Jak funguje poradna
Bezplatná právní poradna Gender Studies je určena převážně ženám a mužům, které a kteří zažili, respektive zažívají některou formu diskriminace z důvodu pohlaví a/nebo věku, nebo mají dotaz který se týká podmínek odchodu a návratu z mateřské/rodičovské dovolené, či možnosti flexibilního pracovního uspořádání. Na dotazy položené prostřednictvím formuláře odpovídají naše právničky do 10 dnů, využít můžete i telefonickou právní poradnu.
Léna | 6.3.2017 13:15:20
Dobrý den mám dotaz jsem 3 měsíce na ÚP jinak pacuji u lesů ČR na zimu chodíme na ÚP příští týden máme nastoupit do práce a já zjistila že jsem těhotná u lesů jsem pracovala 8 měsíců jak to budu mít s penězi když půjdu na rizikové těhotenství na co mám nárok děkuji za odpověď
Odpověď:
Dobrý den,
podle mého názoru, pokud jste vedena v evidenci Úřadu práce, nejste účastna nemocenského pojištění a v případě rizikového těhotenství tak nebudete mít nárok na nemocenské. Co se týká peněžité podpory v mateřství (PPM), je podmínkou nároku na peněžitou pomoc v mateřství účast na nemocenském pojištění, např. z důvodu zaměstnání v době nástupu na PPM. Další podmínkou nároku na tuto dávku je účast pojištěnce na nemocenském pojištění alespoň po dobu 270 kalendářních dní v posledních dvou letech přede dnem nástupu na PPM. (Nástupem se rozumí období od počátku 8 až 6 týdne před očekávaným dnem porodu.) Doba vedení v evidenci úřadu práce se do těchto 270 dnů nezapočítává, neboť nejde o dobu účasti na nemocenském pojištění. V případě, že by Vám nevznikl nárok na PPM, budete pobírat rodičovský příspěvek ve výši 7.600 Kč měsíčně od narození dítěte do konce devátého měsíce věku dítěte a od desátého měsíce věku ve výši 3.800 Kč měsíčně do 4 let věku dítěte. Doporučovala bych Vám kontaktovat příslušnou správu sociálního zabezpečení a poradit se ohledně Vaší konkrétní situace.
Kateřina Lovitt