Lucie | 3.11.2016 14:18:04
Dobrý den, bude mi končit neplacené volno v zaměstnání, kde jsem pracovala před narozením dcery. Vloni nedostala školku, a tak jsem zažádala o neplacené volno navazující na rodič. dovolenou do 4 let věku dítěte - bylo mi vyhověno. Chtěla bych se zeptat, jaká mám nyní práva, pokud se chci vrátit zpět na zkrácený úvazek - zažádám o něj samozřejmě písemně. Mám právo žádat např. konkrétně o pracovní dobu 4 hod. denně a též odkdy dokdy, nebo toto je již právo zaměstnavatele, jak mi nařídí časový rozvrh? Obávám se předem, že zaměstnavatel není nakloněn zkráceným úvazkům, tudíž se chci ujistit, jakým způsobem postupovat, když mé žádosti nevyhoví - mám v takovém případě nárok na odstupné, příp. v jaké výši? Děkuji moc.
Odpověď:
Dobrý den,
podle § 241 odst. 2 zákoníku práce musí zaměstnavatel vyhovět žádosti zaměstnance pečujícího o děti do 15 let věku o kratší pracovní dobu nebo jinou vhodnou úpravu pracovní doby, nebrání-li mu v tom vážné provozní důvody. Takovými důvody je např. ohrožení nebo přerušení provozu zaměstnavatele. Zaměstnavatel Vám musí sdělit, jaké vážné provozní důvody mu brání v tom, aby Vám přiděloval práci tak, jak požadujete. Pokud takové důvody nemá, je povinen Vaší žádosti vyhovět. Se zaměstnavatelem se můžete domluvit na vhodné úpravě pracovní doby i v rámci kratší pracovní doby. Zaměstnavatel nemusí vyhovět Vašemu návrhu na konkrétní rozsah pracovní doby, ale zároveň jím navržená pracovní doba musí být taková, abyste mohla pečovat o děti.
Pokud zaměstnavatel Vaší žádosti nevyhoví, můžete na něho podat žalobu k soudu nebo, či zároveň s žalobou podat podnět ke kontrole inspekci práce. Nevyhovění žádosti bude však pro Vás znamenat, že budete muset pro zaměstnavatele vykonávat práci podle pracovní smlouvy. Nárok na odstupné byste měla pouze v případě, že by na straně zaměstnavatele byl důvod výpovědi, který zakládá nárok na odstupné, např. nadbytečnost.
Eva Fialová