Klára | 5.8.2018

Mám nerozvženou prac.dobu s 30h.úvazek,hodinová mzda.Odpracuji měsíčně 160h.Kolegyně, nerozvź.prac.dobu jako já,má plný úvazek,fixní plat.Vykonáváme úplně stejnou práci,vykazujeme stejné výsledky.Zjistila jsem,že st.svátek u kolegyně je proplacené na 8h.u mě jen 6h.A její čerpání dovolené je na 25 dní,ale já mám na rok nárok jen 18,5 dne.Někde jsem četla,že pokud odpracuji tři měsíce do plného úvazku,mám nárok na zvýšení hodin na 35h úvazek.Celé se mi to zdá nespravedlivé.Za stejných podmínek tak odlišné podmínky.Prosím o radu ,jak to můžu řešit ,jak postupovat.Děkuji

Odpověď:

Dobrý den, děkuji za dotaz!

Pokud jste zaměstnaná na částečný úvazek, bohužel nemáte nárok na zvýšení na plný úvazek – to je plně na zvážení zaměstnavatele. Změna rozsahu pracovní doby je možná pouze po změně pracovní smlouvy, se kterou musí zaměstnavatel souhlasit.

Výše Vaší mzdy, náhrady za dovolenou, náhrady práce ve svátek a pravděpodobně též benefity závisí na výši Vašeho úvazku.

Podle § 110 přísluší zaměstnancům za stejnou práci (nebo práci stejné hodnoty) také stejná odměna. Pokud tedy máte pocit, že odvádíte stejně práce jako kolegyně na plný úvazek, můžete upozornit zaměstnavatele (nejlépe písemně), aby vám zvedl úvazek nebo mzdu. Případně se pak můžete obrátit na inspektorát práce nebo na soud. (Pro Vaše tvrzení, že odvádíte stejně práce, by však bylo dobré mít nějaké podklady.)

Pokud budete mít další dotazy nebo nejasnosti, neváhejte se obrátit na naši telefonickou poradnu, která funguje v úterý 9.00 - 11.00 a v pátek 16.30 - 18.30 na čísle 774 913 350.

Hezký den!

Eva Fialová

loga esf a oplzz
původní verze poradny: http://www.rovneprilezitosti.cz/oldweb/poradenstvi.php, http://www.rovneprilezitosti.cz/oldweb/info.php
© 2011; Gender Studies. Webhosting, webdesign & publikační systém TOOLKIT - econnect