Cucie | 7.3.2016 19:39:12

Zdravím,od 09.2013 jsem pracovala na DoPPČ na max. 0,5 uvázku prodlužovanou dodatkem.Měsíčně jsem běžně brala nad 10tis.K 1.12.2015 jsem nastoupila na rizikové těhotenství a tudíž za prosinec nic neodpracovala.Od 11.1.2016 jsem nastoupila na mateřskou.Nemocenská mi vyplacená nebyla,prý nemám nárok.Teď mi bylo sděleno,že na mateřskou rovněž nemám nárok.Je nějaká možnost jak se bránit a nějakou podporu získat? Jsem vdaná,manžel je zaměstnaný ve státní správě.Máme hypotéku a já jsem již od půlky prosince bez veškerého příjmu navíc si mám prý doplatit zdravotní pojištění,které za mne nikdo od 12/2015 neplatí.

Odpověď:

Dobrý den,
obecně platí, že podmínkou nároku na peněžitou pomoc v mateřství (PPM) je účast na nemocenském pojištění v době nástupu na PPM. Další podmínkou je účast pojištěnce na nemocenském pojištění alespoň po dobu 270 kalendářních dní v posledních dvou letech přede dnem nástupu na PPM. Nástupem se rozumí období od počátku 8. až 6. týdne před očekávaným dnem porodu. Po ukončení pracovního poměru má zaměstnankyně nárok na PPM, pokud nastoupí na PPM ve 180-denní ochranné lhůtě po skončení zaměstnání zakládající účast na nemocenském pojištění.
Rovněž platí, že pokud jste měla přivýdělek na základě dohody o pracovní činnosti, který přesáhnul 2.500 Kč měsíčně, nebo na základě dohody o provedení práce částku 10.000 Kč měsíčně, pak se odvádělo z dosažených příjmů zdravotní a sociální pojištění
Podle mého názoru, jste splnila podmínky pro přiznání nemocenské i PPM. Doporučovala bych Vám kontaktovat příslušnou správu sociálního zabezpečení. V případě, že by Vám opravdu nevznikl nárok na PPM, budete pobírat rodičovský příspěvek ve výši 7.600 Kč měsíčně od narození dítěte do konce devátého měsíce věku dítěte a od desátého měsíce věku ve výši 3.800 Kč měsíčně do 4 let věku dítěte. Volbu délky pobírání RP však může provést otec dítěte (manžel matky dítěte), pokud by splňoval podmínky nároku na peněžitou pomoc v mateřství. Nepíšete, zda Váš pracovní poměr již skončil a kdy. Pokud ano, pak byste si musela do porodu zdravotní pojištění platit. Poté si zdravotní pojištění platit nemusíte, to za Vás hradí stát v době péče o dítě do sedmi let věku.
Pro upřesnění dotazu se můžete obrátit na linku právní pomoci Gender Studies každé úterý od 9:00 do 11:00 a pátek od 16:30 do 18:30 na telefonní číslo 224 913 350 nebo 774 913 350.

Kateřina Lovitt

loga esf a oplzz
původní verze poradny: http://www.rovneprilezitosti.cz/oldweb/poradenstvi.php, http://www.rovneprilezitosti.cz/oldweb/info.php
© 2011; Gender Studies. Webhosting, webdesign & publikační systém TOOLKIT - econnect