Zodpovězené dotazy
Zobrazit dotazy podle typu: |
|
Zaměstnavatel mi odmítá předložit evidenční list moji pracovní doby.Mám oprávněné podezření,že víc než rok mi neplatí práci přes čas,svátky,noční příplatky a všechny další příplatky,které jsou v zákoníku práce.Prosím poraďte,jakým způsobem se k dokumentům dostat,když zákoník práce ukládá,že je to povinnost zamněstnavatele,když o evidenci požádám.
Odpověď:
Dobrý den,
máte pravdu, zaměstnavatel tuto povinnost má. Pokud Vám evidenční list nevydá, můžete se obrátit na úřad práce, případně i na soud.
Eva Fialová
Dobrý den,
Jaká jsou práva zaměstnance, jestliže majitel sloučí své dvě společnosti - s.r.o. s jeho a.s.
- zaniká tím pracovní poměr zaměstnance s.r.o.?
- musí dát zaměstnavatel zaměstnanci výpověď a v tom případě i odstupné ?
Předem děkuji za odpověď, případně i další možné rady spojené s touto problematikou.
Horovitzová
Odpověď:
Dobrý den,
zaměstnavatel může dát zaměstnanci výpověď, ruší-li se jeho podnik nebo jeho část. V případě sloučení dvou společností k žádnému rušení nedochází. Zaniká-li jedna společnost sloučením, přecházejí práva a povinnosti se pracovněprávních vztahů na společnost, která sloučením nezaniká.
Pokud pro Vás již zaměstnavatel, kterým je nyní akciová společnost, nemá místo, může Vám dát výpověď z důvodů nadbytečnosti. V takovém případě máte nárok na odstupné ve výši trojnásobku průměrného výdělku.
Mgr. Eva Fialová
Eva Fialová
Dobrý den, skončila mi rodičovská dovolená a na firmě, kde jsem pracovala na hlavní pracovní poměr jsme se dohodli o rozvázání pracovního poměru s tím, že dostanu odstupné ve výši trojnásobku průměrného měsíčního výdělku. Před nástupem na mateřskou a následně na rodičovskou dovolenou jsem měla jako mzdu základ + odměnu. Při podepisování dohody mi bylo přislíbeno odstupné vypočítané z této mzdy, ale bohužel jsem dostala odstupné pouze ze základu. Mám nárok na odstupné jak ze základu tak z odměny?
Děkuji za odpověď.
Odpověď:
Dobrý den,
odstupné se obecně vypočítá z průměrného výdělku, který odměny nezahrnuje. Zákoník práce ovšem staví na principu, že co není zakázáno, je dovoleno. Účastníci pracovněprávních vztahů si mohou upravit svá práva a povinnosti odlišně od zákona, pokud to zákoník práce výslovně nezakazuje.
Úprava odstupného patří mezi úpravy, od kterých se lze odchýlit. To znamená, že pokud Vám zaměstnavatel v dohodě přiznal nárok na odstupné vypočítané z výše základní mzdy a odměn, máte na toto odstupné právní nárok.
Mgr. Eva Fialová
Eva Fialová
Dobry den,
muj dotaz se tyka materske dovolene a jejiho vyplaceni. Ziji s partnerem v Anglii, jsem tady od unora 2003. Nejdrive jsem pracovala 2 a pul roku jako au pair, potom jsem rok pracovala ve skolce. Nyni od prosince 2006 nepracuji. Ke konci prosince jsem zjistila, ze jsem tehotna a dite se narodi koncem srpna 2007. Tady na materskou narok nemam, i kdyz jsem platila dan a mam national insurance number. Mam tedy narok na materskou v CR? Jsem stale obcan Ceske republiky.
Dekuji
Jana Svobodova
Odpověď:
Dobrý den,
nárok na peněžitou pomoc v mateřství v České republice nemáte, protože jste tu nebyla nemocensky pojištěná. Obraťte se na úřady ve Velké Británii, protože Vám pravděpodobně vznikl nárok na dávky v mateřství tam.
Mgr. Eva Fialová
Eva Fialová
Dobrý den.Chtěla bych vás požádat o odpověď na několik mých otázek.Jsem v posledním měsíci těhotenství a proto jsem byla odeslána mým gynekologem na pravidelné kontroly do porodnice, na které jezdím 1 týdně.Jelikož je však porodnice vzdálena od místa bydliště 30 km a žádná bližší tu není,musí mne partner vozit.Problém spočívá v tom,že mu zaměstnavatel tvrdí,že mu nemůže jeho doprovody k lékaři uznat jelikož nejsme manželé/žijeme spolu v domácnosti již 2 roky./
Proto by mne zajímalo,má -li zaměstvavatel pravdu či nikoli a pokud ne podle kterého zákona a paragrafu se tento nárok řídí./Manželským párům tyto doprovody uznává./Dále jsem se na stránkách www.aperio.cz dočetla,že po narození dítěte má manžel i druh právo na 9 dní paragrafu na výpomoc při péči o dítě.Chtěla bych se tedy ujistit,je-li tomu opravdu tak a zda-li tedy může i partner tuto možnost využít.
Pokud ano,uvítala bych nějaký odkaz,kde by se mohl sám zaměstnavatel přesvědčit o tom,že tato práva opravdu platí.
Děkuji za odpověď
Odpověď:
Dobrý den,
zaměstnavatel je povinen poskytnout pracovní volno zaměstnanci k doprovodu rodinného příslušníka do zdravotnického zařízení k vyšetření nebo ošetření při náhlém onemocnění nebo úrazu a k předem stanovenému vyšetření. Druh mezi rodinné příslušníky nepatří.
Zaměstnavatel je dále povinen poskytnout pracovní volno při narození dítěte manželce (družce) zaměstnance na nezbytně nutnou dobu k převozu manželky (družky) do zdravotnického zařízení a zpět.
Tyto překážky v práci na straně zaměstnance s náhradou mzdy upravuje nařízení vlády č. 108/1994 Sb., kterým se provádí zákoník práce.
Pokud chcete po narození dítěte se svým partnerem zůstat déle doma, má Váš partner nárok na rodičovskou dovolenou, protože platí, že otec může čerpat rodičovskou dovolenou v době, kdy je matka na dovolené mateřské.
Mgr. Eva Fialová
Eva Fialová
Jak napsat výpověd k ukončení pracovního poměru.
Odpověď:
Dobrý den,
výpověď z pracovního poměru musí být písemná. Dále v ní musí být uvedeno jméno zaměstnance a zaměstnavatele. Důvod výpovědi stejně jako výpovědní doba uvedeny být mohou, ale ani nemusí.
Výpověď je platná doručením zaměstnavateli.
Mgr. Eva Fialová
Eva Fialová
Předem děkuji za odpověď,
a rád bych se ještě zeptal. To že se odstupné vyplácí tehdy, pokud jsem dostal výpověď nebo uzavřel dohodu z důvodu nadbytečnosti, zrušení zaměstnavatele nebo jeho části, nebo přesunu zaměstnavatele jsem se dočetl. Když jsem tedy podepsal ukončení pracovního poměru ze strany zaměstnavatele (dohodou), můžu ještě vznést nějaké nároky vůči bývalému zaměstnavateli? Ptám se proto, jestli se můžu zajímat o některé z povinností zaměstnavatele. Jestli mám ještě na něco nárok, nebo zda má zaměstnavatel při takovémto ukončení pracovní smlouvy vůči mě nějaké povinnosti?
Předem děkuji za odpověď,
s pozdravem S.
Odpověď:
Dobrý den,
i po ukončení pracovního poměru přetrvávají mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem určitá práva a povinnosti. Jsou si např. navzájem odpovědní ze způsobené škody a přetrvává povinnost k její náhradě. Dluží-li zaměstnavatel zaměstnanci mzdu nebo odstupné, tento dluh ukončením pracovního poměru rovněž nezaniká, stejně tak jako nároky zaměstnance z nemoci z povolání.
Mgr. Eva Fialová
Eva Fialová
Dobrý den,
podepsal jsem dohodu o ukončení pracovního poměru ze strany zaměstnavatele, ve které je uveden důvod "dohoda". V podsattě jsem podepsat musel. Mám v tomto případě nárok na odstupné, náhradu mzdy či jiná práva (proplacení nevybrané dovolené.. atd.) v souladu se zákoníkem práce a pracovním právem?
Předem děkuji za odpověď,
s pozdravem S.
Odpověď:
Dobrý den,
nárok na odstupné není závislý na tom, jestli jste dostal výpověď nebo jste ukončil pracovní poměr dohodou. Odstupné se vyplácí tehdy, pokud jste dostal výpověď nebo uzavřel dohodu z důvodu nadbytečnosti, zrušení zaměstnavatele nebo jeho části, nebo přesunu zaměstnavatele.
To, že s Vámi byl ukončen pracovní poměr z těchto důvodů, musí být ve výpovědi, resp. v dohodě uvedeno.
Mgr. Eva Fialová
Eva Fialová
Doposud jsem pracovala v nemocnici na 3-směnný provoz.28.6.07 mi končí rodičovská dovolená a ráda bych nastoupila pouze na ranní směny (žádost mám podanou u vrchní sestry).Zaměstnavatel však tvrdí že pro mne nemá volné místo na ranní směny.Mám tedy alespoň nárok na odstupné. Děkuji
Odpověď:
Dobrý den,
Zaměstnavatel Vám musí po návratu z rodičovské dovolené přidělovat práci podle Vaší pracovní smlouvy. Pokud takovou práci nemá, jedná se překážku na straně zaměstnavatele a Vám přísluší náhrada mzdy ve výši průměrného výdělku.
Jestliže Vám Váš zaměstnavatel nabídl místo podle Vaší pracovní smlouvy a vy jste ho nepřijala a zaměstnavatel pro Vás jiné místo nemá, může Vám dát výpověď z důvodu nadbytečnosti. V takovém případě Vám přísluší odstupné ve výši trojnásobku průměrného výdělku.
Eva Fialová
Dobrý den.Chci se zeptat jestli mne může zaměstnavatel /soukromník/nutit skoro každý den pracovat přesčas a dát do pracovní smlouvy,že prvních 12 hodin přesčasů nebude zaplaceno.To znamená každý měsíc odpracovat 12hod.zdarma?Děkuji za odpověď.
Odpověď:
Dobrý den,
jednání Vašeho zaměstnavatele je protiprávní. Za práci přesčas máte nárok na příslušnou mzdu s navýšením o 25 procent průměrného výdělku nebo náhradní volno.
Eva Fialová
Kdy končí renta přiznaná z výlučního zavinění zaměstnavatele.
Odpověď:
Dobrý den,
předpokáládám, že se jedná o odpovědnost za pracovní úraz nebo nemoc z povolání.
Škoda spočívající ve ztrátě na výdělku, se vyplácí do doby, než zaměstnanec nezíská nárok na jiný příjmem, resp. výdělek. To znamená, do doby než následky úrazu nebo nemoci z povolání pominou nebo než zaměstnanec bude mít nárok na důchod ze systému důchodového pojištění.
Eva Fialová
Dobry den, chtela bych se na vas obratit s prosbou o pomoc. V dubnu tohoto roku se nam s manzelem narodi prvni syn, momentalne jsme v zahranici a planujeme po narozeni syna navrat do CZ. Oba jsme obcany CR, jenom syn bude zatim jineho obcanstvi, ale pres abasadu zazadame o ceske obcanstvi i na syna. Chtela bych se zeptat, kam se mame jit nahlasit, aby za me a syna bylo placeno zdravotni pojisteni (nevim ale, zda uz bude obcankem CR,nemam zkusenosti jak dlouho to trva) a socialni pojisteni. A zda mame narok i na porodne a rodicovsky prispevek a kde se o toto a opet zadat. Ambasada CR v USA s timto nema nic spolecneho, ti me prave nasmerovali na Ceskou spravu socialniho zabezpeceni, kde jsem se rady nedockala a bylo mi receno, at si to zjistim sama . Dekuji za pomoc. S pozdravem Ivana
Odpověď:
Dobrý den,
placení zdravotního a sociálného pojištění po návratu do České republiky je třeba zajistit na okresní správně sociálného zabezpečení v místě Vašeho pobytu v ČR. Nárok na porodné má žena, která má trvalý pobyt na území ČR.
Eva Fialová
dobrý den, prosím o zodpovězení mého dotazu. Na konci února 2007 mi končí třetí rodičovská dovolená, dcerka dosáhne věku 3 let. Od března jsem chtěla nastoupit zpět do svého zaměstnání. Písemnou formou jsem o zpětný nástup zaměstnavatele požádala s tím, že jsem zároveň požádala o neplacené volno na nezbytně nutnou dobu od března do září z důvodu nepřijetí mé dcery do MŠ kvůli plnému obsazení. Obdržela jsem písemné vyrozumění z MŠ, že dcera bude přijata až od září 2007 a to za předpokladu, že dodám potvrzení od svého zaměstnavatele do data 20.2.2007, že budu do zaměstnání zpět přijata. V opačném případě by mi dceru od září 2007 nepřijali. Toto vyjádření jsem také předala svému zaměstnavateli a požádala jsem ho o přijetí do stavu a o výše uvedené neplacené volno s tím, že se chci vráti zpět do zaměstnání, ale že mi v nástupu brání vnější vlivy, které nemohu ovlivnit. Zaměstnavatel mi písemně oznámil, že neplacené volno od března do září bez udání důvodu nepovoluje a potvrzení pro MŠ mi také nedá. Jak se mám zachovat od března mi také neodpověděl, pouze mi naznačil, abych dala návrh na dohodu o ukončení pracovního poměru dohodou. více
Odpověď:
Dobrý den,
pokud nechcete o svoji práci přijít, ale zároveň chcete, aby o Vaše dítě bylo postaráno, můžete žádat svého zaměstnavatele, aby Vás zaměstnal na částečný úvazek. Podmínka pobírání rodičovského příspěvku je však zajištění celodenní a řádné péče o dítě.
Další možnost je, aby rodičovský příspěvek pobíral Váš manžel, pokud se Váš manžel se svým zaměstnavatelem na poskytnutí neplaceného volna dohodne.
Eva Fialová
Jak těžká břemena může žena v práci zvedat?
Odpověď:
Dobrý den,
těhotná zaměstnankyně nesmí zvedat břemena těžší než 5 kg. Pokud zvedání takových břemen patří k její práci, musí ji zaměstnavatel převést na jinou práci, ovšem bez ztráty na výdělku.
Mgr. Eva Fialová
Eva Fialová
Když jsem nastupovala do práce, dle zdravotní prohlídky jsem byla v pořádku. Asi po roce jsme dostali dýchací masky, od které jsem začala mít velké problémy s krční páteří. Snažila jsem se docílit přeřezení na jinou pracovní pozici, ale musela jsem mít lékařský posudek, na základě kterého mě propustili. A to bez nároku na odstupné a i s tím, že to byla překážka na straně zaměstnavatele. Já jsem tam chtěla nadále pracovat a náhradní práci jsem neodmítala. Převedli mě na jinou práci pouze poslední den a ten den mi také dali podepsat výpověď dle paragrafu 52 e. Do konce února mě nechali již doma a k 28.2 se mnou rozvázali pracovní poměr. Nevím, jak mám postupovat a zda se firma ke mě zachovala tak jak měla nebo ze mě udělala blbce
Odpověď:
Dobrý den,
pokud jste utrpěla pracovní úraz, má zaměstnavatel dvě možnosti. Za prvé Vás může převést na jinou práci, a to i na práci jiného druhu, než jakou máte uvedenou v pracovní smlouvě, jestliže práci, kterou máte uvedenou ve smlouvě nemá.
Další možnost je, že Vám dá výpověď , pokud zaměstnanec nesmí podle lékařského posudku vydaného zařízením pracovnělékařské péče nebo rozhodnutí příslušného správního úřadu, který lékařský posudek přezkoumává, dále konat dosavadní práci pro pracovní úraz, onemocnění nemocí z povolání nebo pro ohrožení touto nemocí. V takovém případě máte nárok na odstupné ve výši nejméně dvanáctinásobku průměrného výdělku.
V případě pracovního úrazu můžete po zaměstnavateli žádat náhradu bolestného a ztížení společenského uplatnění, náhradu nákladů spojených s léčením a náhradu věcné škody.
Mgr. Eva Fialová
Eva Fialová
Dobrý den,
pro soustavné porušování zákoníku práce chci odejít od nynějšího zaměstnavatele a přejít - okamžitě - ke druhému, sepíšu návrh na dohodu s formulací že pokud na ni nepristoupi, at ji bere jako výpověd. Už vím, že na ni nepřistoupí a odejdu tedy z práce - dostanu nějaký postih - myslím paragraf č. 53.
Zájímá mě toto - sepsáním smlouvy u nového zaměstanavatele je předchozí smlouva neplatná a končí, nebo naopak. Bude pak někde zaznamenáno ze jsem dostal paragraf kdyz odejdu od nového zaměstnavatele bez problémů?
Odpověď:
Dobrý den,
máte tři možnosti rozvázání pracovního poměru:
První možnost je dohodou, ve které se se zaměstnavatelem dohodnete na dnu skončení Vašeho pracovního poměru, za druhé výpovědí, kterou můžete dát z určitého důvodu nebo i bez udání důvodu. Je lepší tyto dva právní úkony nekombinovat v jednom dokumentu. V případě výpovědi má však Váš zaměstnavatel právo na dvouměsíční výpovědní dobu, pokud se s ním nedohodnete jinak.
Poslední možnost je okamžité zrušení pracovního poměru. Okamžité zrušení lze použít jen v zákoně uvedených případech, a sice pokud podle lékařského posudku nemůžete dále konat práci bez vážného ohrožení svého zdraví a zaměstnavatel Vám neumožnil v době 15 dnů ode dne předložení tohoto posudku výkon jiné vhodné práce, nebo pokud Vám zaměstnavatel nevyplatil mzdu nebo plat nebo náhradu mzdy nebo platu anebo jakoukoli jejich část do 15 dnů po uplynutí termínu splatnosti.
více
Mam svého zubaře 50km od svého pracoviště a musel jsem ho akutně navštívit.A můj zaměstnavatel mě to
nechce uznat jako paragraf.Tak tímto žádám o Brzkou
odpověď,z důvodu vyřízení s e Zaměstnavatelem.Chce
mi to strhnout z dovolené.Předem děkuji za Brzkou odpověď.S Pozdravem Martin,Vrchlabí
Odpověď:
Dobrý den,
pro to, aby Vaše návštěva u lékaře byla posuzována jako důležitá osobní překážka v práci a Vy jste měl nárok na omluvu z práce a náhradu průměrné mzdy za dobu Vaší nepřítomnosti, musel by Vám Váš lékař vystavit nemocenskou.
Pokud to není možné, můžete si domluvit se zaměstnavatelem napracování pracovní nepřítomnosti. Zaměstnavatel má právo zaměstnanci dovolenou za neomluveně zameškanou směnu nebo pracovní den zkrátit o 1 až 3 dny.
Eva Fialová
Dobrý den, pracuji u bezpečnostní agentury. Zajímalo by mne, jaký je fond pracovní doby. V novém zákoníku práce uvádí 37,5 hodin týdně a zaměstnavatel tvrdí, že fond je 40 hodin týdně. Jedná se o práci v nepřetržitém 3 směnném provozu. Děkuji - Berdych.
Odpověď:
Dobrý den,
délka stanovené týdenní pracovní doby ve třísměnném provozu je skutečně 37,5 hodiny. Doba, kterou po Vás požaduje zaměstnavatel odpracovat navíc, je práce přesčas, za kterou Vám přísluší mzda, na kterou Vám vzniklo za tuto dobu právo a příplatek nejméně ve výši 25 % průměrného výdělku.
Konto pracovní doby se uplatňuje při nerovnoměrném rozvržení pracovní doby může jej obsahovat jen kolektivní smlouva, popřípadě vnitřní předpis.
Eva Fialová
Dobrý den, nejdříve vám chci poděkovat za Vaši odpověď na předchozí dotaz. Dále bych se chtěla zeptat. Manžel naší ředitelky, který pracuje na postu vedoucího střediska a je přímým podřízeným své manželky, nikoli mým nadřízeným, mě slovně napadal a křičel v průběhu prac. doby za přítomnosti mé vedoucí. Osočoval mě, ať si nechám své kecy a nekecám proti němu, když jsem se sháněla po dokladech pro zaúčtování, které nepředal. Bylo to dost nepříjemné a nevhodné, já se chovám vždy slušně a už vůbec bych nebyla vulgární v práci. Dále má občas dvojsmyslné narážky, snaží se být velice vtipný a poplácává nás po ramenou, či se snaží obejmout ramena. Mě osobně to dost vadí a snažím se mu vyhnout, či couvnout. Z mého chování jasně vyplývá, že je mi jeho chování nepříjemné. Myslí si, že když jeho manželka je ředitelka, tak on je nepostihnutelný. Když bych si na jeho chování stěžovala, musím mít písemné či slovní doložení svých spolupracovnic, že občas haraší? Po jeho výstupu se obávám, že si bude stěžovat a ředitelka mi dá výhružný dopis o porušení prac.kázně, kterého jsem se nedopustila. Vše jsem sepsala písemně jako stížnost na jeho chování, ale zatím jsem to nepředala ekonomovi. více
Odpověď:
Dobrý den,
z Vašeho dotazu se zdá, že jste obětí sexuálního obtěžování. Písemné svědectví mít nemusíte, je ovšem lepší, když ho budete mít. Stejně tak si zaznamenávejte místo a čas jednotlivých incidentů.
Máte právo se domáhat u soudu, aby se pachatel obtěžování tohoto jednání zdržel. Můžete se domáhat i přiznání přiměřeného zadostiučinění, např. omluvy. V případě značného snížení Vaší důstojnosti nebo postavení, máte možnost domáhat se přiměřeného zadostiučinění i v penězích.
Tato svá práva pachateli sdělte. Je pravděpodobné, že svého jednání zanechá. Pokud ne, je třeba obrátit se na soud. O sexuálním obtěžování mluvte i se svými kolegyněmi. Nemusíte být sama.
více
Dobrý den, mám pracovní smlouvu na "dohodu o pracovní činnosti na dobu neurčitou", tudíž chodím do zaměstnání především dle potřeby zaměstnavatele. Jsem samoživitelka a mám 10-letého syna. Chtěla jsem se zeptat, kdyby byl syn nemocný, mám nárok na placený paragraf na dítě při takovéto smlouvě?
Děkuji Koubková Monika.
Odpověď:
Dobrý den,
zaměstananci pracující na základě dohody o pracovní činnosti musí být nemocensky pojištěni, na základě kterého byste měla nárok na příspěvek při ošetřování člena rodiny. Při ošetřování dítěte se však tento příspěvek poskytuje jen do deseti let věku dítěte.
Eva Fialová