Zodpovězené dotazy
Zobrazit dotazy podle typu: |
|
Dobrý den,
dostala jsem výpověď z důvodu hromadného propouštění. Potřebovala bych poradit, zda existuje v Praze personální agentura, která by se specializovala na pracovní příležitosti pro občany nad 50 let. Děkuji.
Odpověď:
Bohužel nemáme přehled ohledně specializací pracovních agentur. S hledáním zaměstnání by Vám nicméně měla pomoci jakákoli agentura bez ohledu na Váš věk, rozhodující by mělo být, jaké máte uplatnění na pracovním trhu.
Martina Štěpánková
Dobrý den,
jsem na rodičovské dovolené se synem (16měsíců). Mám možnost vrátit se na DPP či DPČ (cca 30hod. měsíčně) do původního zaměstnání, ale zaměstnavatelem mi bylo sděleno, že bohužel nemohu nastoupit na stejnou pozici, z jaké pobírám rodičovský příspěvek (v mém případě pozice „sociální pracovník“). Na jinou pozici nastoupit z organizačních důvodů nemohu.
Chtěla bych se zeptat, jestli pro mě existuje nějaká možnost, jak se vrátit (pravděpodobně na DPP s výdělkem do 10tis.) do zaměstnání, ale nepřijít přitom o rodičovský příspěvek. Musela bych si pak sama hradit zdravotní a sociální pojištění?
Odpověď:
Podmínkou nároku na rodičovský příspěvek, který je dávkou státní sociální podpory, není čerpání rodičovské dovolené, ale splnění jiných zákonem stanovených podmínek. To je rozdíl od peněžité pomoci v mateřství, která je jako dávka nemocenského pojištění, vyplácena pouze po dobu čerpání mateřské dovolené.
Můžete se vrátit do zaměstnání a nadále čerpat rodičovský příspěvek, pokud zajistíte péči o dítě jinou zletilou osobou, neboť návštěva dítěte v předškolním zařízení je zákonem omezena. Pokud bude o dítě pečovat jiná zletilá osoba a dítě nebude jesle nebo předškolní zařízení navštěvovat ve větším rozsahu než stanoví zákon, budete mít nárok na rodičovský příspěvek, i když budete zpět v zaměstnání.
Míra omezení se však vzhledem ke změně právní úpravy od ledna 2012 liší u rodičovských příspěvků, na které vznikl nárok do konce roku 2011, a rodičovských příspěvků, na které vznikl nárok v roce 2012. více
Dobrý den,mám dotaz ohledně dcery.Dostala výpověď v rámci zkušební lhůty.Poté co podepsala výpověď se u ní,ale bohužel zhoršili zdravotní problémy které měla už před zaměstnáním,a je je možné doložit u lékařů,takže se nedá uvažovat o nějaké schvalnosti vůči zaměstnavateli.Zajímá mě proto,může jít dcera marodit jak jí navrhuje lékař?Vstahuje se na ní vůbec nějaká ochraná lhůta?Děkuji Jaglařová M.
Odpověď:
Pokud došlo ke skončení pracovního poměru ve zkušební době, nejedná se o výpověď, ale o zrušení pracovního poměru ve zkušební době, kdy zaměstnavatel nemusí uvádět žádné důvody, proč chce pracovní poměr ukončit.
Ochranná lhůta činí 7 dní od skončení zaměstnání. Pokud pracovní poměr trval kratší dobu, činí ochranná lhůta tolik dnů, kolik trval pracovní poměr.
Pokud tedy dcera onemocněla v ochranné lhůtě, bude jí vyplácena nemocenská.
Martina Štěpánková
Dobrý den, 11.2.2012 budou dcerce 3 roky - skončí mi RD na 3 roky. Do srpna 2011 jsem byla v prac. poměru v zahraničí. Jak mohu dále postupovat, když chci ještě zůstat nějakou dobu doma (není místo ve školce) a shánět práci? Co je pro mne nejvýhodnější? Velmi děkuji za pomoc, hezké dny, PM
Odpověď:
Dobrý den.
bohužel z Vašeho dotazu nevyplývá, zda jste byla do srpna 2011 v pracovním poměru k zahraničnímu zaměstnavateli či k českému zaměstnavateli s místem výkonu práce v zahraničí, zda Váš pracovní poměr v srpnu 2011 skončil úplně, nebo bylo místo v zahraničí zrušeno a Vaše perspekiva je práce u stejného zaměstnavatele v ČR.
Pokud jste si zvolila čerpání rodičovského přípěvku po dobu tří let a jste nyní nezaměstnaná, měla byste se po skončení jeho čerpání přihlásit na úřadu práce.
S pozdravem,
Eva Fialová
Eva Fialová
Dobrý den,
moc Vás prosím o radu: Nyní jsem na rodičovské dovolené, předtím jsem byla OSVČ, platící si nemocenskou, tj. dostala jsem PPM. Na rodičovské jsem dosud, živnost mám pozastavenou, vše řádně nahlášeno. V březnu čekám další dítě, ale na SSZ mi bylo řečeno, že na PPM nemám nárok. Beru to jako totální nespravedlnost, protože zaměstnanci se PPM vypočítává z příjmu před mateřskou a po dobu rodičovské za něj nemocenské pojištění také nikdo neplatí.
Já bych si jako nevýdělečně činná nemocenské platit nemohla, ani kdybych chtěla, to mi bylo řečeno na SSZ.
Děkuji moc
Odpověď:
Dobrý den,
novelizované ustanovení § 19 odst. 9 zákona o nemocenském pojištění stanoví, že pokud v rozhodném období nemá osoba samostatně výdělečně činná žádný měsíční základ, považuje se za denní vyměřovací základ denní vyměřovací základ zjištěný pro výpočet předchozí dávky z pojištění osoby samostatně výdělečně činné. Výše peněžité podpory v mateřství se bude proto vypočítávat z příjmu, kterého jste dosahovala při nároku na výplatu PPM s prvním dítětem.
S pozdravem,
Eva Fialová
Eva Fialová
Dobrý den,jsem zaměst. v Mat.škole - učitelka.Momentálně jsem na rodič. dovolené, 3 letá varianta, konec rod. dov. je 12.3.2013.Chtěla bych se zeptat, jaké mám možnosti, když mám zájem vrátit se do zaměstnání dříve, než mi uplyne 3letá rod.dov. Paní ředitelka otěhotněla, v květnu bude nastupovat mat.dovolenou.Hledá za sebe náhradu, já jsem jí písemně dala na vědomí, že mám zájem vrátit se do zaměst.dříve, již dříve jsem za paní ředitelku zastupovala -2roky praxe.V MŠ totiž pracuje p.ředitelka zárověň i jako uřitelka,je to malá MŠ kde je úvazek 1,5 učit.Paní ředitelka si přesto hledá náhradu jinde, chci jen vědět, jaké jsou mé práva, jestli by měla vzít na záskok mně, jako zaměstnance, nebo si může hledat někoho jiného. Děkuji mockrát, s pozdravem P.
Odpověď:
Pokud jste se s ředitelkou dohodla na tříleté rodičovské dovolené, není povinna Vás vzít zpět dříve, to je na dohodě s ní jako zaměstnavatelkou, zda Vám vyhoví. Samozřejmě ji nicméně můžete opakovaně kontaktovat s návrhem, že se vrátíte zpět dříve a po dobu její mateřské a rodičovské dovolené ji budete zastupovat.
Martina Štěpánková
Letos budou dceři 4roky,loni jí nepřijali do MŠ,podmínky pro přijetí jsem splnila,prodloužila jsem si MD,tudíž jsem bez příjmu,letos musím do práce a již loni mě upozornili,že nemám počítat s přijetím dcery do MŠ ani tento rok,že je nadstav.Mohu si nějak ověřit,že přijali do MŠ pouze děti s trvalým pobytem u nás v obci?Ptala jsem se i v okolních obcích kde jsem neuspěla z důvodu trv.pobytu.Peníze na soukromou školku nemám.Chystám se dannou věc řešit na zastupitelstvu,potřebuji poradit čím mohu argumentovat.Děkuji
Odpověď:
Pokud jde o přijímání do mateřských škol zkuste využít doporučení "Doporučení ochránce č. 4 k rovnému zacházení v přístupu k předškolnímu vzdělávání", které naleznete zde http://www.ochrance.cz/diskriminace/doporuceni-a-vyzkum-pro-verejnost/.
Vzhledem k tomu, že se na ochránce často obraceli rodiče se stížností na kritéria pro přijímání dětí do mateřských škol, vydal ochránce uvedené doporučení.
Martina Štěpánková
žádám o radu, jaké jsou moje možnosti po návratu z mat.dovolené do zam. můj zaměstnavatel chce, abych nastoupila do zam.na plný úvazek. dcera nebyla přijata do školky. chci pracovat od 8-16, ale moje práce byla v bankovnictví závislá na otevírací době pobočky. tudíž mě nechtějí přijmout zpět ani na jinou pobočku ani na zkrácený úv. také mi volali nabídku na pol.úv na dobu určitou. jaké jsou moje práva?bylo mi sděleno, že si mám podat výpověď, což se mi nechce, když pracovat chci a můžu časově i na celý úvazek, jen né déle, jak 16 hod. ale to se jim prý nehodí, že mi vycházejí vstříc nabídkama. musí mě vzít zpět, nebo mi dát výpověď zaměstnavatel s odstupným?
Odpověď:
Podle § 241 odst. 2 zákoníku práce si můžete jako matka pečující o dítě mladší 15 let požádat o kratší pracovní dobu nebo jinou vhodnou úpravu stanovené týdenní pracovní doby. Zaměstnavatel je povinen Vaší žádosti vyhovět, pokud mu v tom nebrání tomu vážné provozní důvody. Zda se jedná o vážné provozní důvody, se vždy rozhoduje v daném konkrétním případě a vzhledem k tomu, že neexistuje téměř žádná judikatura, lze jen těžko odhadovat, zda otevírací doba představuje vážný provozní důvod.
Abyste měla nárok na odstupné, musel by Vám dát zaměstnavatel výpověď z tzv. organizačních důvodů, tedy podle § 52 písm. a), b) nebo c) zákoníku práce.
a) ruší-li se zaměstnavatel nebo jeho část,
b) přemísťuje-li se zaměstnavatel nebo jeho část, více
Dobrý den,
chtěla jsem se zeptat... Dělám ve firmě, kde nikdo nemá moc peněz, vzhledem k oboru. Jsem tam přes rok a zaměstnavatel dává výplatu podle toho, jak je tam kdo dlouho a ne podle toho, kdo kolik a jak kvalitní práce provádí. Což mi příjde nefér, ale tohle ošetřené zřejmě právně nijak není že?.. Doposud jsem měla ve své smlouvě na mzdovém výměru napsáno: základní mzda 9800 a pohyblivá složka mzdy 1900. Měla jsem mít 10 000,- čistého, ale každý měsíc byla výplata o něco rozdílná. Nyní jsem chtěla, aby mi 2500,- čistého přidali. Slíbili mi 1000,- čistého. A na novém mzdovém výměru mám napsáno: základní mzda 10400 a pohyblivá část mzdy "max. do výše 5200,-".Chtěla jsem se zeptat jak na tom vlastně jsem. A co to znamená, když napíše "max. do výše". Může to tak vůbec být? Je to dost neurčité a jsem z toho zmatená... Děkuji moc předem za reakci na můj dotaz a přeji hezký den.
Odpověď:
Mzda může být stanovena ve smlouvě, která je dvoustranný právní úkon mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem, a měnit ji lze jen se souhlasem obou stran. Druhou možností je stanovení mzdy tzv. platovým výměrem, který představuje jednostranný úkon zaměstnavatele, zaměstnavatel může v takovém případě výši mzdy měnit i bez souhlasu zaměstnance.
Nicméně způsob odměňování by měl být transparentní a rozhodně máte právo vědět jaká je výše Vaší mzdy a jak je stanovena, např. jaké jsou pevné složky mzdy a jaké jsou pohyblivé apod.
Podle § 110 odst. 1 je zaměstnavatel za stejnou práci nebo za práci stejné hodnoty poskytnout všem zaměstnancům u zaměstnavatele stejnou mzdu, plat nebo odměnu z dohody. Měla byste tedy mít stejnou mzdu jako zaměstnanci, kteří konají stejnou práci u Vašeho zaměstnavatele. Pokud zaměstnavatel stejnou mzdu zaměstnancům konajícím stejnou práci nevyplácí, měl by takovéto rozdíly odůvodnit.
Martina Štěpánková více
I.)§ 308,309 odměna za práci na dohodu, tj. kdo mi sdělí jaká je skutečná výše hrubé mzdy u uživatele bez rizika vyhazovu od agentury práce-zaměstnavatele tzn. dodržování povolení MPSV,
například: místo srovnatelného zaměstnance není nikým obsazeno až tzv. brigádníkem, vykonává stejnou práci kupř. horník: sbíječka, výztuž, injektáž bez nároku na příplatky rizikové, důchod apod., dle horníků 160 kč/hod. hrubého, dle agentury 60kč/hod. ?, TESCO 110 KČ/hod & agentura 75kč/hod. etc., etc.?
II.)Proč jsem zaměstnán u agentury, ale jinak nezaměstnaný, III.)jak je to s nárokem na náhradu odměny v případě plánované operace?IV.) Proč mi pojištění tzv. solidární platby na ,,dohodě,, neplatí stát? (Platím tak za ,,invalidu,, , který pobírá kupř. 9000 kč čistého a krade měď, jídlo ze společných prostor apod., neb je beztrestný (Invalida z důvodu duševních) a sám mám 6700 kč po srážkách pro zdravotní pojišťovnu, když HPP prostě není ? ) Děkuji za odpověď na I.-III., nepotřebuji vědět co vidím, ale radu jak z toho ven.
Odpověď:
Dobrý den,
zaměstnavatel nemusí dodržovat zásadu rovného zacházení se všemi zaměstanaci, tzn. i s ageturními zaměstnanci. Agentura práce a uživatel musí zajistit, že mzdové podmínky agenturních zaměstnanců nebudou horší než podmínky srovnatelného zaměstnnace. Pokud se agentura práce dozví o nerovném zacházení, měla by sjednat nápravu. Pokud agentura práce na Vaše podněty nereaguje, můžete se obrátit na příslušný inspektorát práce.
Z Vašeho dotazu nevyplývá, zda jste s agentrou uzavřel dohodu o provedení práce či dohodu o pracovní činnosti. V případě dohody o provedení práce jste nemocensky pojištěn, pokud Váš měsíční výdělek je vyšší než 10 000 Kč. Jste-li nemocensky pojištěn, máte právo na čerpání dávek nemocenské v pracovní neschopnosti. Podle § 25 odst. více
Dobrý den,28.4.2012mi končí rodičovská dov.U zaměstnavatele jsem si zvolila rd na 3roky,ale nakonec mi prošla dvouletá.Musí mě zaměst.vzít zpátky nebo se může ohánět tím,že jsem mu podepsala tříletou rd?A pokud mě musí vzít zpět,už teď vím,že nemá zájem a bude na mě vytahovat,že pro mě nemá stejné místo a že mi nabídne práci na směny...a doufá,že podepíšu výpověď dohodou,protože na jeho podmínky nepřistoupím.Jako x matek po md předemnou.Jsem samoživ.a práci potřebuji,když budu souhlasit s jinou prací,musí mi vyhovět ohledně prac.doby?A případně když mu řeknu,že se teda dohodneme na výpovědi,tak na jaké mám trvat-§ a mám nárok na odstupné-když já pracovat chci,ale zaměst.už mě nechce zaměstnat?Moc děkuji za odpověď,doufám,že je můj dotaz srozumitelný.
Odpověď:
Pokud jste se se zaměstnavatelem dohodla na tříleté rodičovské dovolené, není povinen Vás vzít zpět dříve, to je na dohodě s ním, zda V8m vyhoví. Mnohem výhodnější je se se zaměstnavatelem dohodnout na kratší rodičovské dovolené a následně ji prodlužovat, neboť zaměstnavatel je povinen Vám umožnit čerpat rodičovskou dovolenou až do tří let věku dítěte.
Nicméně jak jsem již uvedla, není povinen Vám umožnit dřívější nástup, pokud jste se s ním dohodla na tříleté rodičovské dovolené.
Abyste měla nárok na odstupné, musel by Vám dát zaměstnavatel výpověď z tzv. organizačních důvodů, tedy podle § 52 písm. a), b) nebo c) zákoníku práce.
a) ruší-li se zaměstnavatel nebo jeho část,
b) přemísťuje-li se zaměstnavatel nebo jeho část, více
Dobrý den,pracuji v psím útulku jako ošetřovatelka psů.Když jsem nastupovala tak sem nahlásila ,že nemám možnost dojíždět o víkendu nemám žádné spojení a ani nemám řid.průkaz,tak mi vedoucí sdělil ,že to vůbec nevadí na víkendy je paní která potřebuje volno v týdnu.Paní se to přestalo líbit a výkendy se střídáme dostaň se jak chceš.Že výkendy musím chodit taky a pak si za ně musím vzít náhradní volno bez příplatku a musím si ho nechat na náštěvu lékaře.V prac.smlouvě mám jem počet hodin za týnen.Páce o víkendu tam není zapsána ,bylo nám řečeno že pracujeme se zvířaty a on si může určit prac.dobu.Děkuji za odpověď.
Odpověď:
Za práci o víkendu je zaměstnavatel povinen Vám podle § 118 zákoníku práce poskytnout mzdu a navíc příplatek nejméně ve výši 10 % průměrného výdělku. Od 1. ledna 2012 se s Vámi zaměstnavatel může dohodnout na nižším příplatku, pokud, ale takovouto dohodu nemáte, je povinen Vám příplatek vyplácet nejméně ve výši 10%.
Na návštěvu lékaře máte nárok, zaměstnavatel je povinen Vám poskytnout pracovní volno s náhradou mzdy, pokud nemohlo být ošetření nebo vyšetření provedeno mimo pracovní dobu.
Rozvrh pracovních směn nemusí být součástí pracovní smlouvy, nicméně měl by jej zaměstnavatel určit svým vnitřním předpisem tak, aby byl zřejmý. Pokud jste se na tom, že nebudete pracovat o víkendech, se zaměstnavatelem dohodla pouze ústně, jen těžko budete nyní toto prokazovat. U zaměstnavatele, kde je práce i o víkendech, Vám zaměstnavatel může práci o víkendech přidělovat, ale je povinen Vám za ní poskytnout uvedený příplatek.
Martina Štěpánková více
Dobrý den, mám děti 3,5roku a 2roky, v březnu je zápis do školek, jsem v pasti, jelikož mi starší dítě nevezmou do školky,protože jsem stejně doma, když bych dala oba do školky přijdu o mateřskou?
Odpověď:
Nárok na rodičovský příspěvek Vám vznikl před 1. lednem 2012, vztahuje se tak na Vás stará právní úprava, podle níž byla omezena návštěva předškolních zařízení u dětí mladších tří let na max. 5 dnů v měsíci, aby byl zachován nárok na rodičovský příspěvek.
Podle změny právní úpravy platné od 1. ledna 2012 se docházka do předškolního zařízení u dětí starších dvou let nesleduje. Nárok na rodičovský příspěvek zůstane zachován, i když dítě navštěvuje předškolní zařízení celodenně.
Aby se na Vás vztahovala tato nová právní úprava, je nezbytné o ni písemně požádat. Částky rodičovského příspěvku, které Vám byly vyplacené před 1.1.2012, by se započítaly do celkové částky 220.000 Kč. Podmínkou pro umožnění změny čerpání je možnost stanovit denní vyměřovací základ. více
Nastoupila jsem do pracovního poměru dne 1.10.2011. Za měsíce říjen, listopad a v prosinci do Vánoc jsem odpracovala 57 dnů. Mezi svátky mi zaměstnavatel určil čerpání 4 dnů dovolené. Považuje se doba čerpání dovolené za odpracovaný den pro účely určení práva na dovolenou? (použili §214 ZP nebo §212 ZP ? nebo se čerpání dovolené považuje za výkon práce a vzniká mi nárok na dovolenou za 61 dnů?
Odpověď:
Dobrý den,
podmínky nároku na dovoelnou se posuzují v každém kalendářním roce zvlášť. Pokud jste v tomto kalendářním roce ještě neodpracovala 60 dnů, bude Vám příslušet poměrná část dovolené podle § 214 zák. práce, který stanoví, že že zaměstnanci, jemuž nevzniklo právo na dovolenou za kalendářní rok ani na její poměrnou část, protože nekonal v kalendářním roce u téhož zaměstnavatele práci alespoň 60 dnů, přísluší dovolená za odpracované dny v délce jedné dvanáctiny dovolené za kalendářní rok za každých 21 odpracovaných dnů v příslušném kalendářním roce.
Eva Fialová
Spolecnost Bohemia Energy mi po roce platby kvuli malemu preplatku automaticky navysila poplatky za plyn z 890 Kc skoro na nasobek 2000 Kc mesicne (udajně aby predesli nedoplatkum - pry to je povinne). Na riziko takoveho kroku jsem nebyla pri podepisovani smlouvy predem upozornena a ve smlouve jsou formulace napsany tak, ze to nejde pochopit. POdavam si Zadost o zachovani dosavadniho systemu plateb - zda by udelali vyjimku vzhledem k me situaci -- jsem na materske dovolene a z rodicovskeho prisp. nebudu schopna tak vysokou castku splacet vzhledem k dalsim zivotnim nakladum.
POtřebuji od Vás prosím vědět, zda se můžu v žadosti odvolat na nějaký zákon nebo paragraf - zda jsou ženy na mateřské dovolené nějakým způsobem chráněny proti takovým situacím, kdy jsou společností platit měsícně částku, se kterou předem nepočítaly.
Odpověď:
Pro rodiče na mateřské a rodičovské dovolené žádná taková speciální ochrana neexistuje. Zkuste se obrátit na organizaci zabývající se ochranou spotřebitelů, která by Vám mohla pomoci situaci vyřešit http://www.dtest.cz/.
Martina Štěpánková
Dobrý den, prosím o radu: Byl jsem zaměstnán u firmy téměř čtyři roky - smlouvu jsem měl na dobu neurčitou. Koncem minulého roku mě a dalším dvěma kolegům vedoucí oznámil, že z důvodu finančních problémů firmy nás majitel (britský občan) musí propustit. Souhlasil jsem s tím, že skončím, ale požádal jsem o odstupné. Vedoucí se mi přímo vysmál, že majitel mi žádné odstupné nedá a jestli budu dělat problémy, že si už najde způsob jak se mě zbavit a přímo do očí mi řekl, že nebude problém mě obvinit, že jsem něco zanedbal, poškodil, nebo dokonce ukradl. Protože i moji dva kolegové nátlaku podlehli, tak jsem nakonec také dohodu o ukončení pracovního poměru dle § 49, odst. 1 ZP bez uvedení důvodu (ačkoliv jsem o uvedení důvodu žádal) podepsal. Prosím o informaci jestli ještě existuje možnost vyplacení odstupného vymáhat. Děkuji.
Odpověď:
Pokud již došlo k podpisu dohody, kde není uveden žádný důvod, budete velmi těžko prokazovat, že důvodem ukončení pracovního poměru byly organizační důvody na straně zaměstnavatele, a že Vám tudíž náleží odstupné. Nicméně podmínkou pro vznik nároku na odstupné je důvod ukončení pracovního poměru podle zákoníku práce a není nezbytně nutné, aby tento důvod byl uveden v dohodě o ukončení pracovního poměru. Můžete se zkusit písemně obrátit na zaměstnavatele s tím, že žádáte, aby Vám v souladu se zákoníkem práce vyplatil odstupné, jinak, že se svého nároku budete domáhat soudní cestou a podáte stížnost na inspektorát práce.
Pokud Vám zaměstnavatel odmítne odstupné vyplatit, což se dá bohužel očekávat, nezbyde Vám jiná možnost než odstupné vymáhat soudní cestou. Bohužel ukončení pracovního poměru dohodou je pro zaměstnance nevýhodné i pokud jde o podporu v nezaměstnanosti, která je v takovém případě nižší.
Martina Štěpánková více
Dobrý den, prosím o radu nastoupila jsem od 6.1.2012 do práce, při pohovoru mi bylo řečeno, že se nejedná o práci na živnost ,ale na pracovní smlouvu, ted jsem dostala mandantní smlouvu místo prac.smlouvy,kterou jsem nepodepsala jelikož tam bylo špatné jméno.A jak jsem se dočetla tak bych si musela odvádět sama zdr. a soc pojištění a daň. A taky jelikož se jedná o nebankovní sektor,mi bylo napsáno jednou paní že musím mít na tuto činnost od 1,1,2012 živnost, kterou nedostanu jelikož nemám praxi. Po dohodě jsem se již odhlásila z Up kde jsem byla do 5,1,2012, co mám ted dělat můžete mi poradit.
Odpověď:
Situace, kterou popisujete, připomíná tzv. švarcsystém, kdy práce, která by měla být vykonávána v rámci pracovně-právního vztahu, je vykonávána na základě živnostenského oprávnění. Zákoník práce definuje závislou práci jako práci, která je vykonávána ve vztahu „nadřízenosti zaměstnavatele a podřízenosti zaměstnance, jménem zaměstnavatele, podle pokynů zaměstnavatele a zaměstnanec ji pro zaměstnavatele vykonává osobně“.
Pokud by tedy práce, kterou byste měla pro zaměstnavatele na základě mandátní smlouvy vykonávat, byla vykonávána Vámi osobně dle pokynů zaměstnavatele, jedná se o závislou práci a zaměstnavatel porušuje zákoník práce.
V současné době Vám nezbývá než se znova obrátit na úřad práce, pokud nemáte možnost si rychle najít práci jinou.
Martina Štěpánková
Dobrý den, půjdu na umělé oplodnění spojené s následnou nemocenskou (rizikového těhotenství). V současné době jsem na rodič. dovolené. Chtěla bych se zeptat - lze pobírat rodič. příspěvek na 1. dítě dohromady s nemocenskou? Rodič. dovolenou mohu dle vyjádření mého zaměstnavatele ukončit kdykoliv budu potřebovat. Mohu nastoupit ihned zpátky do práce v den nastoupení pracovní neschopnosti (nemocenské) a dobírat současně tedy i rodič. příspěvek, když rodič. dovolenou u zaměstnavatele takto ukončím? Rodič. příspěvek mám zvolený na 3 roky z důvodu možných několika pokusů uměl. oplodnění (nepovede se to vždy na 1.) a 1. dítěti jsou 2 roky. Je půl roku mateřské po narození 2. dítěte závislé na jeho narození do 3 let věku 1. dítěte? Pokud se 2. dítě narodí až po 3 letech věku prvního dítěte nebudu již mít nárok na mateřskou a budu dostávat hned jen rodič. příspěvek?
Odpověď:
Nárok na rodičovský příspěvek není vázán na trvání rodičovské dovolené, podmínkou nároku na rodičovský příspěvek je celodenní řádná péče o dítě, to znamená, že dítě nenavštěvuje předškolní zařízení ve větším rozsahu než stanoví zákon. Je tedy možné pobírat nemocenskou jako dávku nemocenského pojištění a zároveň mít nárok na rodičovský příspěvek.
Nárok na peněžitou pomoc v mateřství budete mít, pokud splníte podmínky stanovené v zákoně o nemocenském pojištění, není rozhodující, zda staršímu dítě již budou tři roky či nikoli. Podmínkou je, že v době vzniku nároku (6 týdnů před očekávaným porodem) bude trvat nemocenské pojištění, tedy budete zaměstnána, nebo poběží ochranná lhůta, která činí 180 dní od skončení zaměstnání. Druhou podmínkou je účast na nemocenském pojištění po dobu alespoň 270 dnů v posledních dvou letech před vznikem nároku.
Martina Štěpánková více
zaměstnavatel přestěhoval firmu 100 km od mého bydliště.Musím jezdit za prací 200 km deně. Mám právo na hrazení cesty zaměstnavatelem.
Odpověď:
Záleží, jaké místo výkonu práce máte uvedeno v pracovní smlouvě. Pokud jako místo výkonu práce máte v pracovní smlouvě uvedeno původní místo, potom by Vaše cesty do zaměstnání skutečně představovaly služební cestu a měla byste nárok na cestovné a na diety. Na druhou stranu přemístění zaměstnavatele do jiného místa je důvodem pro ukončení pracovního poměru podle § 52 zákoníku práce ze strany zaměstnavatele, v takovém případě by Vám náleželo odstupné.
Martina Štěpánková
Dobrý den, dnes jsem byla na pohovoru a na konci pohovoru se mně zaměstnavatel ptal, jestli jsem svobodná, kdy plánuji rodinu a děti atd....já jsem mu bohužel odpověděla, ale cítím se teď poškozena, mohu se nějak bránit?? Lze se na někoho obrátit? Děkuji
Odpověď:
Podle § 12 zákona č. 435/2004 Sb., o zaměstnanosti, ve znění pozdějších právních předpisů zaměstnavatel nesmí při výběru zaměstnanců vyžadovat informace, které odporují dobrým mravům, a osobní údaje, které neslouží k plnění povinností zaměstnavatele stanovených zvláštním právním předpisem. Informace týkající se Vašich plánů, pokud jde o rodinu, zaměstnavatel vyžadovat nesmí. Obvykle zaměstnavatel tyto informace vyžaduje pouze od žen a jeho postup je možné označit za diskriminaci z důvodu pohlaví. Na zaměstnavatele je možné podat stížnost na příslušný úřad práce.
Martina Štěpánková