Alča | 2.11.2016 16:17:38
Dobrý den, můj dotaz se týká nároku na peněžitou pomoc v mateřství. Od 1.5.2014 jsem bez zaměstnání (konec pr.poměru na dobu určitou), od tohoto data jsem začala pobírat PPM, nyní pobírám RP. V dubnu 2017 se mi má narodit další dítě. Dle vyčtených informací nebudu mít bohužel nárok na PPM, ale pouze na RP od data narození druhého dítěte. Je možnost, aby na PPM nastoupil nejprve manžel - je zaměstnán několik let. Jaké jsou podmínky pro následnou výměnu otce a matky na PPM a pokud by byl manžel na PPM, hradil by mi stát zdravotní pojištění? Nebo se musím hlásit na úřad práce? Děkuji za odpověď.
Odpověď:
Dobrý den,
nárok na peněžitou pomoc v mateřství (PPM) má otec dítěte nebo manžele ženy, která dítě porodila, jestliže s matkou dítěte uzavře písemnou dohodu, že bude pečovat o dítě. Příjemce PPM musí splňovat stejné podmínky pro nárok PPM jako matka dítěte, tzn. 270 dní účasti na pojištění v posledních dvou letech před nástupem na PPM a účast na pojištění v době nástupu na PPM. Otec může čerpat PPM od začátku 7. týdne po porodu dítěte. Nárok každého příjemce se posuzuje zvlášť. Příjemce PPM nesmí v době čerpání této dávky vykonávat výdělečnou činnost, ze které mu plyne nemocenské pojištění, které je základem pro výpočet PPM.
V době čerpání PPM manželem bude tento státní pojištěnec z titulu pobírání rodičovského příspěvku. Za Vás bude zdravotní pojištění hradit stát, pokud budete v té době v evidenci uchazečů o zaměstnání vedené Úřadem práce.
Eva Fialová