Markéta | 23.3.2016 16:46:33

Dobrý den. Mám smlouvu na dobu určitou - do konce června 2017. Momentálně jsem do 25.května 2016 na mateřské dovolené. Původně jsem se chtěla vrátit do zaměstnání, bylo by to pro mě výhodné, nicméně pracuji v umělecké sféře, a můj budoucí přímý nadřízený (nastupuje v červenci) by mi dělal peklo. Rozhodla jsem se, že budu pokračovat na rodičovskou dovolenou. Dnes jsem se na osobním oddělení dozvěděla, že mi tedy rodičovská dovolená končí 30. června 2017. Rodičovský příspěvek budu pobírat - pokud jsem to dobře pochopila - nadále podle toho, jak se na OSSZ domluvím. Chci se zeptat: znamená to pro mě, že od 1. července 2017, pokud mi nebude prodloužena smlouva ani si nenajdu jiné zaměstnání, se musím přihlásit na úřad práce? Když budu mít od té doby nějaký vedlejší příjem, bude brán dále jako vedlejší bez povinnosti platit si celý rok sociální a zdravotní pojištění?

Odpověď:

Dobrý den,
jak uvádíte, pokud máte uzavřenou smlouvu na dobu určitou, Váš pracovní poměr skončí uplynutím sjednané doby, tj. 30. června 2017, a tím skončí i Vaše rodičovská dovolená. Rodičovský příspěvek budete pobírat podle varianty, kterou si zvolíte (rodičovský příspěvek není automaticky vázán na rodičovskou dovolenou).
Záleží na Vás, zda a kdy se po ukončení pracovního poměru zaevidujete na úřadu práce. Je vhodné se evidovat v momentě, kdy budete nové zaměstnání skutečně hledat, neboť s evidencí je spojeno plnění povinností s cílem zprostředkování zaměstnání. Po skončení pracovního poměru můžete pečovat o dítě do 4 let věku jako tzv. žena v domácnosti, po tuto dobu si nebudete povinna platit sociální pojištění, neboť účast osob pečujících o dítě do čtyř let věku se považuje za tzv. náhradní dobu pojištění. Plátcem zdravotního pojištění za Vás bude stát, pokud budete příjemkyní rodičovského příspěvku nebo za podmínky celodenní osobní a řádné péče alespoň o jedno dítě do sedmi let věku a pokud dítě předškolního věku není umístěno v jeslích (mateřské škole), popřípadě v obdobném zařízení na dobu, která převyšuje 4 hodiny denně.
Co se týká přivýdělku, pak platí, že pokud budete mít přivýdělek na základě dohody o provedení práce, který nepřesáhne 10.000 Kč měsíčně nebo na základě dohody o pracovní činnosti částku 2.500 Kč měsíčně, pak se nemusí odvádět z dosažených příjmů zdravotní a sociální pojištění. Pokud se rozhodnete podnikat jako osoba samostatně výdělečně činná, budete povinna si pojistné hradit. Během pobírání rodičovského příspěvku, by Vaše případná samostatná výdělečná činnost byla považována za vedlejší. Pak by pro Vás platilo, že v prvním roce podnikání se nemusí odvádět zálohy na sociální a zdravotní pojištění. V případě, že by Váš roční příjem po odečtení výdajů nepřekročil rozhodnou částku, jež pro rok 2016 činí 64.813 Kč, sociální pojištění byste neplatila vůbec. U zdravotního pojištění platí, že pokud byste podnikala v rámci vedlejší činnosti, pojištění by se vypočítávalo podle zisku.

Kateřina Lovitt

loga esf a oplzz
původní verze poradny: http://www.rovneprilezitosti.cz/oldweb/poradenstvi.php, http://www.rovneprilezitosti.cz/oldweb/info.php
© 2011; Gender Studies. Webhosting, webdesign & publikační systém TOOLKIT - econnect