Archiv dotazů

Bezplatná právní poradna Gender Studies

mateřská rodičovská návrat na trh práce diskriminace na základě pohlaví a věku práce a péče rovné odměňování

Právní poradna je bezplatná a odpovídá JEN na problémy týkající se diskriminace z důvodu pohlaví a/nebo věku a slaďování rodinného a pracovního života.

Dotaz do poradny

Zodpovězené dotazy

Zobrazit dotazy podle typu:

Kateřina | 9.1.2007 | Bossing

Obracím se na Vás s radou ohledně možného ukončení pracovního poměru z důvodu bossingu. Před Vánocemi jsem podala výpověď dohodou, nebyla přijata, proto jsem druhý den zaměstnavateli předala výpověď. Bylo mi sděleno, že nemůžu odejít z firmy dříve než koncem února, že jsem potřeba. Včera mi však bylo uděleno napomenutí za hrubé porušení pracovní kázně, kde byl zmíněn i paragraf ohledně náhrady škody, která tím zaměstnavateli vzniká. Nevidím tedy logicky důvod, proč nerozvázat prac. poměr na dohodu, zaměstnavatel má však jiný názor. Vzhledem k tomu, že jsem matka samoživitelka, obávám se následných soudních procesů a nepříjemností ze strany zaměstnavatele. V minulosti jsem se již setkala s "vyhrožováním" z jeho strany. Předem děkuji za odpověď.

Odpověď:

Dobrý den,
dohoda je dvoustranný právní úkon a k jeho uzavření je potřeba shodné vůle obou stran. Jestliže Váš zaměstnavatel nechce dohodu uzavřít, nelze ho k tomu nutit.
Výpověď můžete jako zaměstnankyně dát, a to i bez udání důvodu. Výpověď je jednostranný právní úkon a k jeho platnosti stačí doručení zaměstnavateli. U výpovědi je třeba počítat s tím, že po Vás bude zaměstnavatel chtít, abyste dodržela výpovědní lhůtu, na které se se zaměstnavatelem dohodnete. Pokud se na výpovědní lhůtě nedohodnete je podle zákoníku práce dvouměsíční,.
Ve vašem jednání však nevidím žádné porušení pracovní kázně nevidím. Na napomenutí si můžete stěžovat u zaměstnavatele, nebo u odborové organizace, pokud na Vašem pracovišti působí.
Mgr. Eva Fialová

Eva Fialová

Zuzana | 9.1.2007 | šikana

Dobrý den.
Ráda bych se zeptala jak se mohu v zaměstnání bránit proti neoprávněným útokům ze strany své nadřízené.
Neustále nás obviňuje z krádeží,které jsou neoprávněné.Neustále nám nadává za chyby které s námi nemají nic společného a když jsme ji to dokázali,že s tím nemáme nic společného,přejde to jako by nic a ani se neomluví.Práci bych měnit nechtěla protože mě baví a než nastoupila nová vedoucí žádné problémy tam nebyly.Můžete mi prosím poradit? Za vaši odpověď vám předem moc děkuji a s přáním příjemného dne
Brhlíková

Odpověď:

Zákoník práce ve svém ustanovení § 14 odst. 1 zakazuje tzv. šikanozní výkon práva, což znamená, že nikdo nesmí zasahovat do práv a oprávněných zájmů druhých a nesmí být v rozporu s dobrými mravy.
Z Vašeho popisu vyplývá, že se Vaše vedoucí dopouští i vytváření nezdravého a ponižujícího prostředí na pracovišti. Myslím, že by bylo vhodné nejprve tuto skutečnost projednat s ní a požádat ji, aby se Vámi popsaného chování zdržela, event. dle vztahů na pacovišti požádat o toto majitele firmy , jiného oprávněného nadřízeného pracovníka či odborovou organizaci, pokud byla zřízena. Můžete se také obrátit na příslušný Inspektorát práce se žádostí o prošetření situace a zjednání nápravy. Je na Vás, kterou z uvedených možností po zvážení konkrétních podmínek na pracovišti použijete.

Ivana Spoustová

9.1.2007 | placené pracovní volno

je placené pracovní volno při svadbě dítěte, úmrtí rodinného příslušníka

Odpověď:

Tento dotaz nespadá do oblasti rovných příležitostí.

Tyto důvody jsou považovány za jiné důležité překážky v práci týkající se zaměstnance. Zaměstnavatel je povinen poskytnout zaměstnanci nejméně ve stanoveném rozsahu pracovní volno a v případech stanovených nařízením vlády i náhradu mzdy nebo platu.
Vzhledem k tomu, že se nejedná o dotaz spadající do oblasti rovných příležitostí, odkazujeme vás na právní poradnu event. advokátní poradnu, kde by vám měly přesný rozsah sdělit.

Ivana Spoustová

Věra | 8.1.2007 | nevyplacená mzda

Od srpna roku 2006 nedostávám výplatu z důvodu platební neschopnosti zaměstnavatele. Chtěla bych zrušit pracovní poměr okamžitě, dle §56 zákoníku práce. Na jak vysoké odstupné mám ze zákona právo? Děkuji za zodpovězení dotazu.

Odpověď:

Zaměstnanci, který okamžitě zrušil pracovní poměr podle odstavce 1 písm. b) přísluší právo na odstupné ve výši podle ustanovení § 67 zákoníku práce. Vzhledem k tomu, že v tomto ustanovení není pamatováno na situaci, kdy dá výpověď zaměstnanec zaměstnavateli, pak výkladem zákona by patrně přicházelo v úvahu odstupné ve výši nejméně dvanáctinásobku průměrného výdělku.
V daném ustanovení se dále zmiňuje odstupné ve výši nejméně trojnásobku průměrného výdělku.
Vzhledem k mezeře v tomto ustanovení by tak musel rozhodnout svým výkladem soud, nedojde-li v nejbližší době k upřesnění a doplnění novelizovaného zákoníku práce - tedy zákona č. 262/2006 Sb.

Ivana Spoustová

ingrid | 8.1.2007 | rozvod

dobry den,chtela bych se zeptat, jak probiha smluvny rozvod.tedy spise nejsem si jista zda jsem to dobre pochopila.k zadosti o rozvod bych mela prilozit i smlouvu o majetkovem vyporadani,jak je to ale kdyz mame hypoteku?byt si chci vzit ja.staci do smlouvy napsat ze byt po rozvodu bude muj a prilozit doklad z banky ze jsem bonitni.a teprve az po rozvodu prepsat uver na me jmeno a byt take?v bance mi rikali ze se mam nejprve rozvest a teptrve pote prijit.ale jednalo se o obycejny rozvod.moc dekuji a preji prijemny den

Odpověď:

Dobrý den,

k tzv. nesporném rozvodu potřebujete smlouvu o vypořádání společného jmění manželů. Do této smlouvy musíte zahrnout i splácení hypotéky, jakožto závazek patřící do SJM. Soud se nebude na Vaši bonitu vůbec dotazovat.
Banka po Vás nemůže chtít postup nad rámec zákona.
Mgr. Eva Fialová

Eva Fialová

Krista | 8.1.2007 | Vydědění

Dobrý den, nevím zda se mohu s tímto dotazem obrátit na Vaši právní poradnu. Pokud ne, tak se omlouvám za svou neznalost.

Můj manžel má otce, který si bere spoustu úvěrů, leasingů a je hodně zadlužený. Máme strach že až jednou zemře dluhy zůstanou na nás. Sami máme svých dluhů dost a nemáme peníze na to, abychom platili něco za hloupého tchána. Můžete mi prosím napsat jestli lze tomuhle nějak předejít?

Odpověď:

Dobrý den,

naše poradna slouží jen pro osoby diskriminované na pracovním trhu, nicméně odpověď na Váš dotaz není složitá.
Jediná možnost, jak neplatit dluhy Vašeho tchána po jeho smrti, je odmítnout dědictví v dědickém řízení.
Mgr. Eva Fialová

Eva Fialová

Libuše | 8.1.2007 | výpoěd

Potřeboala byh formulař výpovědi dohodou

Odpověď:

Dobrý den,

žádný formulář neexistuje a ani není potřeba. Dohoda o skončení pracovního poměru - její součástí musí být označení zaměstnance a zaměstnavatele a doba skončení pracovního poměru.
Mgr. Eva Fialová

Eva Fialová

evita | 7.1.2007 | narok na prispevky v materstvi

dobry den,chtela bych se zeptat jak se vypocitava materska zene v domacnosti ktera si plati nemocenske pojisteni? dale bych se chtela zeptat z jakeho obdobi se pocita a jakou castku bych si mela platit?za odpoved dekuji

Odpověď:

Dobrý den,

obávám se, že nejsem schopna na Váš dotaz elektronicky odpovědět, protože neznám všechny podrobnosti Vaší situace. Obraťte se, prosím, na naši telefonickou právní poradnu:

út 9:00 - 11:00
pá 16:30 - 18:30
tel: 224 913 350
mobil: 775 913 350

nebo na okresní správu sociálního zabezpečení podle místa Vašeho bydliště.
Mgr. Eva Fialová

Eva Fialová

Jan | 7.1.2007 | Pracovní zařazení

Pracuji u záchranné služby jako všeobecná zdravotní sestra ve výjezdové skupině.Může mě zaměstnavatel zařadit do pracovní skupiny rychlé zdravotnické pomoci i když nemám specializaci.Předtím jsem pracovala v posádce rychlé lékařské pomoci což je pod dohledem lékaře a specializace není potřebná.Pro upřesnění doplňuji že momentálně studuji pomaturitní specializaci(urgentní starostlivost).


Odpověď:

Dobrý den,

obávám se, že nejsem schopna Váš dotaz zodpovědět. Obraťte se, prosím, na stavovskou organizaci pracovníků ve zdravotnictví.
Mgr. Eva Fialová

Eva Fialová

dane | 3.1.2007 | banka

Dobry den chtela bych se zeptat,kdyz jsem slozila penize v bance na jiny ucet,mam pravo na jejich vraceni kdyz majitel uctu mi je nechce vratit.Dekuji

Odpověď:

Dobrý den,

podejte proti majiteli účtu, na který jste poslala peníze, žalobu pro bezdůvodné obohacení. V žalobě uveďte číslo účtu na, který jste měla peníze posílat, můžete připojit i vyjádření jeho majitele, číslo účtu, na který jste peníze poslala a jeho majitele (žalobce) a účel platby.

Mgr. Eva Fialová

Eva Fialová

Iva | 2.1.2007 | Odstupné

Dobrý den,

dle zákoníku platného pro rok 2007, je v tištěné podobě, ale i na www stránkách uvedeno, že odstupné se vyplácí dle par 46 odst.1 pís. a až c ve výši dvojnásobku prům. výdělku. Nicméně na stránkách jakési TJ je uvedeno, že odstupné se vyplácí nejméně ve výši trojnásobku prům. výdělku. Zajímá mne tedy jaká je skutečnost.
Děkuji a přeji hezký den.
Iva

Odpověď:

Dobrý den,

výše odstupného činí podle § 67 odst. 1 zákoníku práce účiného od 1.1.2007 nejméně trojnásobek průměrného výdělku.
Mgr. Eva Fialová

Eva Fialová

Dana Chocen | 21.12.2006 | nastupni lhuta

Pracovni pomer trva od 1/9/06 . 20/11/06 zacala nemoc - pracovni neschopnost do 17/12/06. . .18/12/06 jsem nastoupila do praCE PO nemoci a zajimalo by mne kdy mi konci nastupni lhuta? Presne. Děkuji velice-bylo mi receno ze uz NEJSEM v nastupni lhute a ze ubehlo jakychsi maximalnich deset dni?!!!

Odpověď:

Dobrý den,
Váš zaměstnavatel má pravdu. Podle ustanovení § 31 zákoníku práce může být sjednána v pracovní smlouvě zkušební doba, která činí, pokud nebyla sjednána kratší, tři měsíce. Sjednaná zkušební doba nemůže být dodatečně prodlužována.
Podle odstavce 2 tohoto ustanovení se doba překážek v práci, pro které zaměstnanec nemůže během zkušební doby práci konat, tedy např. doba, po kterou je zaměstnance v pracovní neschopnosti, započítává do zkušební doby v rozsahu nejvýše deseti pracovních dnů.

Ve zkušební době již tedy nejste, skončila uplynutím 3 měsíců a 10 pracovních dnů ode dne sjednání pracovního poměru.

Ivana Spoustová

Petr Čerňanský | 20.12.2006 | Vodafone

Dobrý den, využíval jsem paušální telefonické služby u Vodafonu. Chci zdůraznit že jsem s Vodafonem nikdy neuzavřel žádnou smlouvu; poskytl jsem jen "jistinu" v hodnotě 1000,- KČ, kterou by mi Vodafone měli vrátit po šesti uhrazených fakturách. V naprostém pořádku jsem pomocí inkasa uhradil první 3 faktury, ale ta čtvrtá přesahovala částku 1000,- KČ a má banka (GE Money B.) kvůli nastavenému limitu u inkasa transakci nepovolila. O ničem jsem nevěděl a považoval jsem fakturu za uhrazenou. O tom že faktura uhrazena nebyla jsem se dozvěděl až když mi u Vodafonu omezili služby (volání). V ten moment jsem přešel k jinemu mobilnímu operátorovi a považoval jsem věc za uzavřenou, neboť částka neuhrazené faktury se rovnala částce VRATNÉ volací jistiny. Vodafone mi ale dál posílali faktury za další měsíce, ač byly jejih služby neaktivní. Částka se zastavila na čísle : 4.255,50 a nyní ji po mě vymáhají s pomocí firmy: "Intrum Justitia" a tato firma mi horzí v případě nezaplacení žalobou. více

Odpověď:

Dobrý den,

tento dotaz nespadá do oblasti rovných příležitostí a proto je třeba požádat o právní pomoc advokátní poradnu, případně vyhledat občanskou poradnu, která se tímto konkrétně zabývá.

Ivana Spoustová

Maňa | 20.12.2006 | kdy požádat o příspěvek namateřskou?

Dobrý den,chtěla bych se zeptat,kdy a kde se žádá o příspěvěk k mateřské?U jaké částky se tak žáda?Jsem svobodná a v lednu čekám své první dítě.Děkuji Maňa.

Odpověď:

Dobrý den,

o veškeré dávky státní sociální podpory se žádá u příslušného Úřadu (obecní úřady, úřady městské části) a to na sociálním odboru.
Pracovníci tohoto odboru jsou zároveň povinni Vám poskytnout pomoc. Zároveň je možné zjistit řadu podrobností na webových stránkách Ministerstva práce a sociálních věcí - www.mpsv.cz.

Ivana Spoustová

Tina | 19.12.2006 | Výpověď

Dobrý den, dne 14.12.2007 jsem obdržela výpověď z důvodu nadbytečnosti - byla zastavena práce na projektu. Výpověď začíná běžet 1.1.2007 a končí 31.3.2007, odstupné je uvedeno 3 měsíce. Proč je výpovědní doba 3 měsíční (podle starého ZP) a odstupné pak podle nového ZP? Vždyť jak výpovědní doba, tak i vyplácení odstupného spadají do roku 2007, kdy začíná platit nový ZP? Děkuji za odpověď.

Odpověď:

Dobrý den,
pro výpověď z důvodu nadbatečnosti je jak výpovědní doba, tak výše odstupného stanovena na 3 měsíce.

Ivana Spoustová

Jana | 18.12.2006 | návrat po MD

Dobrý den,mé dceři budou koncem prosince 4 roky, měla bych tedy nastoupit zpět do zaměstnání.Pracovala jsem ve škole jako učitelka,teď mi ale bylo nabídnuto místo pomocné kuchařky.Pokud ho odmítnu,mám při výpovědi nárok na odstupné?Děkuji.

Odpověď:

Dobrý den,
po návratu z rodičovské dovolené nemá zaměstnavatel povinnost zařadit vás na Vaši původní práci a pracoviště, má však povinnost přidělovat práci podle pracovní smlouvy.
Nemá-li možnost přidělit ani práci odpovídající pracovní smlouvě , měl by se pokusit o dohodu
na změně pracovní smlouvy. Pokud k ní nedojde a vy nebudete práci vykonávat, jedná se o ostatní překážku na straně zaměstnavatele , po jejíž dobu vám přísluší náhrada mzdy ve výši průměrného výdělku. Pokud dáte výpověď vy, nárok na odstupné vám nevzniká. Zaměstnavatel je povinen důvod výpovědi, kterou dá on , přesně specifikovat, jinak je výpověď neplatná. Nárok na odstupné vzniká jen na základě zákonem stanovených podmínek (organizační změny, nadbytečnost).

Ivana Spoustová

Míla | 17.12.2006 | rozpis směn

Dobrý den,
podepsala jsem prac. dohodu s nemocnici o prac.činnosti na Lékařské službě první pomoci,jako zdrav.sestra.Nejsem však zaměstnakyně nemocnice,pod níž LSPP spádá.Hlavní sestra však v rospisu služeb upřednostňuje zaměstnance nemocnice.Víkendové služby,které jsou lépe placené píše hlavně sobě a svým známým,a mě jen vyjímečně jednu službu ve všedním dni,které jsou kratší a mnohem hůře placené.Existuje nějaký způsob,jak docílit pravidelného rozpisu služeb?Nejedná se o diskriminaci?Upozornila jsem na tuto situaci vedoucího lékaře LSPP,ten však nápravu nezajistil.Děkuji Milena

Odpověď:

Dobrý den,

na základě Vašich informací nelze usuzovat, za jakých podmínek jste DPČ sjednala a tudíž ani usoudit, zda byste mohla být a z jakého důvodu diskriminována. Pokud jste byla přijat na určitou výpomoc, resp. náhradu v případě výpadku stabilních zaměstnanců, pak je postup staniční sestry správný. Diskriminační důvody jsou vypsány v zákoníku prácev ustanovení § 1. POkud byste měla pocit, že se staniční sestra diskriminaci z některého v zákoně uvedených důvodů dopouští, pak nás můžete kontaktovat s podrobnějšími informacemi, a to nejen prostřednictvím internetu , ale i v době telefonické právní poradny. Telefonní právní poradna je vždy v úterý od 9-11 hod a v pátek od 16,30-18,30 hod.

Ivana Spoustová

Jana | 16.12.2006 | Výplata

Dobrý den,jsem na MD a dceři budou v lednu 3 roky.Nyní jsem znovu otěhotněla,tudíž zpátky do zaměstnání nenastoupím.Mám tedy dotaz,bude mi zaměstnavatel vyplácet půl rok MD od narození dítěte?Pokud ano do jaké doby musím dodat potvrzení zaměstnavateli od lékaře?
Děkuji Jana

Odpověď:

Dobrý den,
zaměstnavatele jste povinna o důvodu , proč nenastoupíte do zaměstnání vyrozumět nejpozději ke dni nástupu do zaměstnání po skončení rodičovské dovolené. Je však vždy lepší, pokud zaměstnavatele upozorníte bez zbytečného odkladu po té, co jste se o skutečnsoti, která Vám brání do zaměstnání nastoupit, dozvěděla.

Ivana Spoustová

Petra | 15.12.2006 | Slouva o čerpání rod. dovolené

Dobrý den, před nástupem na rodičovskou dovolenou, jsem písemně uzavřela dohodu o délce čerpání rodičovské dovolené a to na 1,5 roku(tedy do 31.3.07). V březnu jsou synovi 2 roky a dle této smlouvy mám nastoupit zpět do práce. Může mi zaměstnavatel dát výpověd z důvodu nadbytečnosti? Vztahuje se na mě ochranná doba tzn. osoba pečující o dítě do 3 let, nebo platí pouze pro osamělé matky . (jsem vdaná).Na mém místě pracuje jiná žena a další pracovní místo bylo také zřízeno, ale je obsazené. Podnik se nerušil ani nestěhoval. Děkuji

Odpověď:

Dobrý den, podle zákoníku práce máte nárok na rodičovskou dovolenou a to v rozsahu, o jaký požádate, nejdéle do doby, kdy dítě dosáhne věku tří let. Rozsah Vaší rodičovské dovolené máte stanoven v dohodě s Vaším zaměstnavatelem (1,5 roku). Můžete si ji však po dohodě prodloužit do tří let věku dítěte. V ochranné době pak po tuto dobu budete. Po návratu z rodičovské dovolené Vám zaměstnavatel musí nabídnout místo podle Vaší pracovní smlouvy. Pokud takové místo nemá, může Vám dát výpověď pro nadbytečnost. V takovém případě Vám náleží odstupné podle nového zákoníku práce ve výši trojnásobku průměrného měsíčního výdělku. Jestliže ale zaměstnavatel vytváří nová pracovní místa, je pravděpodobné, že svoji povinnost nabídnout Vám výše zmíněné místo, obchází. více

Renca | 15.12.2006 | nové zaměstnání

dobry den,především si moc vážím vašich stránek.Chtěla jsem se zeptat jsem zaměstnaná jako prodavačka mobilních telefonů,naskytla se mi příležitost jít do lepší práce do které ale musím nastoupit hned ale můj zaměstnavatel mi dal 2měs.výpov,lhůtu kterou musím podle něho dodržet ale tím pádem příjdu o lepší zaměstnání existuje něco jak s práci opustit třeba do týdne aby nebyli nějaké problémy okolo?děkuji moc za radu renča PS: v této práci jsem na smlouvu dobu neurčito od 8.3.2006

Odpověď:

Dobrý den,

Váš zaměstnavatel má právo na zachování výpovědní lhůty ze strany zaměstnance, aby měl čas na hledání nového zaměstnance. Pokud výpovědní lhůtu nedodržíte, má zaměstnavatel právo po Vás vyžadovat náhradu škody.
Mgr. Eva Fialová

Eva Fialová

« | 1 | .. | 216 | 217 | 218 | 219 | 220 | .. | 225 | »

 

 

 

loga esf a oplzz
původní verze poradny: http://www.rovneprilezitosti.cz/oldweb/poradenstvi.php, http://www.rovneprilezitosti.cz/oldweb/info.php
© 2011; Gender Studies. Webhosting, webdesign & publikační systém TOOLKIT - econnect