Archiv dotazů

Bezplatná právní poradna Gender Studies

mateřská rodičovská návrat na trh práce diskriminace na základě pohlaví a věku práce a péče rovné odměňování

Právní poradna je bezplatná a odpovídá JEN na problémy týkající se diskriminace z důvodu pohlaví a/nebo věku a slaďování rodinného a pracovního života.

Dotaz do poradny

Zodpovězené dotazy

Zobrazit dotazy podle typu:

Petra | 6.11.2017 

Dobrý den, jsem na rizikovém těhotenství od začátku listopadu a vůbec nerozumím tomu, jaký je rozdíl mezi neschopenkou a "lístkem na peníze" už je mi trapné se ptát účetní v bývalé práci a u doktorky jsem na to zapomněla. Předem děkuji za odpověď.

Odpověď:

Dobrý den,
pokud jste na nemocenské, setkala jste se nejprve s neschopenkou, kterou Vám vypsal Váš ošetřující lékař, ta má několik dílů, IV. díl, který vyplnil lékař, jste předala zaměstnavateli. Tzv. lístek na peníze (potvrzení o pracovní neschopnosti) vystaví lékař zpravidla při kontrole, opět se odevzdá zaměstnavateli, který ho odešle na OSSZ, která Vám pak nemocenské vyplatí.

Kateřina Lovitt

Jana  | 6.11.2017 

Dobrý den,

kdo rozhoduje jestli můžu práci vykonávat v těhotenství nebo ne?

Pracuju za pokladnou v hypermarkete a nechci si brát nemocenskou. Zatím je to docela dobré ale, později to asi nebude. Už mám jedno dítě, tak vím jaké, to je a nemyslím že bude možné celý den tam sedět. Pro těhotnou to moc vhodné není ale, bojim se že manažer nebude souhlasit a stejne tam budu muset sedět.

Poradíte mi?

Jana

Odpověď:

Dobrý den, pracovní podmínky těhotných žen upravuje zákoník práce. Platí, že zaměstnavatel má povinnost informovat těhotné zaměstnankyně o všech rizicích plynoucích pro ně z vykonané práce včetně rizika pro plod. Rovněž je povinen seznámit je s riziky a jejich možnými účinky na těhotenství a učinit potřebná opatření, včetně opatření, která se týkají snížení rizika psychické a fyzické únavy a jiných druhů psychické a fyzické zátěže spojené s vykonávanou prací. Dále platí, že koná-li těhotná žena práci, která je těhotným ženám zakázána (Ministerstvo zdravotnictví stanoví práce a pracoviště, které jsou zakázány těhotným zaměstnankyním vyhláškou) nebo která podle lékařského posudku ohrožuje její těhotenství, je zaměstnavatel povinen převést ji dočasně na práci, která je pro ni vhodná a při níž může dosahovat stejného výdělku jako na dosavadní práci. více

Lucie | 6.11.2017 

Dobry den, pobírám príspevek na živobytí a mám dve studující deti 15 a 19 let. Jsem vedena na up.Od 1.11 2017 mám dpč na osm hodin tydne. Na up mi me o'd 13.11 zaradili na kurz Prokop-vychod na ktery jít nehodlám I presto, že me zrejme vyradí z evidence. Chci jít radeji do práce. Budu mit nárok na dávku hmotné nouze pokud by me vyradili? Mám alespon dpč.

Odpověď:

Dobrý den,
záleží, zda Váš příjem bude stále nedostatečný a zda splníte další podmínky nároku na dávku. Doporučovala bych Vám kontaktovat úřad práce, který Vám dávku vyplácí, a konzultovat Vaši situaci.

Kateřina Lovitt

Step | 4.11.2017 

Dobrý den,
jsem na RD a od ledna bych chtela nastoupit do práce. Může mě manžel vystřídat na RD, když je OSVČ? Pobírám příspěvek ve výši 11 000 Kč.Bude mít manžel nárok na stejnou částku? Popřípadě může příspěvek nadále chodit mně? A bude za manžela stát platit sociální a zdravotní pojištění? Děkuji moc za odpověď.

Odpověď:

Dobrý den,
příspěvek můžete pobírat stále Vy. Zajistíte péči o díte jinou zletilou osobou, tj. Vaším manželem. Váš manžel bude po dobu péče o dítě státním pojištěncem. Toto je třeba zdravotní pojišťovně sdělit. Pro účely sociálního pojištění se péče o dítě považuje za náhradní dobu sociálního pojištění. Příspěvek může pobírat i Váš manžel. Pokud jste pobírala peněžitou pomoc v mateřství, bude mít Váš manžel nárok na stejnou výši rodičovského příspěvku.

Eva Fialová

jojo | 2.11.2017 

Dobrý den,
Někde jsem slyšela, že pokud nahlásím zaměstnavateli delší rodičovskou a pak nastoupím dříve, tak z toho můžou být problémy. Nebo naopak kratší a pak budu déle?

Odpověď:

Dobrý den,
rodičovskou dovolenou můžete ukončit dříve, než jste sdělila zaměstnavateli při jejím nástupu, pouze se souhlasem zaměstnavatele. Pokud uvedete kratší rodičovskou dovolenou, můžete ji prodloužit až do 3 let věku dítěte.

Eva Fialová

Kaca | 2.11.2017 

Dobry den, chci se zeptat, kdyz mam zvolenou dvouletou rodicovskou a po jejim vyprseni nenastoupim do prace, musim se okamzite hlasit na UP? Jde mi hlavne o soc a zdr pojisteni...
Predem moc dekuji

Odpověď:

Dobrý den,
pokud se chce zařadit do evidence uchazečů o zaměstnání, musíte se přihlásit na úřad práce. Péče o dítě do 4 let věku se považuje za náhradní dobu sociálního pojištění, státní pojištěnkou v případě zdravotního pojištění jste po dobu péče o dítě do 7 let věku.

Eva Fialová

Ivet | 2.11.2017 

Dobrý den, chtěla bych se zeptat když pobírám rodičovský příspěvek můžu nastoupit na částečný úvaze, aniž bych přišla o peníze od státu? Dítě by nebylo ve státní školce.

Odpověď:

Dobrý den,
pokud zajistíte celodenně osobní péči o dítě, není výdělečná činnost a výše výdělku rozhodující. U dítěte mladšího 2 let je pro nárok na rodičovský příspěvek se za osobní celodenní péči považuje navštěvování jeslí nebo jiného obdobného zařízení v rozsahu nepřevyšujícím 46 hodin v kalendářním měsíci.

Eva Fialová

Beata | 1.11.2017 

Dobrý den, mám dotaz ohledně diskriminačních inzerátů. V naší MŠ chceme do týmu muže, protože máme většinu žen a opravdu bychom chtěli muže, přesto musíme inzerovat, že chceme ženu i muže. Přestože víme, že ji ani nechceme pozvat k pohovoru. Je to zvláštní situace, opravdu nemůžeme napsat, že chceme jen muže? Děkuji za odpověď

Odpověď:

Dobrý den,
při uplatňování práva na zaměstnání je zakázána diskriminaci mimo jiné na základě pohlaví. To znamená, že v inzerátech ani následně při výběru uchazeče o zaměstnání nesmíte preferovat muže. Diskriminací není jen samotný inzerát, ale i Vaše jednání, kdybyste zvali na pracovní pohovor pouze muže. Diskriminací by nebylo rozdílné zacházení ve věcech práva na zaměstnání, přístupu k zaměstnání nebo povolání, pokud by k tomu byl věcný důvod spočívající v povaze vykonávané práce nebo činnosti a uplatněné požadavky by byly této povaze přiměřené. To znamená ku příkladu to, že pokud byste byly divadlo, mohli byste v inzerátu požadovat muže na hraní mužské role. V případě školství se tato výjimka nejspíše na žádné pozici neuplatní.

Eva Fialová

Simča | 31.10.2017 

Dobrý den, chci se zeptat, kdyz pracuji v hotelu, ktery ma dvousmeny provoz a mam doma dve deti mladsi 15ti let,jestli me zamestnavatel muze nakazat delat odpoledni??
Dekuji

Odpověď:

Dobrý den,
zaměstnavatel je povinen přihlížet při zařazování zaměstnanců do směn též k potřebám zaměstnankyň a zaměstnanců pečujících o děti. Požádá-li zaměstnankyně nebo zaměstnanec pečující o dítě mladší než 15 let o kratší pracovní dobu nebo jinou vhodnou úpravu stanovené týdenní pracovní doby (např. rozvrh směn), je zaměstnavatel povinen vyhovět žádosti, nebrání-li tomu vážné provozní důvody. Vážnými provozními důvody jsou např. ohrožení nebo přerušení provozu zaměstnavatele.

Eva Fialová

Petr | 31.10.2017 

Dobrý den, ptal jsem se ještě na výši ošetřovného a chtěl bych se ujistit, že správně chápu odpověď, je to tak, že placený je již první den? A co mám dělat ve zbývající době nemoci dítěte? Jak se tyto případy řeší?
Děkuji za odpověď a přikládám minuloý dotaz.

Dobrý den, chci se zeptat, jak funguje ošetřovačka u dlouhých nemocí. Když je dítě nemocné 3 týdny, je možné se s ženou vystřídat? První půlku ona, poté já? Je placen každý den, nebo platí to stejné, jako u nemocenské, že první 3 dny jsou neplacené? A jak se vypočítává výše? Děkuji

Odpověď:

Dobrý den,
s manželkou se můžete v ošetřování člena rodiny vystřídat. Celková doba ošetřovného činí 9 dnů (pro oba pečující dohromady) a začíná prvním dnem potřeby. V témže případě ošetřování (péče) náleží ošetřovné jen jednou. Pokud již podpůrčí doba uplynula, nelze na stejný případ péče dávku již čerpat.

Eva Fialová

Odpověď:

Dobrý den,
výše ošetřovného od prvního kalendářního dne činí 60% redukovaného denního vyměřovacího základu za kalendářní den. Denní vyměřovací základ se zjistí tak, že se započitatelný příjem zúčtovaný zaměstnanci v rozhodném období (zpravidla období 12 kalendářních měsíců před kalendářním měsícem, ve kterém vznikl nárok na dávku, dělí počtem započitatelných kalendářních dnů připadajících na toto rozhodné období. Ošetřovné se vyplácí od prvního dne péče až do 9. dne péče ze stejného důvodu. Poté již nemají rodiče na ošetřovné nárok.

Eva Fialová

Karolina | 30.10.2017 

Dobrý den, lze na RD pokud mi běží smlouva na dobu neurčitou na plný úvazek a chci ve stejném zaměstnání zaměstnat jen na 5h týdně a tímpádem je mi nabízeno DPP, může mi dále běžet i smlouva na dobu neurčitou nebo se v takovém případě smlouva ruší a zůstává jen DPP? Lze ještě k tomuto pracovat na živnostenský list a musí se v takovém případě platit navíc sociální a zdravotní pojištění? Dekuji.

Odpověď:

Dobrý den,
na rodičovské dovolené lze u u stejného zaměstnavatele pracovat na základě dohody o provedení práce, nicméně tato dohoda musí obsahovat jiný druh práce než pracovní smlouva. Práci můžete vykonávat i na živnostenský list. V tom případě bude Váš zaměstnavatel Vašim odběratelem. I v takovém případě byste měla pro zaměstnavatele vykonávat jinou práci než v pracovním poměru a tato práce by neměla mít znaky závislé práce. Jinak Vám i Vašemu zaměstnavateli hrozí postih za tzv. schwarzsystém. Pokud byste vykonávala samostatnou výdělečnou činnost jako vedlejší, sociální a zdravotní pojištění platíte pouze od určité výše výdělku. Limit za rok 2017 činí 67.756 Kč.

Eva Fialová

Nataša  | 30.10.2017 

Dobrý den,
na konci května mi bude končit rodičovská dovolená. Ráda bych požádala zaměstnavatele o čtvrtý rok navíc. Jaké jsou prosím možnosti a kdy nejpozději musím požádat?

Ještě mám prosím jeden dotaz - je pravda, že zaměstnavatel "musí" přistoupit na požadavek polovičního úvazku?

Děkuji moc za odpověď.
Nataša

Odpověď:

Dobrý den,
zákoník práce umožňuje zaměstnancům a zaměstnankyním čerpat rodičovskou dovolenou do tří let věku dítěte. Poté se se zaměstnavatelem můžete dohodnout na tzv. neplaceném volnu, které není právními předpisy upraveno. Zaměstnavatele o svém záměru informujte co nejdříve.
Zaměstnavatel musí vyhovět žádosti zaměstnance pečujícího o dítě do 15 věku o kratší pracovní dobu, nebrání-li mu v tom vážné provozní důvody. Pokud zaměstnavateli výše uvedené důvody nebrání ve vyhovění žádosti, musí této žádosti vyhovět.

Eva Fialová

Maruška | 30.10.2017 

Dobrý den, nevím, jestli se to týká Vaší poradny, ale zajímalo by mě, jestli je problém, když můj manžel vezme naši 6tiletou dceru do bazénu a ta s ním půjde do pánské šatny a do sprch. Nemohou jim ve vstupu zabránit zaměstnanci bazénu? Dcera je ještě malá na to, aby chodila do šatny sama, ale nezdá se mi vhodné, aby byl manžel v dámských šatnách. Nerada bych, aby měla dcera trauma z toho, že je z bazénu vyhodí kvůli tomu, že se nemá, kde převléct a osprchovat.

Odpověď:

Dobrý den,
doporučuji požádat o provozní řád zařízení a domluvit předem situaci s odpovědnými zaměstnanci.

Eva Fialová

Lucie | 30.10.2017 

Dobrý den, komu mám jako prvnímu v práci oznámit, že jsem těhotná? Teamleaderovi nebo personalistce nebo vedoucímu oddělení? Záleží čistě na mých preferencích nebo je nějaký správný postup?

Odpověď:

Dobrý den,
těhotenství nemusíte zaměstnavateli oznamovat vůbec, pokud nevykonáváte práce, které jsou těhotným ženám zakázány, např. v chemické laboratoři. Zaměstnavateli musíte oznámit bez zbytečného odkladu pouze očekávanou překážku v práci, tedy nástup na mateřskou dovolenou. Překážku v práci oznamte osobě, kterou Váš zaměstnavatel pověřil vedením zaměstnanecké agendy.

Eva Fialová

Petra | 30.10.2017 

Dobrý den, vydělávám si jako OSVČ a v létě jsem uzavřela s jednou firmou smlouvu na dobu neurčitou, kde se zavazuji pracovat po tuto dobu výhradně pro tuto firmu. Známí - právník v důchodu mi řekl, že by se mohlo jednat o porušení zákona, ale nikde jsem o tom nic nenašla. Zajímal by mě proto Váš názor na věc. Mám doma dvě děti a rozhodně nechci nic riskovat. Děkuji.

Odpověď:

Dobrý den,
podle § 3 zákoníku práce může být závislá práce vykonávána výlučně v základním pracovněprávním vztahu, tzn. na základě pracovní smlouvy, dohody o pracovní činnosti nebo dohody o provedení práce. Pokud budete vykonávat činnost pouze pro jednoho odběratele, upravte si svůj vztah tak, aby jeho podmínky nevykazovali znaky závislé práce. Závislou prací je podle § 2 odst. 1 zákoníku práce práce, která je vykonávána ve vztahu nadřízenosti zaměstnavatele a podřízenosti zaměstnance, jménem zaměstnavatele, podle pokynů zaměstnavatele a zaměstnanec ji pro zaměstnavatele vykonává osobně.

Eva Fialová

Petr | 30.10.2017 

Dobrý den, chci se zeptat, jak funguje ošetřovačka u dlouhých nemocí. Když je dítě nemocné 3 týdny, je možné se s ženou vystřídat? První půlku ona, poté já? Je placen každý den, nebo platí to stejné, jako u nemocenské, že první 3 dny jsou neplacené? A jak se vypočítává výše? Děkuji

Odpověď:

Dobrý den,
s manželkou se můžete v ošetřování člena rodiny vystřídat. Celková doba ošetřovného činí 9 dnů (pro oba pečující dohromady) a začíná prvním dnem potřeby. V témže případě ošetřování (péče) náleží ošetřovné jen jednou. Pokud již podpůrčí doba uplynula, nelze na stejný případ péče dávku již čerpat.

Eva Fialová

Zuzana | 30.10.2017 

Dobrý den, někde jsem slyšela informaci, že mám za život nárok jen na jeden rekvalifikační kurz plně hrazený Úřadem práce. Je to oprvdu tak, že pokud jsem již jeden absolvovala před pěti lety, nemohu již na další? (aktuálně jsem na mateřské dovolené a přemýšlímo své budoucnosti). Děkuji za odpověď

Odpověď:

Dobrý den,
zákon neobsahuje podmínku jednoho hrazeného rekvalifikačního kurzu za život. Pouze stanoví, že celková finanční částka, kterou může Úřad práce vynaložit na zvolenou rekvalifikaci jednoho uchazeče o zaměstnání nebo zájemce o zaměstnání, nesmí v období 3 po sobě následujících kalendářních let ode dne prvního nástupu na zvolenou rekvalifikaci přesáhnout částku 50 000 Kč.

Eva Fialová

Martina | 28.10.2017 

Dobrý den, je mi 18 a jsem těhotná, zatím jsem nikde nepracovala a proto nechápu z čeho se mi bude počítat mateřská, kolik budu mít peněz?

Odpověď:

Dobrý den,
studentkám nevzniká nárok na peněžitou pomoc v mateřství, protože doba studia nezakládá účast na nemocenském pojištění. Pokud jste úspěšně absolvovala školu, nárok na PPM by Vám vznikl, jen kdybyste si teď našla zaměstnání. Pokud však nebudete splňovat podmínky nároku na peněžitou pomoc v mateřství, bude Vám náležet rodičovský příspěvek ve výši 7.600 Kč měsíčně od narození dítěte do konce devátého měsíce věku a od desátého měsíce věku ve výši 3.800 Kč měsíčně do 4 let věku dítěte. Nově od 1. 1. 2018 bude možné zvolit rodičovský příspěvek i variantu na 3 roky – tzn. po celé 3 roky ve výši 7.600 Kč měsíčně.

Kateřina Lovitt

Eliška | 27.10.2017 

Dobrý den, plánujeme s manželem příští rok třetí dítě. Budu mít nárok na vyšší mateřskou a rodičovskou než u prvních dvou dětí?

Odpověď:

Dobrý den, co se týká podmínky nároku na peněžitou pomoc v mateřství, tou je stále účast na nemocenském pojištění v posledních dvou letech alespoň po dobu 270 dní. Do těchto 270 dní se započítává i doba strávená studiem, v invalidním důchodu či doba rodičovské dovolené či neplaceného volna. Výše PPM se počítá z denního vyměřovacího základu. Ten se stanoví jako součet všech příjmů v rozhodném období (posledních 12 měsíců), vydělený počtem započitatelných dní. Tento denní vyměřovací základ se pak pro další výpočet redukuje – jsou stanoveny 3 redukční hranice. Od 1. 1. 2017 došlo pouze k drobnému navýšení. Co se týká rodičovského příspěvku, celkové výše zůstává 220.000 Kč. Od roku 2018 bude však možné zvýšit rodičovský příspěvek i na vyšší měsíční částku, než 11.500 Kč (jako doposud). Toto omezení bude zrušeno. více

Marie | 27.10.2017 

Dobrý den, můžu během mateřské v šestinedělí chodit na brigádu do obchodu na pokladnu? Děkuji.

Odpověď:

Dobrý den,
pracovat je možné nejdříve po skončení 6. týdne po porodu.

Kateřina Lovitt

« | 1 | .. | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | .. | 226 | »

 

 

 

loga esf a oplzz
původní verze poradny: http://www.rovneprilezitosti.cz/oldweb/poradenstvi.php, http://www.rovneprilezitosti.cz/oldweb/info.php
© 2011; Gender Studies. Webhosting, webdesign & publikační systém TOOLKIT - econnect