XL | 2.6.2016 17:06:34
Dobrý den,
Jsem zaměstnána na HPP na dobu neurčitou a v půlce července nastupuji na MD ze zaměstnání, po které bych nastoupila na RD (do 2-3? let věku dítěte). Čerpání RP bych asi zvolila na nejkratší možnou variantu (u mě to bude těch 19 měsíců).
S nástupem na MD případně až RD (pokud to nelze spojit s PPM) bych si chtěla založit živnost jako vedlejší činnost.
1. otázkou je zda můžu mít živnost jako vedlejší v momentě kdy již nepobírám RP, ale jsem pořád na RD?
2. otázkou je jak by se počítal případný další PPM nárok i výše (na druhé dítě) pokud bych na druhou MD měla nastoupit
a/ ještě v době pobírání RP pro první dítě?
b/ v době RD v zaměstnání ale již bez RP
pokud budu vedená jako OSVČ na vedlejší činnost s hrubým příjmem cca 500tis/rok s 60% paušálním odpočtem nákladů s pouze základními odpočty sociální + zdravotní pojištění + daně.
Odpověď:
Dobrý den,
podle mého názoru, pokud budete mít nárok na peněžitou pomoc v mateřství a následně pak na rodičovský příspěvek, bude Vaše samostatná výdělečná činnost považována za činnost vedlejší. Po ukončení pobírání rodičovského příspěvku (a stále na RD) bude již Vaše samostatná výdělečná činnost považována za činnost hlavní.
Co se týká další peněžité pomoci v mateřství, platí, že, pokud budete v pracovním poměru u stejného zaměstnavatele a první dítě nedosáhne věku 4 let, bude se Vám PPM vypočítávat z vyměřovacího základu, který jste dosahovala před odchodem na první mateřskou dovolenou, pokud nebude pro Vás nový vyměřovací základ výhodnější.
Podmínky vzniku nároku na PPM z trvajícího zaměstnání a případný nárok ze samostatné výdělečné činnosti se budou posuzovat odděleně. Abyste měla i ze samostatné výdělečné činnosti nárok na PPM, musela byste si dobrovolně platit nemocenské pojištění. Doporučovala bych Vám kontaktovat ohledně Vaší konkrétní situace příslušnou správu sociálního zabezpečení.
Kateřina Lovitt