Jak funguje poradna
Bezplatná právní poradna Gender Studies je určena převážně ženám a mužům, které a kteří zažili, respektive zažívají některou formu diskriminace z důvodu pohlaví a/nebo věku, nebo mají dotaz který se týká podmínek odchodu a návratu z mateřské/rodičovské dovolené, či možnosti flexibilního pracovního uspořádání. Na dotazy položené prostřednictvím formuláře odpovídají naše právničky do 10 dnů, využít můžete i telefonickou právní poradnu.
Zuzka | 29.8.2016 16:52:51
Dobrý den,
chtěla bych se zeptat jak to je s nástupem do zaměstnání po ukončení mateřské dovolené. Zajímá mě jestli přijdu o rodičovský příspěvek nebo jak to je.Musím nastoupit kvůli ztrátě své pracovní pozice.Na mateřskou budu nastupovat až v pulce prosince ale už teď by mě zajímalo jak tuto situaci řešit.Děkuji za odpověď.
Odpověď:
Dobrý den,
je třeba rozlišovat mezi mateřskou a rodičovskou dovolenou. Při návratu zaměstnankyně z mateřské dovolené (28 týdnů) do práce je zaměstnavatel povinen zařadit zaměstnankyni na její původní práci a pracoviště. Teprve, není-li to možné, protože práce odpadla nebo pracoviště bylo zrušeno, musí ji zaměstnavatel zařadit na jinou práci odpovídající pracovní smlouvě (tj. v rámci sjednaného druhu práce a ve sjednaném místě výkonu práce).
Při návratu zaměstnankyně z rodičovské dovolené (max. do 3 let věku dítěte), je zaměstnavatel povinen přidělovat zaměstnankyni práci podle pracovní smlouvy, tedy nemusí se jednat o stejné místo, ale musí se jednat o práci v souladu s pracovní smlouvou.
Rodičovská dovolená není automaticky vázaná na rodičovský příspěvek. Rodičovský příspěvek je možné čerpat do 4 let věku dítěte. Rodič pobírající rodičovský příspěvek se může věnovat výdělečné činnosti – pobírání rodičovského příspěvku to nijak neovlivní.
Kateřina Lovitt