Jak funguje poradna
Bezplatná právní poradna Gender Studies je určena převážně ženám a mužům, které a kteří zažili, respektive zažívají některou formu diskriminace z důvodu pohlaví a/nebo věku, nebo mají dotaz který se týká podmínek odchodu a návratu z mateřské/rodičovské dovolené, či možnosti flexibilního pracovního uspořádání. Na dotazy položené prostřednictvím formuláře odpovídají naše právničky do 10 dnů, využít můžete i telefonickou právní poradnu.
Lilit | 19.6.2017 09:15:48
Pracuji v síti parfumerií. Při odchodu předkládáme ke kontrole pracovníkovy ostrahy kabelky a tašky. Nyní chtějí prohledávat i peněžky. A navíc po nás chtějí abysme samy sebe prosahávaly vč. intimních míst před bezpečnostní kamerou. Tento záznam budou mít k nahlédnutí zaměstnanci ostrahy a zaměstnanci parfumerie. Mají právo to po nás chtít? Mě je to velmi nepříjemné. Přijde mi to nechutné, ponižující a jako velký zásah do soukromí. Navíc budeme podepisovat dodatky ke smlouvě, kde s tímto vším souhlasíme. Mohu to odmítnout podepsat? Děkuji za pomoc
Odpověď:
Dobrý den,
pro Vaši informaci – obecně platí podle § 248 odst. 2 zákoníku práce, že zaměstnavatel je z důvodu ochrany majetku oprávněn v nezbytném rozsahu provádět kontrolu věcí, které zaměstnanci k němu vnášejí nebo od něho odnášejí, popřípadě provádět prohlídky zaměstnanců. Při kontrole a prohlídce musí být dodržena ochrana osobnosti. Osobní prohlídku může provádět pouze fyzická osoba stejného pohlaví.
Dle mého názoru při Vámi popsaném způsobu provádění kontroly může docházet ke snižování lidské důstojnosti, takový způsob kontroly rozhodně nerespektuje právo zaměstnance na ochranu osobnosti. Dodatek ke smlouvě nedoporučuji podepisovat. V případě negativní reakce ze strany zaměstnavatele je možné se obrátit na příslušný inspektorát práce s podnětem k šetření.
Kateřina Lovitt