Archiv dotazů

Bezplatná právní poradna Gender Studies

mateřská rodičovská návrat na trh práce diskriminace na základě pohlaví a věku práce a péče rovné odměňování

Právní poradna je bezplatná a odpovídá JEN na problémy týkající se diskriminace z důvodu pohlaví a/nebo věku a slaďování rodinného a pracovního života.

Dotaz do poradny

Zodpovězené dotazy

Zobrazit dotazy podle typu:

Alena | 1.2.2007 | Úkolová mzda

Dobrý den, prosím o radu, zda existují nějaká pravidla pro normování práce, kterými se musí zaměstnavatel řídit. Pracuji jako dělnice v úkolové mzdě, u většiny prací které vykonávám je norma vykalkulována tak, že neodpovídá ani minimální hodinové mzdě (např. 30Kčs/hod). Zaměstnavatel doplácí do minimální mzdy. Na dotaz, jak je možné, že normy neodpovídají minimální hodinové mzdě, mi zaměstnavatel sdělil, že rozdíl mezi normou a minimální mzdou tvoří odměny a prémie. Je tedy pravda, že do minimální mzdy se zahrnují i odměny a prémie? A mám považovat za diskriminaci to, že stejnou práci vykonávají ukrajinské dělnice v hodinové mzdě? A kam se máme obrátit, pokud ve firmě nejsou odbory.

Odpověď:

S jakýmikoliv stížnostmi týkajícími se pracovních otázek se můžete obrátit na příslušný Inspektorát práce, který je povinen tuto situaci prověřit a v případě, že na straně zaměstnavatele shledá určitá pochybení mu může uložit i poměrně vysoké pokuty. Pokud někteří zaměstnanci vykonávají stejnou práci za jinou mzdu, pak se samozřejmě o stejnou práci jendá , protože za práci stejné hodnoty náleží i stejná odměna. Povinnost zajišťovat rovné zacházení , a to i v oblasti odměňování, je zaměstnavateli uložena ustanovením § 16 odst. 1 zákoníku práce. Na příslušný inspektorát práce se můžete obrátit i s prověřením normování práce; ta není žádným právním předpisem upravena. zaměstnavatel Vám doplácí do minimální mzdy - tím žádné předpisy neporušuje. Minimální mzda je stanovena částkou, kterou Vám zaměstnavatel za odvedenou práci hradí - mohou ji tedy tvořit i mimořádné složky. výsledná částka však nesmí být pod zákonem stanovenou hranicí. více

Martina | 31.1.2007 | Poděkování za odpověď

Vážená pání Fialová, chtěla bych Vám moc poděkovat za odpověď, kterou jste mi dala k mému dotazu. Ještě bych se chtěla zeptat, jestli můžu náhradu platu vyžadovat zpětně, když jsem plat. výměr podepsala s tou vidinou, že mě po třech měsících vrátí zpět, to co mi náleží, jenž mi před tím ústně slíbila. Moc děkuji za odpověď. Martina Mrázová Předchozí dotaz: "Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jsem diplomovaná zdravotní sestra s titulem a šestiletou praxí, před mateřskou dovolenou jsem pracovala na JIP chirurgie a byla zařazena do 8. pl. třídy. Během mateřské jsem se rozvedla a potřebovala jsem se vrátit do práce, ale musela jsem čekat, až se mi uvolní místo. Nastoupila jsem, když synovi byli necelé dva roky, ale náměskýně pro oš. péči mě dala na jiné oddědelní, což mi ani tak nevadí, ale neuznala mi titul, snížila mi pl. třídu a navíc mě všude uvádí jako zdr. asistenta a né jako reg. diplomovanou všeob. sestru. Když jsem se jí zeptala, z jakého důvodu, tak mi odpověděla, že je to jen na tři měsíce a pak mě přeřadí. více

Odpověď:

Dobrý den,
pokud jste podepsala platební výměr a obdržela peníze, máte zpětně nárok na rozdíl mezi náhradou Vašeho původního výdělku a částkou, kterou Vám Váš zaměstnavatel už vyplatil.
S pozdravem Mgr. Eva Fialová

Eva Fialová

Štěpa | 31.1.2007 | Mateřská+rodičovská dovolená

Dobrý den. Chtěla jsem se zeptat pokud nám odešla zaměstnankyně na MD a pak půjde na RD/3roky/ a chtěli bychom za ni zástup a v pracovní smlouvě nové pracovnice se uvede zástup za MD+RD/př.od 1.1.07 do 16.5.2010/neporuší se tím ZP? Je to na dobu určitou a déle než dva roky. Předem děkuji za odpověď hezký den.

Odpověď:

Neporuší, podle ustanovení § 39 odst. 3 zákoníku práce se podmínka, aby doba trvání pracovního poměru nepřekročila dobu dvou let nevztahuje na případy, kdy dochází k pracovnímu poměru na dobu určitou z důvodu náhrady dočasně nepřítomného zaměstnance na dobu překážek v práci na straně zaměstnance.
Vzhledem k tomu, že matce dítěte není uložena povinnost čerpat rodičovskou dovolenou po dobu 3 let, doporučuji vymezit určitost trvání pracovního poměru návratem konkrétní zaměstnankyně po čerpání rodičovské event. již mateřské dovolené.


Ivana Spoustová

Renos | 31.1.2007 | Platnost Rodicovskehoprispevku 7582kc

Dobry den.Chtela bych se informovat o platnosti rod.prispevku(7582kc).Nekde jsem vycetla ze ma platit jen do konce tohoto roku!A jak to bude pristi rok?Dekuji za odpoved!

Odpověď:

V současné době není zřejmé, zda bude vyplácen i v následujících letech ve stejné výši, či zda dojde k jeho úpravě event. i úpravě pdmínek, za jakých je vyplácen.
O případných změnách se budeme snažit informovat na našich webových stránkách, sledujte však i stránky ministerstva práce a sociálních věcí.

Ivana Spoustová

Červená | 30.1.2007 | rozvod

Dobrý den, S manželem jsme koupili můj podnikový 1999byt ve slevě,díky tomu že byl můj za 120tis.v době, kdy by stál tak asi 700t.Dnes manžel v případě rozvodu bude chtít 1/2z 1,5mil.To přeci nemůže? to bych chodila celý zbytek života žebrotou. Děkuji JČ

Odpověď:

Tento dotaz nespadá do oblasti rovných příležitostí a diskriminace na pracovním trhu - doporučujeme se obrátit na občanskou nebo advokátní poradnu.

Při vypořádání společného jmění manželů se vychází z hodnoty movitých a nemovitých věcí ke dni nabytí právní moci rozsudku o rozvodu mnaželství, pokud se manželé nedohodnou na vypořádání jinak. Do společného jmění se nazahrnují pouze věci, které jeden z mnaželů získal darem, restitucí nebo v rámci dědictví. Rovněž tak věci osobní potřeby a dále věci, které mnažel nabyl prokazatelným způsobem ze svých prostředků - ať již těch, které nabyl za trvání manželství a které do společného jmění nepatří, ať již těch, které měl před manželstvím. V případě soudního řízení se však musí prokázat, že sporná věc nebyla pořízena ze společných prostředků.

Ivana Spoustová

Sarka | 30.1.2007 | podnikatelka

Dobrý den!Chtěla bych se zeptat jaké mám práva jako těhotná podnikatelka?Jak je to s podporou v takovém případě!Děkuji

Odpověď:

Osoba samostatně výdělečně činná je účastna na nemocenském pojištění ode dne, od něhož se k nemocenskému pojištění přihlásila. Nemocenské pojištění osob smaostatně výdělečně činných je dobrovolné a vzniká na základě přihlášky, pokud ji osoba nepodá, pak není účastna nemocenského pojištění (i když je povinně účastna důchodového pojištění). Dávky z nemocenského pojištění osob samostatně výdělečně činných se posyktují za kalendářní dny a vypočítávají se příslušnou procentní sazbou z denního vyměřovacího základu. Pro poskytování nemocenského z nemocenského pojištění osob samostatně výdělečně činných vzhledem k těhotenství a porodu je mimo jiné důležité zaplacení pojistného za dobu účsti na nemocenském pojištění a účst alespoň po dobu tří měsíců bezprostředně předcházejících dni vzniku pracovní neschopnosti. Osoba samostatně výdělečně činná však nesmí po dobu pracovní neschopnosti vykonávat osobně výdělečnou činnost. Ivana Spoustová více

lida | 30.1.2007 | ukonč.prac.poměru-odstupné

Od 1,10,2006 mi běží tříměsíční výpovědní doba dle § 46 odst.1 písm.c). Pracovní poměr měl skončit 31,12,2006. Od 24.11.2006 jsem v pracovní neschopnosti, která potrvá zřejmě do konce února 2007.
Kdy mi zaměstnavatel ukončí pracovní poměr a jaké mi
musí vyplatit odstupné jestli dvouměsíční nebo podle
nového zákoníku tříměsíční.

Odpověď:

Pracovní poměr končí ke dni, kdy uplyne výpovědní lhůta tj. skončil k 31.1.2007. Odstupné se řídí zákoníkem práce, který byl účinný v době. kdy byla dána výpověď z pracovního poměru tedy zákoníkem práce účinným do konce loňského roku. Odstupné je stanoveno zákonem jako minimální, není tedy vyloučeno, aby vám zaměstnavatel posyktl odstupné vyšší.

Ivana Spoustová

Dia | 30.1.2007 | Otec na mateřské dovolené

Dobrý den, může otec nastoupit přímo na mateřskou dovolenou (nikoliv rodičovskou) již momentem narození dítěte?? Anebo kdy? A má stejná práva vůči zaměstnavateli jako matka. Otec navíc není manžel, pokud to má vliv. A může zároveň nastoupit otec na MD a matka na RD (matka (tedy já:-) podnikám a jako většina OSVČ neplatím část sociálního pojištění na výplatu nemocenské, tudíž mohu nastoupit pouze přímo na RD (až potud to mám již zjištěné, ale nikde nemůžu najít jestli přítel může nastoupit na mateřskou místo mě.) A další část - když jsem pročítala Vaše odpovědi na otázky ostatních (abych případně neobtěžovala s něčím co už tu je), tak mě zaujala Vaše odpověď z 9.1. Patrizii, kde pokud vím jí zbytečně strašíte, protože když nastoupí přímo na "následnou rodičovskou" tak má neomezenou možnost přivýdělku a může vesele podnikat dál, jen se z podnikání oficiálně stane vedlejší činnost. A výklad celodenné řádné péče o dítě je pokud vím dnes již velmi flexibilní. Pokud se mýlím v tomto druhém bodě, tak prosím o vysvětlení - chystám se nadále podnikat a zároveň brát peněžitou pomoc na rodičovské dovolené (tj. oněch 7600 jak to nyní vypadá:-). více

Odpověď:

Po ustanovení § 198 zákoníku práce jsou zaměstnanec a zaměstnankyně oprávněni čerpat současně, vliv nemá, zda je otec v manželském poměru k amtce dítěte či nikoliv. Podle ustanovení § 196 zákoníku práce je zaměstnavatel povinen posyktnout zaměstnankyni a zaměstnanci na jejich žádost rodičovskou dovolenou. Ta se otci poskytuje od narození dítěte (matce po skončení mateřské dovolené) a to v rozsahu, o jaký požádají, ne však déle než do doby, kdy dítě dosáhne věku 3 let. Tolik tedy na vysvětlenou, pokud se jedná o zákonné nároky otce dítěte. Pokud se však ejdná o Váš případ jako osoby samostatně výdělečně činné, pak není upravena příslušnými ustanoveními zákoníku práce - nároky na nemocenské Vám vznikají na základě předpisů o nemocenském pojištění. Pokud je budete čerpat, pak nemůžete zároveň osobně vykonávat práci. Vy však zmiňujte pravděpodobně rodičovský příspěvek - tam je úprava pochopitelně jiná. Jeho výplata náleží rodiči, který celodenně pečuje o dítě. více

Pavla | 30.1.2007 | prodloužení rodičovskédovolené

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak mám postupovat? Dne 1.8.2007 mi končí tříletá rodičovská dovolená, chtěla bych požádat zaměstnavatele o prodloužení na čtyři roky. Co proto mám udělat, co všechno v žádosti napsat? Slyšla jsem, že můj zaměstnavatel rád neprodlužuje a raději přistupuje na možnost ukončení pracovního poměru, ale chci tu žádost zkusit, nárok na to mám? Jinak se už nechci vráti zpět na stejnou firmu, jaká výpověď po ukončení rodičovské dovolené je nejvhodnější? Předem děkuji a přeji hezký den...

Odpověď:

Na neplacené volno po dobu čtvrtého roku rodičovské dovolené není právní nárok, zaměstnavatel opravdu nemusí Vaší žádosti vyhovět. Po té jste povinna nastoupit do zaměstnání. Zaměstnanec nemusí ve své výpovědi uvádět žádný důvod, výpověď můžete proto dát i bez udání důvodu. Pracovní poměr lze ukončit i dohodou, což bývá vždy nejvýhodnější, zvlášť pokud již nechcete do stávajícího zaměstnání nastoupit.

Ivana Spoustová

Daniela | 29.1.2007 | Práva druha na omluvu absencev zaměstnání vzhledem ktěhotenství družky

Dobrý den,
chtěla bych vás požádat o konkrétní radu.
Jsem ve 28 týdnu těhotenství,jsem svobodná, ale žiji ve společné domácnosti s otcem nenarozeného dítěte.
Ráda bych se dozvěděla,zda má druh ze strany zaměstnavatele také nárok na omluvení pracovní absence v případě,že mne doprovází na gynekologická vyšetření/těhotenství je rizikové/ a posléze pak na omluvu u porodu,popřípadě v době,kdy se vrátím s novorozencem z porodnice.Také by mne zajímalo,zda je tato absence v zaměstnání považována za absenci s náhradou mzdy,či se jedná pouze o omluvu z pracovní doby bez její náhrady.
Krátké odkazy k tomuto tématu jsem sice našla, ale bohužel byly jen kusé a nekonkrétní.
Obracím se tedy na vás s prozbou o zodpovězení mého dotazu,velmi by mne to zajímalo,jelikož podle druhova zaměstnavatele nemá partner, vzhledem k tomu,že není mým manželem na nic nárok. Děkuji mnohokrát.

Odpověď:

Rodinného příslušníka do zdravotnického zařízení k vyšetření nebo ošetření při náhlém onemocnění nebo úrazu a k předem stanovenému vyšetření, ošetření nebo léčení. Pracovní volno se poskytne jen jednomu z rodinných příslušníků, a to s náhradou mzdy na nezbytně nutnou dobu, nejvýše však na jeden den, byl-li doprovod nezbytný a uvedené úkony nebylo možno provést mimo pracovní dobu. Rodinný příslušník je však stále vykládán jako manžel a druh se mezi rodinné příslušníky nepatří. Pracovní volno poskytne zaměstnavatel i na nezbytně nutnou dobu k převozu nejen manželky, ale i družky do zdravotnického zařízení a zpět. V těchto případech přísluší zaměstnanci náhrada mzdy ve výši průměrného výdělku. více

stanislav | 29.1.2007 | finanční podpora při podnikání

Dobrý den.Chtěl bych podnikat například jako stolář,tesař.Když budu veden na úřadu práce ,mám nárok na jednorázovou finanční podporu pro podnikání.Jestli ano ,tak kolik.děkuji

Odpověď:

Moc se omlouváme, ale tento dotaz nespadá do oblasti diskriminace na
pracovním trhu a dodržování rovných příležitostí.
Budete-li veden v evidenci uchazečů a příjemců podpory v nezaměstnanosti,
pak samozřejmě nesmíte mít jakýkoliv příjem vyplývající z pracovní činnosti
- tedy i formou podpory a příspěvků pro podnikatele.

Ivana Spoustová

Helena Hamerská | 28.1.2007 | těhotenství a rakouská firma

Dobrý den, mám na vás dotaz. Pracuji v rakouské firmě už čtyři roky výkon funkce asistentka - sekretariát. Firma chtěla k 31.3.2007 skončit činnost. Nabídla mi činnost obchodního zástupce a sekretariát jeden den, odmítla jsem, nebot jsem těhotná začínám druhý měsíc. Firma tedy bude pokračovat dále. Nutí mě jezdit na služební cesty s jednatelem na Slovensko a někdy do Rakouska, cca 2 dny a více (jede se 12 hodin v autě, kde se kouří, nikdy se na mě nebere ohled, nejsou přestávky na jídlo, šéf jezdí 170 km v hodině, bojím se nehody, ale policisté jsou na něj krátcí, dostane blokovou pokutu-složenku na úhradu, kterou roztrhá a jede dál, v deset se přijede do hotelu). Nechci sebe a hlavně dítě vystavovat dále těmto stresovým nezdravým rizikům. Můžu odmítnout, že nechci jezdit, protože jsem těhotná? Musí mi lékař napsat zprávu? Mám ve smlouvě větu: Místem výkonu práce je kancelář společnosti: (adresa). Zaměstnanec souhlasí s tím, že v případě potřeby bude vyslán na služební cestu, nebo bude přechodně pracovat v jiných kancelářích společnosti na jiném místě. Prosím dejte mi vědět. Jsem z toho velmi vystresovaná a neznám svá práva a povinnosti. Našla jsem v ZP paragraf 240. více

Odpověď:

Máte pravdu. podle ustanovení § 240 zákoníku práce, které chrání těhotné ženy, a kteé smějí být vysílány na pracovní cestu mimo obvod obce svého pracoviště nebo bydliště jen se svým souhlasem; skutečnost, že jste při podpisu pracovní smlouvy vyjádřila vůli na pracovní cesty jezdit pozbývá na významu. Aby však mohl zaměstnavatel Vašemu požadavku vyhovět, musíte mu lékařskou zprávu potvrzující Vaše těhotenství společně s Vaší žádostí předložit. Stejně tak Vás může zaměstnavatel přeložit jen na Vaší žádost.

Ivana Spoustová

Jan | 28.1.2007 | Výplata

Dobrý den,jsem placen z obratu,který vykonám.Je v souladu se zákonem,když mi zaměstnavatel odečítá z obratu 5%DPH a hodnotu za použitý kov?Děkuji

Odpověď:

Tento dotaz nespadá do oblasti diskriminace na pracovním trhu. Nemůžeme na něj zodpovědět i z toho důvodu, že neznáme konkrétní ustanovení smlouvy či dohody, na jehož základě dochází k vyplácení částky odvozené z obratu a tedy ani způsobu jejího výpočtu. Případná ujednání jsou smluvní, nikoliv upravená zákonem.

Ivana Spoustová

Blahová | 28.1.2007 | přesčasy vedoucích

Pracuji jako vedoucí týmu a vedu zaměstnance.V minulosti jsem si nesměla vykazovat žádné přesčasové hoiny a vybírat si za ně náhr.volno,V době přesčasu jsem vykonávala práci řadového zaměstnance, Prý jako vedoucí už mám toto zohledněno v platu.Změnilo se toto dle nového zákoníku práce od l.l. 07?

Odpověď:

Pokud jste odměňována podle platových tarifů a dostáváte příplatek za vedení, není v nich práce přesčas zahrnuta. Za hodinu práce přesčas přísluší zaměstnanci část platového tarifu, osobního a zvláštního příplatku připadající na 1 hodinu práce bez práce přesčas v kalendářním měsíci, ve kterém práci přesčas koná, a příplatek ve výši 25 % průměrného hodinového výdělku, a jde-li o dny nepřetržitého odpočinku v týdnu, příplatek ve výši 50 % průměrného hodinového výdělku, pokud se zaměstnavatel se zaměstnancem nedohodli na poskytnutí náhradního volna místo platu za práci přesčas. Za dobu čerpání náhradního volna se plat nekrátí. To znamená, že Vám za přesčasové hodiny přísluší buďto náhradní volno nebo plat s příplatkem. více

Bláhová | 28.1.2007 | nárok na dovolenou

Pracuji jako vedoucí pracovního kolektivu.kde pracují i lidé na ,, dohodu o provedené činnosti".Dle zákoníku prác platného od l.l. 07 mají tito zaměstnanci právo též na dovolenou z tohoto prac. poměru a při nemoci právo na uplatnění pracovní neschopnosti?V minulém zákoníku prác toto neplatilo.děkuji

Odpověď:

Pokud jde o Váš dotaz, pak v pracovní smlouvě máte pravděpodobně stanovenu týdenní pracovní dobu. V zákoníku práce nebylo ani není stanoveno, že by vedoucí zaměstnanec nesměl práci přesčas vykonanou pro svého zaměstnavatele vykazovat. práce přesčas se řídí ustanovením § 93 zákoníku práce, který stanoví, kdy jí smí zaměstnavatel po zaměstnanci požadovat a za jakých podmínek.

Ivana Spoustová

Renata | 26.1.2007 | Materska

Dobry den.Nekde jsem se docetla ze by mela byt materska uz jen 3 roky.A jak to bude s materskou(7582kc)pristi rok.Prej se to ma zase snizovat!Dekuji za odpoved.

Odpověď:

Je třeba nezaměňovat pojmy. Mateřská dovolená trvá 28 týdnů a začíná zpravidla 6 týdnů před očekávaným dnem porodu. Během ní čerpáte peněžitou pomoc v mateřství ve výši 69% průměrné mzdy. Po skončení mateřské dovolené nastupujete dovolenou rodičovskou. Po tuto dobu jste chráněna před výpovědí ze strany zaměstnavatele a po jejím skončení Vám musí nabídnout místo podle Vaší pracovní smlouvy.
Rodičovský příspěvek, který jste zmínila, můžete čerpat do čtyř let věku dítěte. O jeho snižování jsem zatím neslyšela.

Eva Fialová

Martina | 26.1.2007 | Návrat do práce

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jsem diplomovaná zdravotní sestra s titulem a šestiletou praxí, před mateřskou dovolenou jsem pracovala na JIP chyrurgie a byla zařazena do 8. pl. třídy. Během mateřské jsem se rozvedla a potřebovala jsem se vrátit do práce, ale musela jsem čekat, až se mi uvolní místo. Nastoupila jsem, když synovi byli necelé dva roky, ale náměskýně pro oš. péči mě dala na jiné oddědelní, což mi ani tak nevadí, ale neuznala mi titul, snížila mi pl. třídu a navíc mě všude uvádí jako zdr. asistenta a né jako reg. diplomovanou všeob. sestru. Když jsem se jí zeptala, z jakého důvodu, tak mi odpověděla, že je to jen na tři měsíce a pak mě přeřadí. Při podpisu smlouvy jsem zjistila, že mi dala smlouvu na dobu určitou tři měsíce, ačkoliv před mateřskou jsem měla smlouvu na dobu neurčitou, ale to mě vysvětlila tím, že teď se to tak dělá. Uběhly tři měsíce a žádný nový platový výměr mi nepřišel a ani prodloužení smlouvy. Když jsem se šla zeptat na smlouvu, tak mi řekla, že se to prodlužuje automaticky bez podpisu. S platouvou třídou jsem stále ještě vyčkávala. více

Odpověď:

Chování Vaší nadřízené je protiprávní. Po návratu z rodičovské dovolené Vám zaměstnavatel musí nabídnout práci podle Vaší pracovní smlouvy. Pokud jste měla ve smlouvě oddělení, popis Vaší činnosti nebo jen platovou třídu, musí Vás zaměstnavatel na takové místo zpět zařadit. Jestliže tak neučiní, jedná se o překážku z jeho strany a vy dostáváte náhradu platu ve výši průměrného výdělku.
Na postup Vaší nadřízené si můžete stěžovat přímo na vedení nemocnice nebo/a u Vaší odborové organizace. Další možnost je obrátit se na soud se žalobou na protiprávní jednání Vašeho zaměstnavatele.

Eva Fialová

John | 26.1.2007 | Přechod z doby určité naneurčitou.

Dobrý den! Zajímalo by mne co se stane po uplinutí 2 let pracovního poměru na dobu určitou. Jak přejde pracovní poměr na dobu neurčitou. Dříve stačilo, že se člověk týden neozval a automaticky pracovní poměr přešel na dobu neurčitou platí to stále? Nebo se musím ozvat? Děkuji. Nashledanou

Odpověď:

Pokračuje-li zaměstnanec po uplynutí sjednané doby s vědomím zaměstnavatele dále v konání prací, platí, že se jedná o pracovní poměr na dobu neurčitou. Podmínka, že zaměstnanec vykonává práci s vědomím zaměstnavatele, je pro další trvání pracovního poměru rozhodující. Pokud by zaměstnavatel o tom, že vykonáváte práci nadále nevěděl, pracovní poměr na dobu určitou se na pracovní poměr na dobu neurčitou nezmění.

Eva Fialová

martib | 25.1.2007 | smluvní vztah

dobrý den chtěl bych se zeptat jak mám vyřešit smluvní vztah.mám hostinskou živnost a vzhledem ktomu,že nemám požadovanou praxi odpovědného vedoucího mi dělá mamimka,která je vedena na úřadu práce a pobýrá dávky soc.zabezpečení.tento vztach je pouze formální a maminka u mne jenom zaskakuje při mé nepřítomnosti a to maximálně 5hodin týdně potřebovala bych poradit jaký smluvní vztah mám mezi námi vytvořit

Odpověď:

Se svojí maminkou můžete uzavřít dohodu o pracovní činnosti. Na základě této dohody není možné vykonávat práci v rozsahu překračujícím v průměru polovinu stanovené týdenní pracovní doby, tzn. 20 hodin týdně. Dodržování sjednaného a nejvýše přípustného rozsahu se posuzuje za celou dobu, na kterou byla dohoda o pracovní činnosti uzavřena, nejdéle však za období 52 týdnů.
Dohodu o pracovní činnosti jste povinen uzavřít písemně, jinak je neplatná. Jedno vyhotovení této dohody vydáte zaměstnanci, své mamince.
V dohodě o pracovní činnosti musí být uvedeny sjednané práce, sjednaný rozsah pracovní doby a doba, na kterou se dohoda uzavírá.

Eva Fialová

Hana | 25.1.2007 | Neplacené volno

Potřebovala bych poradit: zaměstnavatel rekonstruuje prodejnu a zaměstnancům ústně nařídil čerpat dovolenou s tím, že po vyčerpání zákonného nároku na dovolenou nám dává neplacené volno.
Provozovnu uzavřel k 2.1.2007 a na rekonstrukci se stále pracuje.
Dovolenou mám již vyčerpanou, tzn. že jsem na neplaceném volnu.
Kdo platí zdravotní a sociální pojištění, když pracovní poměr stále trvá (nebyl rozvázán z mé ani z jeho strany), do práce nechodím(e),čekáme jen, až bude rekonstrukce hotová.
Děkuji za odpověď

Odpověď:

Zaměstnavatel může v dohodě s odborovou organizací určit hromadné čerpání dovolené, jestliže je to nutné z provozních důvodů. Hromadné čerpání dovolené nesmí činit více než 2 týdny. To, co jsou konkrétně provozní důvody, zákon nestanoví.
Nemohl-li zaměstnanec konat práci pro překážky na straně zaměstnavatele, musí mu zaměstnavatel ve Vašem případě poskytnout náhradu mzdy ve výši průměrného výdělku.
Po vyčerpání dvou týdnů dovolené, máte nárok na náhradu mzdy. Neplacené volno je ve Vašem případě obcházení zákoníku práce. Na protiprávní jednání Vašeho zaměstnavatele můžete podat stížnost na úřadu práce. Pokud by Vám nebyla náhrada mzdy vyplacena, můžete tento nárok uplatnit u soudu.

Eva Fialová

« | 1 | .. | 225 | 226 | 227 | 228 | 229 | .. | 237 | »

 

 

 

loga esf a oplzz
původní verze poradny: http://www.rovneprilezitosti.cz/oldweb/poradenstvi.php, http://www.rovneprilezitosti.cz/oldweb/info.php
© 2011; Gender Studies. Webhosting, webdesign & publikační systém TOOLKIT - econnect