Jak funguje poradna
Bezplatná právní poradna Gender Studies je určena převážně ženám a mužům, které a kteří zažili, respektive zažívají některou formu diskriminace z důvodu pohlaví a/nebo věku, nebo mají dotaz který se týká podmínek odchodu a návratu z mateřské/rodičovské dovolené, či možnosti flexibilního pracovního uspořádání. Na dotazy položené prostřednictvím formuláře odpovídají naše právničky do 10 dnů, využít můžete i telefonickou právní poradnu.
pavkraj | 29.7.2018 17:13:57
Od 11.9.2017 pobírám řádny starobní důchod. U svého zaměstnavatele u kterého pracuji již 39 let jsem nerozvázal (neukončil) pracovní poměr a jsem stále dále zaměstnán ( na prosbu zaměstnavatele – nejsou lidi)
Z výplaty mi jsou pravidelně měsíčně prováděny srážky na zdravotní a sociálni pojištěni stejně jak před starobním důchodem. Dne 9.5.2018 jsem měl však mimopracovní úraz.
Doba léčby dle ošetřujícího lékaře by měla být 4 až 6 měsíců. Dne 25.7. 2018 mi bylo zaměstnavatelem sděleno, žena na výplatu nemocenské mám nárok jen do 31. 7. 2018.
JE TO SPRÁVNE? Vždyť si platím zdravotní pojištěni jako každý jiný zaměstnanec i když toto zdravotní pojištěni za důchodce už hradí stát. Takže zdravotní pojištění mám hrazeno dvakrát a na výplatu nemocenské mám nárok jen údajně 70 dní? Můžete mi to rozumně vysvětlit?
Dekuji Krajíček
Odpověď:
Dobrý den, děkuji za otázku.
Pro zaměstnance ve starobním důchodu skutečně platí zvláštní úprava. Podle § 28 zákona o nemocenském pojištění se nemocenské vyplácí od 15. kalendářního dne trvání dočasné pracovní neschopnosti po dobu nejvýše 70 kalendářních dnů. Nemocenské a zdravotní pojištění jsou dva rozdílné druhy pojištění. Na dávky plynoucí z nemocenského pojištění máte nárok v případě pracovní neschopnosti. Zdravotní pojištění slouží k proplacení zdravotní péče poskytovali zdravotních služeb.
Pokud budete mít další dotazy nebo nejasnosti, neváhejte se obrátit na naši telefonickou poradnu, která funguje v úterý 9.00 - 11.00 a v pátek 16.30 - 18.30 na čísle 774 913 350.
Hezký den!
Eva Fialová