Jak funguje poradna
Bezplatná právní poradna Gender Studies je určena převážně ženám a mužům, které a kteří zažili, respektive zažívají některou formu diskriminace z důvodu pohlaví a/nebo věku, nebo mají dotaz který se týká podmínek odchodu a návratu z mateřské/rodičovské dovolené, či možnosti flexibilního pracovního uspořádání. Na dotazy položené prostřednictvím formuláře odpovídají naše právničky do 10 dnů, využít můžete i telefonickou právní poradnu.
Navaho | 15.12.2016 12:58:16
Dobrý den, prosím o informaci ohledně spojení rodičovské a OSVČ. Před nástupem na mateřskou s prvním dítětem jsem byla zaměstnána, chci začít podnikat (vedlejší činnost). Budu mít nárok u druhého dítěte na mateřskou z původního zaměstnání a nebo kvůli OSVČ ne? Předem děkuji za odpověď.
Odpověď:
Dobrý den,
podle § 19 odst. 3 zákona o nemocenském pojištění se u zaměstnankyně, které za trvání téhož zaměstnání vznikl nárok na další peněžitou pomoc v mateřství z tohoto zaměstnání v období do 4 let věku předchozího dítěte, za denní vyměřovací základ považuje denní vyměřovací základ zjištěný pro výpočet předchozí peněžité pomoci v mateřství, pokud je vyšší než denní vyměřovací základ zjištěný pro výpočet další peněžité pomoci v mateřství. To znamená, že pokud jste v pracovním poměru u stejného zaměstnavatele a první dítě nedosáhlo věku 4 let, bude se Vám PPM vypočítávat z vyměřovacího základu, který jste dosahovala před odchodem na první mateřskou dovolenou, pokud nebude pro Vás nový vyměřovací základ výhodnější. Vaše samostatná výdělečná činnost na tomto pravidle nic nemění.
Eva Fialová