Jak funguje poradna
Bezplatná právní poradna Gender Studies je určena převážně ženám a mužům, které a kteří zažili, respektive zažívají některou formu diskriminace z důvodu pohlaví a/nebo věku, nebo mají dotaz který se týká podmínek odchodu a návratu z mateřské/rodičovské dovolené, či možnosti flexibilního pracovního uspořádání. Na dotazy položené prostřednictvím formuláře odpovídají naše právničky do 10 dnů, využít můžete i telefonickou právní poradnu.
Sivena | 19.11.2017 21:04:00
Dobrý den, jsem samoživitelka a začátkem roku jsem nastoupila po rodičovské dovolené zpět do původního zaměstnání. V současné době máme v práci elektronicky vedenou docházku. Bylo mi řečeno, že pokud se do práce zpozdíme třeba jen o 1 minutu, musíme si nadpracovat 30 minut. Má na to zaměstnavatel právo? Děkuji za odpověď.
Odpověď:
Dobrý den,
Váš zaměstnavatel má právo požadovat, aby zaměstnanci dodržovali jím stanovenou pracovní dobu a odpracovali počet hodin, který mají uvedeno v pracovní smlouvě. Pokud zaměstnavatel žádá, abyste odpracovali hodiny navíc, jedná se o práci přesčas. Nařídit práci přesčas může zaměstnavatel pouze výjimečně. Nařízená práce přesčas nesmí u zaměstnance činit více než 8 hodin v jednotlivých týdnech a 150 hodin v kalendářním roce. Za dobu práce přesčas přísluší zaměstnanci mzda, na kterou mu vzniklo za tuto dobu právo a příplatek nejméně ve výši 25 % průměrného výdělku, pokud se zaměstnavatel se zaměstnancem nedohodli na poskytnutí náhradního volna v rozsahu práce konané přesčas místo příplatku.
Eva Fialová