Archiv dotazů

Bezplatná právní poradna Gender Studies

mateřská rodičovská návrat na trh práce diskriminace na základě pohlaví a věku práce a péče rovné odměňování

Právní poradna je bezplatná a odpovídá JEN na problémy týkající se diskriminace z důvodu pohlaví a/nebo věku a slaďování rodinného a pracovního života.

Dotaz do poradny

Zodpovězené dotazy

Zobrazit dotazy podle typu:

Janča | 16.3.2017 10:46:30 

Dobrý den, mám dotaz ohledně výjimky ze vzdělání. Momentálně jsem zaměstnaná u jedné státní instituce na dobu určitou za mateřskou dovolenou a to do srpna letošního roku. Jelikož jsem se dozvěděla, že se shání další posila na naše oddělení, chtěla jsem se přihlásit do výběrového řízení. Bylo mi však řečeno, že jelikož nesplňuji podmínku (tj. vysokoškolské vzdělání), nemohu se tohoto výběrového řízení zúčastnit a nemůžou mě zaměstnat. Moje vedoucí je se mnou spokojená a ráda by mne tu měla i nadále, ale prý o tom nerozhoduje. Ptám se tedy, zda existuje nějaká možnost, jak mou situaci vyřešit? Děkuji za Vaši odpověď.

Odpověď:

Dobrý den,
protože neuvádíte přesně Vaše zaměstnání, nedokáži posoudit, zda existují výjimky z požadavku na vysokoškolské vzdělání a zda se požadavek vysokoškolského vzdělání řídí zvláštním zákonem, pod jehož úpravu spadáte, nebo zda se jedná o požadavek zaměstnavatele. Prosím o doplnění této informace.

Eva Fialová

Martin  | 12.3.2017 23:05:01 

Dobrý den, mohu jít jako voják z povolání na rodičovskou dovolenou? Pokud ano, mohu si na ní přivydělávat, popřípadě i podnikat. A jak a kde žádat o rodičovskou dovolenou, když žena už na ní je, respektive zda já jako voják žádám už jen u nadřízeného, nebo musím i na úřad? Děkuji

Odpověď:

Dobrý den,
podle § 10 odst. 2 písm. e) zákona o vojácích z povolání je voják o dobu rodičovské dovolené zařazen do dispozice. Tento zákon výslovně odkazuje na zákoník práce, to znamená, že jako voják z povolení máte nárok na rodičovskou dovolenou do tří let věku dítěte. O zařazení do dispozice musíte informovat služební orgán. Podle § 47 odst. 1 zákona o vojácích z povolání mohou vykonávat vojáci z povolání výdělečnou činnost pouze s písemným souhlasem služebního orgánu. Na vojáky zařazené do dispozice se z tohoto nevztahuje výjimka. O písemný souhlas k podnikání bude muset i v průběhu rodičovské dovolené.

Eva Fialová

Eva | 16.2.2017 13:10:02 

Dobrý den,
chtěla bych se zeptat, zda je normální, pokud zastávám funkci vedoucí (THP), abych měla menší mzdu o 3-5 tisíc, než zaměstnanci, i moji podřízení bez vzdělání, dělající podřadnou práci? (zěmědělství). Děkuji za odpověď.

Odpověď:

Dobrý den, mzda a plat se poskytují podle složitosti, odpovědnosti a namáhavosti práce, podle obtížnosti pracovních podmínek, podle pracovní výkonnosti a dosahovaných pracovních výsledků. Podle zákoníku práce přísluší zaměstnanci za stejnou práci nebo práci stejné hodnoty stejná odměna. Zákoník práce sice neříká, že za práci vyšší hodnoty má zaměstnanec nárok na vyšší mzdu. Nicméně ze skutečnosti, že je Vám poskytována stejná nebo dokonce nižší mzda za práci vyšší hodnoty, by se dalo dovodit diskriminační jednání zaměstnavatele. Zaměstnavatel nesmí zaměstnance diskriminovat mimo jiné z důvodu pohlaví, věku, nebo zdravotního stavu. Pokud jsou Vašimi podřízení zaměstnanci mužského pohlaví, nižšího věku mohlo by se jednat o diskriminaci. V případě soudního sporu by zaměstnavatel musel dokázat, že nediskriminoval. Proti zaměstnavatel můžete vznést nároky na zdržení se jednání, na odstranění protiprávního stavu (zvýšení mzdy) nebo i přiměřené zadostiučinění (např. omluvou). více

Miška | 16.2.2017 09:25:27 

Dobrý den, mám se zaměstnavatelem uzavřenou pracovní smlouvu na 1,0 úvazek na dobu naurčitou.Ráda bych si snížila prac.úvazen na 0,8 a 1 den v týdnu pracovala u jiného zaměstnavatele na dohodu.Je automatické,že mi bude dál držena u původního zaměstnavatele smlouva na dobu neurčitou?Děkuji za odpověď.

Odpověď:

Dobrý den,
přiznám se, že Vašemu dotazu nerozumím. Obecně platí, že zaměstnavatel může dát zaměstnanci výpověď pouze z důvodů stanovených zákoníkem práce. Na snížení úvazku se musíte se zaměstnavatelem dohodnout formou změny pracovní smlouvy.

Eva Fialová

Irena Lištiaková | 14.2.2017 13:47:21 

Dobrý den, ráda bych se zeptala, zda jako žena pracující na OSVČ mám nárok na mateřský a rodičovský příspěvek?

Co k tomu musím naplnit?

A když jsem OSVČ jak dlouho musím pracovat, abych na něj měla nárok?

Předem děkuji.

Odpověď:

Dobrý den,
na peněžitou pomoc v mateřství jako OSVČ budete mít nárok, pokud budete účastna na nemocenském pojištění. Abyste měla na tuto dávku nárok, musí Vaše účast na pojištění trvat alespoň po dobu 270 kalendářních dní v posledních dvou letech přede dnem nástupu na PPM. Dále musí účast na nemocenském pojištění OSVČ trvat aspoň po dobu 180 dnů v období jednoho roku přede dnem nástupu na PPM a OSVČ nesmí v době pobírání peněžité pomoci v mateřství vykonávat osobně samostatnou výdělečnou činnost. Pokud nebudete mít nárok na PPM, budete od porodu čerpat rodičovský příspěvek.

Eva Fialová

Jana | 10.2.2017 14:01:52 

Chtěla bych se zeptat, zda je vážnou provozní překážkou třísměnný provoz. Chtěla bych mít zkrácený úvazek - 6 hodin(celý úvazek 7,5 hodiny) z důvodu péče o dítě mladší 15-i let. Mám se vracet po rodičovské RD.

Odpověď:

Dobrý den,
podle § 241 odst. 2 zákoníku práce musí zaměstnavatel vyhovět žádosti zaměstnance pečujícího o děti do 15 let věku o kratší pracovní dobu nebo jinou vhodnou úpravu pracovní doby, nebrání-li mu v tom vážné provozní důvody. Takovými důvody jsou např. ohrožení nebo přerušení provozu zaměstnavatele.
Podle mého názoru je zaměstnavatel povinen vyhovět Vaší žádosti o zařazení např. do ranní směny, popř. o jinou vhodnou úpravu pracovní doby. Překážkou by však mohly být zmíněné provozní důvody. Zaměstnavatel tyto důvody musí specifikovat. V případě, že tak neučiní, nebo s vymezením důvodů nebudete souhlasit, můžete se obrátit na inspekci práce nebo/a podat žalobu k soudu. Doporučovala bych Vám však řešení dohodou.

Kateřina Lovitt

Pajina | 2.2.2017 14:41:36 

Dobrý den, pracuji jako pokojská 13 let bez znalosti AJ. Nyní nová vedoucí nařizuje povinnou znalost AJ, pokud neuspěji v testu dostanu výpověd. Děkuji za odpověd

Odpověď:

Dobrý den,
Váš dotaz pravděpodobně zní, zda mí zaměstnavatel právo Vám dát výpověď, pokud v testu neuspějete. Zaměstnavatel může dát zaměstnanci výpověď, nesplňuje-li zaměstnanec předpoklady stanovené právními předpisy pro výkon sjednané práce nebo nesplňuje-li bez zavinění zaměstnavatele požadavky pro řádný výkon této práce. Podle rozhodnutí soudů může zaměstnavatel dříve stanovené požadavky pro řádný výkon práce změnit, zejména ukazuje-li se, že prostřednictvím dosud vymezených požadavků není možné dosahovat odpovídajících pracovních výsledků. Zaměstnavatel po Vás může požadovat znalost anglického jazyka na určité úrovni, tak abyste mohla dosahovat požadovaných pracovních výsledků. Pokud jako pro pokojskou je znalost anglického jazyka při práci nutná a zaměstnavatel od Vás znalost tohoto jazyka požaduje, může Vám dát z tohoto důvodu výpověď.

Eva Fialová

Michala | 25.1.2017 21:47:13 

Dobrý den, mohu chtít po svém zaměstnavateli změnu úvazku z full-time na part-time, jestliže po návratu z RD za nějakou dobu zjistím, že mi plný úvazek nevyhovuje vzhledem k nutné péči o malého 3,5letého syna? Resp. musí mi zaměstnavatel vyhovět nebo nemusí? Co když mi namítne, že vzhledem k jeho fungování a provozu mi to umožnit nemůže? Mohu se nějak dál dožadovat úpravy pracovní doby, resp. úvazku? Předem děkuji.

Odpověď:

Dobrý den,
podle § 241 odst. 2 zákoníku práce musí zaměstnavatel vyhovět žádosti zaměstnance pečujícího o děti do 15 let věku o kratší pracovní dobu nebo jinou vhodnou úpravu pracovní doby, nebrání-li mu v tom vážné provozní důvody. Takovými důvody je např. ohrožení nebo přerušení provozu zaměstnavatele. Zaměstnavatel Vám musí sdělit, jaké vážné provozní důvody mu brání v tom, aby Vám poskytl kratší pracovní dobu. Tyto důvody musí specifikovat. V případě, že tak neučiní, nebo s vymezením důvodů nebudete souhlasit, můžete se obrátit inspekci práce nebo/a podat žalobu k soudu.

Eva Fialová

Judita | 24.1.2017 21:34:02 

Dobrý den, byla jsem nucena ukončit pracovní poměr z důvodů šikany mé přímé nadřízené. Výpověd jsem dala s 2 měsíční výpovědní lhůtou a zdůvodnila jsem to z důvodu šikany mé přímé nadřízené.. Chci se zeptat kolik budu pobírat podporu v nezaměstnanosti?? Bude to těch 65 % nebo míň..?? Děkuji za odpověď

Odpověď:

Dobrý den,
procentní sazba podpory v nezaměstnanosti činí první 2 měsíce podpůrčí doby 65 %, další 2 měsíce podpůrčí doby 50 % a po zbývající podpůrčí dobu 45 % průměrného měsíčního čistého výdělku. V případě, že uchazeč o zaměstnání před zařazením do evidence uchazečů o zaměstnání bez vážného důvodu ukončil poslední zaměstnání sám nebo dohodou se zaměstnavatelem, činí procentní sazba podpory v nezaměstnanosti 45 % průměrného měsíčního čistého výdělku. Pokud jste výpověď zdůvodnila šikanou na pracovišti, nejedná se o skončení pracovního poměru bez vážného důvodu.

Eva Fialová

Anna | 24.1.2017 12:00:43 

Dobrý den, pracuji v administrativě, mám dvě děti. Jsem vyčerpaná ze všech povinností, které mám, nejschůdnější by se mi jevilo pracovat na zkrácený úvazek. Jsem schopná, práci bych stihla, zvládla i za tu kratší dobu. Má zaměstnavatel povinnost mi vyhovět? Někde jsem zaslechla, že od roku 2017 je nějaká změna, ale nedokážu to dohledat. Práci úplně opouštět nechci, ale na plný pracovní úvazek je to pro mě příliš vyčerpávající.
Děkuji za odpověď.

Odpověď:

Dobrý den,
podle § 241 odst. 2 zákoníku práce musí zaměstnavatel vyhovět žádosti zaměstnance pečujícího o děti do 15 let věku o kratší pracovní dobu nebo jinou vhodnou úpravu pracovní doby, nebrání-li mu v tom vážné provozní důvody. Takovými důvody je např. ohrožení nebo přerušení provozu zaměstnavatele. Zaměstnavatel Vám musí sdělit, jaké vážné provozní důvody mu brání v tom, aby Vám přiděloval práci tak, jak požadujete. Pokud takové důvody nemá, je povinen Vaší žádosti vyhovět. Novela zákoníku práce na této povinnosti zaměstnavatele nic nezmění.

Eva Fialová

marcela | 19.1.2017 13:01:38 

dobrý den, mohu čerpat ošetřovné jako doprovod-samoplátce 7letého dítěte do lázní
děkuji

Odpověď:

Dobrý den,
podle mého názoru nárok na dávku nemocenského pojištění z důvodu doprovodu 7-letého dítěte do lázní nemáte. S dotazem můžete rovněž kontaktovat příslušnou OSSZ.

Kateřina Lovitt

TommyK | 14.1.2017 12:20:22 

Dobrý den,
Pracuji rok pod agenturou ve firmě a koncem listopadu jsem nastoupil na neschopenku (přetížení lokte). Po pěti týdnech neschopnosti mi přišlo že firma ukončuje mé dočasné přidělení a tudíž zaniká pracovní poměr, ikdyž neschopnost není ještě ukončena.
Lze s tím něco dělat nebo si mám hledat jinou práci.

Odpověď:

Dobrý den,
vztah mezi agenturou práce a zaměstnancem se řídí pracovní smlouvou nebo dohodou o pracovní činnosti. Píšete-li, že zaniká pracovní poměr, předpokládám, že máte s agenturou práce uzavřenu pracovní smlouvu. Obecně platí, že pracovní poměr lze ukončit pouze z důvodů uvedených v zákoníku práce. Pokud není v pracovní smlouvě sjednána doba ukončení, např. ukončením dočasného přidělení, nebo konkrétní datum ukončení smlouvy, lze pracovní poměr ukončit dohodou, výpovědí nebo okamžitým zrušením pracovního poměru. Těmito způsoby lze pracovní poměr sjednaný na dobu určitou ukončit i před datem, kdy má pracovní poměr skončit. Zákoník práce, až na některé výjimky, zakazuje dát výpověď zaměstnanci v době, kdy je zaměstnanec uznán dočasně práce neschopným.

Eva Fialová

Julia | 11.1.2017 06:35:26 

Dobrý den, chci se zeptat mam přítele po operaci prave ruky, a vozim ho na prevazy a kontroly do nemocnice vždy si vemu propustlu zaměstnavatel platí jen dve hodiny a nestíhám se do práce vratit za dve hodiny existuje nějaký paragraf a kdo ho vystavuje a případně kolikrát se da vystavit děkuji

Odpověď:

Dobrý den,
pracovní volno k doprovodu rodinného příslušníka do zdravotnického zařízení k vyšetření nebo ošetření při náhlém onemocnění nebo úrazu a k předem stanovenému vyšetření, ošetření nebo léčení se poskytne jen jednomu z rodinných příslušníků na nezbytně nutnou dobu, nejvýše však na 1 den, byl-li doprovod nezbytný a uvedené úkony nebylo možno provést mimo pracovní dobu s náhradou mzdy nebo platu, jde-li o doprovod manžela, druha nebo dítěte, jakož i rodiče a prarodiče zaměstnance nebo jeho manžela; má-li zaměstnanec nárok na ošetřovné z nemocenského pojištění, nepřísluší mu náhrada mzdy nebo platu.

Eva Fialová

Ludmila | 2.1.2017 19:37:47 

Dobrý den chci se zeptat zda bych měla nárok na paragraf na přítele ma pretehane vazy na ruce žijeme spolu . Nema jej kdo dovést do nemonice na vyšetření a operaci. Dekujir

Odpověď:

Dobrý den,
podle nařízení vlády č. 590/2006 Sb., kterým se stanoví okruh a rozsah jiných důležitých osobních překážek v práci poskytne zaměstnavatel pracovní volno k doprovodu rodinného příslušníka do zdravotnického zařízení k vyšetření nebo ošetření při náhlém onemocnění nebo úrazu a k předem stanovenému vyšetření, ošetření nebo léčení se poskytne jednomu z rodinných příslušníků na nezbytně nutnou dobu, nejvýše však na 1 den, byl-li doprovod nezbytný a uvedené úkony nebylo možno provést mimo pracovní dobu s náhradou mzdy nebo platu, jde-li o doprovod manžela, druha nebo dítěte, jakož i rodiče a prarodiče zaměstnance nebo jeho manžela. Pokud bude tedy Váš doprovod nezbytný, což může potvrdit ošetřující lékař, platí, že máte za zmeškanou část směny nárok na pracovní volno s náhradou mzdy.

Kateřina Lovitt

akraš | 9.12.2016 14:34:02 

Dobrý den, měla bych na Vás dotaz ohledně propustky k lékaři a to i přes to, že tuto problematiku jste již na stránkách řešili. Rozbolela mě stolička a objednala jsem se na 8,00 hod ke svému zubnímu lékaři, který je nejblíže k mému bydlišti a je i v blízkosti mého zaměstnání. Má zubní lékařka mě prohlédla a konstatovala, že musí zub ven a poslala mě ke specialistovi, který mi stoličku odborně vytrhnul. Dostala jsem propustku od svého zubního lékaře a i od specialisty. Do práce jsem přišla v 9,30 a oznámila jsem svému nadřízenému, že mám dvě propustky, tedy jednu na 4 hodiny a druhou také na 4 hodiny a že do práce již nenastoupím, že mě zub bolí a lékař mi doporučil být již doma. Zaměstnavatel mi řekl, že dvě propustky mě neopravňuji k tomu, abych měla na zbytek pracovní doby volno a oznámil mi, že zbytek hodin, v daný den, bude považovat za neplacené volno. více

Odpověď:

Dobrý den, podle zákoníku práce se jedná o jinou důležitou osobní překážku v práci. V souladu s nařízením vlády č. 590/2006 Sb. máte nárok na pracovní volno s náhradou mzdy nebo platu na nezbytně nutnou dobu, bylo-li vyšetření nebo ošetření provedeno ve zdravotnickém zařízení, které je ve smluvním vztahu ke zdravotní pojišťovně, kterou si zaměstnanec zvolil a které je nejblíže bydlišti nebo pracovišti zaměstnance a je schopné potřebnou zdravotní péči poskytnout, pokud vyšetření nebo ošetření nebylo možné provést mimo pracovní dobu. Za nezbytně nutnou dobu se považuje nejen lékařský výkon, ale i cesta do zdravotnického zařízení a zpět a doba čekání na příjem u lékaře, případně jiné přímo související úkony. více

Věrka | 5.12.2016 21:24:13 

Dobrý den, v květnu 2016 jsem nastoupila po rodičovské dovolené zpět do zaměstnání. Zaměstnavatel mi však přidělil jinou práci, než jakou mám v pracovní smlouvě a mimo můj obor. Nyní chce po mě podepsat dodatek k pracovní smlouvě, zatím jsem ho nepodepsala, protože s ním nesouhlasím. Od té doby mi zaměstnavatel začal dělat problémy. Můžu se nějak bránit, nebo nezbývá než dát výpověď a najít si práci novou v mém oboru?
Děkuji za odpověď.

Odpověď:

Dobrý den,
Váš zaměstnavatel Vám po návratu z rodičovské dovolené měl přidělovat práci podle Vaší pracovní smlouvy. Pokud takovou práci zaměstnavatel nemá, je to překážka v práci na jeho straně a Vám náleží náhrada mzdy ve výši Vašeho průměrného výdělku, a to do doby, než Vám buďto zaměstnavatel začne práci dle Vaší pracovní smlouvy přidělovat, nebo se dohodnete na změně pracovní smlouvy. Změny pracovní smlouvy - druh práce, lze provádět jen se souhlasem obou stran, v takovém případě se změny pracovní smlouvy provádějí dodatky. Porušování zákoníku práce Vaším zaměstnavatelem můžete oznámit inspekci práce.

Kateřina Lovitt

Emilly | 1.12.2016 21:26:19 

Dobrý den, pracuji v cukrářské výrobě na zkrácený pracovní úvazek mám v péči dvě děti věku 7 a 10 let. Jednání zaměstnavatele, mě začíná velmi stresovat, jelikož mi nařizuje přesčasy denně. Když jsem argumentovala, že mám zkrácený úvazek, že zákon nepovoluje zaměstnavateli přesčas nařídit. Tak mi dost hrubě oznámil, že on určuje kdy budu končit, že mi přesčas nařídit může atd.. a jestli se mi to nelíbí tak mě vyhodí s 53. Dávají mi větší objem práce než jaký mohu v 6 hodinách zvládnout a vyhrožují že když to nesplním tak mě vyhodí za porušení pracovní kázně. Dělám každý den bez přestávky abych to vůbec všechno stihla v co nejkratším čase po mé pracovní době. Za to že sem si dovolila se ozvat tak mi ještě přidali. Jsem z toho zoufalá, nevím jak se mám bránit kam se obrátit. Zvažuji že dám výpověď i když práci potřebuji. Zaměstnavatel si dělá co chce ani propustky k lékaři nedává, nepřítomnost kvůli lékaři nám odečítá od dovolené. A mnoho dalšího by se našlo. Děkuji za vyslyšení.

Odpověď:

Dobrý den, Váš zaměstnavatel porušuje svým jednáním zákoník práce. Jak správně píšete, zaměstnancům s kratší pracovní dobou j není možné práci přesčas nařídit. Podle zákoníku práce je zaměstnavatel povinen při určení množství požadované práce a pracovního tempa vzít v úvahu fyziologické a neuropsychické možnosti zaměstnance, předpisy k zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví při práci a čas na přirozené potřeby, jídlo a oddech. Nedodržení pracovního tempa a množství páce, které není v souladu s tímto pravidlem, nezakládá právo zaměstnavatele na výpověď ani na okamžité zrušení pracovního poměru. Okamžité zrušení pracovního poměru je mimo jiné možné pouze v případě hrubého porušení předpisů vztahujících se k vykonávané práci. více

Dana | 30.11.2016 13:57:13 

Dobrý den,chci se zeptat jsem na RD do 27.1.2017 ale bohužel my nechtějí vyjít vstříc s pracovní dobou chodila jsem na 6h a potřebovala bych na 7h kvuly dítěti(školce)jak mám pokračovat na co mám nárok?dekuji

Odpověď:

Dobrý den
podle § 241 odst. 2 zákoníku práce musí zaměstnavatel vyhovět žádosti zaměstnance pečujícího o děti do 15 let věku o kratší pracovní dobu nebo jinou vhodnou úpravu pracovní doby, nebrání-li mu v tom vážné provozní důvody. Takovými důvody je např. ohrožení nebo přerušení provozu zaměstnavatele. Zaměstnavatel Vám musí sdělit, jaké vážné provozní důvody mu brání v tom, aby Vám přiděloval práci tak, jak požadujete. Pokud takové důvody nemá, je povinen Vaší žádosti vyhovět.
Podle § 241 odst. 1 zákoníku práce je zaměstnavatel povinen přihlížet při zařazování zaměstnanců do směn též k potřebám zaměstnankyň a zaměstnanců pečujících o děti.

Eva Fialová

Silva | 30.11.2016 00:05:04 

Dobrý den,
může mi vrchní sestra nařídit službu navíc mimo naplánovaný měsíční rozvrh dva dny předem?.. důvodem služby navíc je nemoc kolegyně.

Odpověď:

Dobrý den,
podle zákoníku práce je zaměstnavatel povinen vypracovat písemný rozvrh týdenní pracovní doby a seznámit s ním nebo s jeho změnou zaměstnance nejpozději 2 týdny a v případě konta pracovní doby 1 týden před začátkem období, na něž je pracovní doba rozvržena, pokud se nedohodne se zaměstnancem na jiné době seznámení. Pokud jste se se zaměstnavatelem nedohodla jinak, je zaměstnavatel povinen tuto lhůtu dodržovat.

Eva Fialová

bestia | 22.11.2016 19:35:35 

když jdu k praktickému lékaři na propustku tak vždy platilo že mám nárok na 2hodiny propustky.pokud jsem šla k odbornému platí že mám nárok na 4hod propustky.pokud mám dva lékaře tentýž den platilo že mám nárok celý den na propustku...zaměstnavatel si udává naráz své pravidla jak to bude platit -tedy propustky..jak je to doopravdy a jak se mám jinak bránit??

Odpověď:

Dobrý den, podle nařízení vlády č. 590/2006 Sb., kterým se stanoví okruh a rozsah jiných důležitých osobních překážek v práci pracovní volno s náhradou mzdy nebo platu se poskytne na nezbytně nutnou dobu, bylo-li vyšetření nebo ošetření provedeno ve zdravotnickém zařízení, které je ve smluvním vztahu ke zdravotní pojišťovně, kterou si zaměstnanec zvolil, a které je nejblíže bydlišti nebo pracovišti zaměstnance a je schopné potřebnou zdravotní péči poskytnout, pokud vyšetření nebo ošetření nebylo možné provést mimo pracovní dobu. Bylo-li vyšetření nebo ošetření provedeno v jiném než nejbližším zdravotnickém zařízení, poskytne se pracovní volno na nezbytně nutnou dobu. Náhrada mzdy nebo platu však v tomto případě přísluší nejvýše za dobu, po kterou by trvalo v nejbližším zdravotnickém zařízení. Zaměstnavatel nemá právo určovat počet hodin, po které můžete tato překážka práce trvat. Eva Fialová více

| 1 | .. | | 10 | | 12 | 13 | .. | 89 |

 

 

 

loga esf a oplzz
původní verze poradny: http://www.rovneprilezitosti.cz/oldweb/poradenstvi.php, http://www.rovneprilezitosti.cz/oldweb/info.php
© 2011; Gender Studies. Webhosting, webdesign & publikační systém TOOLKIT - econnect