tím,že 1.3. budu vědět jaké směny budu mít. Bohužel včera jsem volala a kolegyně mi oznámila že tam směny nemám, ať si zavolám dneska. Učinila jsem tak, napsala jsem sms (Po ránu tam je moc práce) a přišla mi odpověď že zítra si mám přijít pro papíry na ukončení. Když jsem se zeptala jaký je důvod bylo mi napsáno že si to řekneme zítra. Nejsem si vědomá. že bych udělala něco špatně, naopak vždy když potřebovali někoho do jiné prodejny bez problému jsem jela, i když nemám svoje vlastní auto, sehnala jsem a půjčila si od známích a vyhověla jsem jim, i když mi přítel vyčítal a byl rozlobený že jsem tam tak často. Leden jsem měla samé odpolední směny ani jednou ranní z kterých jsem se vracela třeba i o půl jedné ráno. Ranní směny co jsou a mají končit ve 14:00 hod. tak chce zaměstavatel aby se odčipli jako že končí, ale nekončí a pokračují dál v práci ale již už zadarmo. Chtěla bych se zeptat a poprosit Vás o radu jaké mám práva a jak postupovat. Jsem zaměstnaná od 1.4. 2015. Děkuji za odpověď
Odpověď:
Dobrý den,
nastoupí-li zaměstnanec po čerpání nemocenské zpět do práce, je zaměstnavatel povinen zařadit ho na jeho původní práci a pracoviště (§ 47 zákoníku práce). Není-li to možné proto, že původní práce odpadla nebo pracoviště bylo zrušeno, musí zařadí zaměstnavatel tohoto zaměstnance zařadit podle pracovní smlouvy. Jestliže Vám zaměstnavatel přesto práci podle pracovní smlouvy nepřidělí, je to překážka v práci na jeho straně a Vy máte nárok na náhradu mzdy ve výši Vašeho průměrného výdělku po celou dobu trvání této překážky.
Postup zaměstnavatele, kdy pracujete bez evidence pracovní doby nad rozvržení do směn, je v rozporu se zákoníkem práce. Zaměstnavatel musí přesčasovou práci evidovat a za práci přesčas Vám vyplatit mzdu spolu s příplatkem ve výši 25% Vašeho průměrného výdělku, pokud se se zaměstnavatelem nedohodnete na poskytnutí náhradního volna.
Jednání Vašeho zaměstnavatele můžete oznámit inspekci práce v místě sídla zaměstnavatele nebo či zároveň s oznámením inspekci, můžete vymáhat ušlý výdělek za práci přesčas u soudu.
Eva Fialová