Archiv dotazů

Bezplatná právní poradna Gender Studies

mateřská rodičovská návrat na trh práce diskriminace na základě pohlaví a věku práce a péče rovné odměňování

Právní poradna je bezplatná a odpovídá JEN na problémy týkající se diskriminace z důvodu pohlaví a/nebo věku a slaďování rodinného a pracovního života.

Dotaz do poradny

Zodpovězené dotazy

Zobrazit dotazy podle typu:

Jamal | 14.2.2007 12:38:46 | Musím pryč

Dobrý den,
pro soustavné porušování zákoníku práce chci odejít od nynějšího zaměstnavatele a přejít - okamžitě - ke druhému, sepíšu návrh na dohodu s formulací že pokud na ni nepristoupi, at ji bere jako výpověd. Už vím, že na ni nepřistoupí a odejdu tedy z práce - dostanu nějaký postih - myslím paragraf č. 53.
Zájímá mě toto - sepsáním smlouvy u nového zaměstanavatele je předchozí smlouva neplatná a končí, nebo naopak. Bude pak někde zaznamenáno ze jsem dostal paragraf kdyz odejdu od nového zaměstnavatele bez problémů?

Odpověď:

Dobrý den, máte tři možnosti rozvázání pracovního poměru: První možnost je dohodou, ve které se se zaměstnavatelem dohodnete na dnu skončení Vašeho pracovního poměru, za druhé výpovědí, kterou můžete dát z určitého důvodu nebo i bez udání důvodu. Je lepší tyto dva právní úkony nekombinovat v jednom dokumentu. V případě výpovědi má však Váš zaměstnavatel právo na dvouměsíční výpovědní dobu, pokud se s ním nedohodnete jinak. Poslední možnost je okamžité zrušení pracovního poměru. Okamžité zrušení lze použít jen v zákoně uvedených případech, a sice pokud podle lékařského posudku nemůžete dále konat práci bez vážného ohrožení svého zdraví a zaměstnavatel Vám neumožnil v době 15 dnů ode dne předložení tohoto posudku výkon jiné vhodné práce, nebo pokud Vám zaměstnavatel nevyplatil mzdu nebo plat nebo náhradu mzdy nebo platu anebo jakoukoli jejich část do 15 dnů po uplynutí termínu splatnosti. více

Martin | 14.2.2007 09:31:48 | nárok na paragraf ?????

Mam svého zubaře 50km od svého pracoviště a musel jsem ho akutně navštívit.A můj zaměstnavatel mě to
nechce uznat jako paragraf.Tak tímto žádám o Brzkou
odpověď,z důvodu vyřízení s e Zaměstnavatelem.Chce
mi to strhnout z dovolené.Předem děkuji za Brzkou odpověď.S Pozdravem Martin,Vrchlabí

Odpověď:

Dobrý den,
pro to, aby Vaše návštěva u lékaře byla posuzována jako důležitá osobní překážka v práci a Vy jste měl nárok na omluvu z práce a náhradu průměrné mzdy za dobu Vaší nepřítomnosti, musel by Vám Váš lékař vystavit nemocenskou.
Pokud to není možné, můžete si domluvit se zaměstnavatelem napracování pracovní nepřítomnosti. Zaměstnavatel má právo zaměstnanci dovolenou za neomluveně zameškanou směnu nebo pracovní den zkrátit o 1 až 3 dny.

Eva Fialová

Zdeněk Berdych | 14.2.2007 08:38:17 | Pracovní doba

Dobrý den, pracuji u bezpečnostní agentury. Zajímalo by mne, jaký je fond pracovní doby. V novém zákoníku práce uvádí 37,5 hodin týdně a zaměstnavatel tvrdí, že fond je 40 hodin týdně. Jedná se o práci v nepřetržitém 3 směnném provozu. Děkuji - Berdych.

Odpověď:

Dobrý den,
délka stanovené týdenní pracovní doby ve třísměnném provozu je skutečně 37,5 hodiny. Doba, kterou po Vás požaduje zaměstnavatel odpracovat navíc, je práce přesčas, za kterou Vám přísluší mzda, na kterou Vám vzniklo za tuto dobu právo a příplatek nejméně ve výši 25 % průměrného výdělku.
Konto pracovní doby se uplatňuje při nerovnoměrném rozvržení pracovní doby může jej obsahovat jen kolektivní smlouva, popřípadě vnitřní předpis.

Eva Fialová

Henzlová Jaroslava | 13.2.2007 19:25:01 | poděkování,dotaz na obtěžování

Dobrý den, nejdříve vám chci poděkovat za Vaši odpověď na předchozí dotaz. Dále bych se chtěla zeptat. Manžel naší ředitelky, který pracuje na postu vedoucího střediska a je přímým podřízeným své manželky, nikoli mým nadřízeným, mě slovně napadal a křičel v průběhu prac. doby za přítomnosti mé vedoucí. Osočoval mě, ať si nechám své kecy a nekecám proti němu, když jsem se sháněla po dokladech pro zaúčtování, které nepředal. Bylo to dost nepříjemné a nevhodné, já se chovám vždy slušně a už vůbec bych nebyla vulgární v práci. Dále má občas dvojsmyslné narážky, snaží se být velice vtipný a poplácává nás po ramenou, či se snaží obejmout ramena. Mě osobně to dost vadí a snažím se mu vyhnout, či couvnout. Z mého chování jasně vyplývá, že je mi jeho chování nepříjemné. Myslí si, že když jeho manželka je ředitelka, tak on je nepostihnutelný. Když bych si na jeho chování stěžovala, musím mít písemné či slovní doložení svých spolupracovnic, že občas haraší? Po jeho výstupu se obávám, že si bude stěžovat a ředitelka mi dá výhružný dopis o porušení prac.kázně, kterého jsem se nedopustila. Vše jsem sepsala písemně jako stížnost na jeho chování, ale zatím jsem to nepředala ekonomovi. více

Odpověď:

Dobrý den, z Vašeho dotazu se zdá, že jste obětí sexuálního obtěžování. Písemné svědectví mít nemusíte, je ovšem lepší, když ho budete mít. Stejně tak si zaznamenávejte místo a čas jednotlivých incidentů. Máte právo se domáhat u soudu, aby se pachatel obtěžování tohoto jednání zdržel. Můžete se domáhat i přiznání přiměřeného zadostiučinění, např. omluvy. V případě značného snížení Vaší důstojnosti nebo postavení, máte možnost domáhat se přiměřeného zadostiučinění i v penězích. Tato svá práva pachateli sdělte. Je pravděpodobné, že svého jednání zanechá. Pokud ne, je třeba obrátit se na soud. O sexuálním obtěžování mluvte i se svými kolegyněmi. Nemusíte být sama. více

Monika | 13.2.2007 16:28:13 | paragraf na dítě

Dobrý den, mám pracovní smlouvu na "dohodu o pracovní činnosti na dobu neurčitou", tudíž chodím do zaměstnání především dle potřeby zaměstnavatele. Jsem samoživitelka a mám 10-letého syna. Chtěla jsem se zeptat, kdyby byl syn nemocný, mám nárok na placený paragraf na dítě při takovéto smlouvě?
Děkuji Koubková Monika.

Odpověď:

Dobrý den,
zaměstananci pracující na základě dohody o pracovní činnosti musí být nemocensky pojištěni, na základě kterého byste měla nárok na příspěvek při ošetřování člena rodiny. Při ošetřování dítěte se však tento příspěvek poskytuje jen do deseti let věku dítěte.

Eva Fialová

Kateřina | 13.2.2007 14:39:21 | Pracovni neschopnost

Dobry den,
jsem v pracovníneschopnosti mam jiz mesic pres mesíc marodní,lístek na peníze jsem poslala do práce 31.1.2007 a čekala sem že mi prijde k 10.2.na ucet marodni,ale nestalo se tak. na dotaz mi sef odpovedel ze zapomnel dat listek na penize uctarne a penize mi poslou pristi mesic:(.bohuzel jsem tedy bez prostredku a zadnou zalohu nebo tak neco mi nedaji.maji na takovyto jednani pravo?jak mam prosim postupovat?

Odpověď:

Dobrý den,
na takové jednání Váš zaměstnavatel právo nemá. Dávky nemocenského pojištění Vám musí být vypláceny měsíčně. I když Váš zaměstnavatel zmeškal výplatní termín, musí dávku odeslat na Váš účet bez zbytečného odkladu poté, co se o své chybě dozví. Pokud toto nebude chtít akceptovat, obraťte se na okresní správu sociálního zabezpečení.

Eva Fialová

Eva | 13.2.2007 08:07:39 | Prodlouzeni prac. smlouvy

Dobry den,
zajimalo by mne, jak dlouho muze zamestnavatel prodluzovat prac. smlouvu na dobu urcitou. Jsem zamestnana ve firme pres 13 let a kazdych 5 let musim zadat o prodlouzeni prac. smlouvy. Jak jsem zjistila, zamestnavatel se takto nechova vuci vsem zamestnancum a priblizne 80% ma po prodlouzeni uz smlouvu na dobu neurcitou.

Predem dekuji za odpoved

Odpověď:

Dobrý den,
Podle zákoníku práce lze sjednat trvání pracovního poměru mezi týmiž účastníky celkem na dobu nejvýše 2 let ode dne vzniku tohoto pracovního poměru. Totéž platí i pro každý další pracovní poměr na dobu určitou sjednaný v uvedené době mezi týmiž účastníky.
Pokud s Vámi sjedná Váš zaměstnavatel trvání pracovního poměru na dobu určitou v rozporu s těmito podmínkami a oznámíte-li zaměstnavateli před uplynutím sjednané doby písemně, že trváte na tom, aby Vás dále zaměstnával, platí, že se jedná o pracovní poměr na dobu neurčitou.

Eva Fialová

petr čížek | 12.2.2007 19:39:17 | prace přesčas

Zamestnavatel po me chce napr. v nocni sichte praci prescas a to z patku na sobotu,ja nemuzu. Zamestnavatel mi to prikazuje .Pokud nepujdu co mi muze zamestnavatel provest nebo jak me muze potrestat?Muze mi ten to prescas naridit? Pokud muze a ja nemuzu co delat? Jsem normalni delnik v normal fabrice bez odboru... prosim poradte Qciza@seznam.cz

Odpověď:

Dobrý den,
Váš zaměstnavatel Vám může práci přesčas nařídit, ale jen za zvláštních podmínek a do určitého počtu přesčasových hodin. Práci přesčas může zaměstnavatel nařídit jen z vážných provozních důvodů, a to i na dobu nepřetržitého odpočinku mezi dvěma směnami, popřípadě na dny pracovního klidu. Nařízená práce přesčas nesmí u zaměstnance činit více než 8 hodin v jednotlivých týdnech a 150 hodin v kalendářním roce. Nad tento rozsah může zaměstnavatel práci nařídit jen na základě dohody se zaměstnancem.
Pokud Váš zaměstnavatel splnil všechny podmínky, za kterých může práci přesčas nařídit, a Vy v tuto dobu nemůžete práci vykonávat, jedná se z Vaší strany o překážku v práci. Podle povahy překážky Vám poté bude náležet náhrada (části) mzdy, nebo bez ní.

Eva Fialová

Dona | 12.2.2007 10:42:00 | poměrná dovolená

Dobrý den, prosím o odpověď, zda při nástupu do zaměstnání 8. dne v měsíci /8.2.2007/mám nárok za tento měsíc na 1/12 dovolené tj. 18,5 dne v tomto roce /po odpracování 60 dní/ i když jsem skončila u předchozího zaměstnavatele 30.11.2006 a pak nastoupila u nového zaměstnavatele. Děkuji

Odpověď:

Dobrý den,
Poměrná část dovolené činí za každý celý kalendářní měsíc (tj. od 1. do posledního dne v měsíci) nepřetržitého trvání téhož pracovního poměru jednu dvanáctinu dovolené za kalendářní rok.
Poměrná část dovolené přísluší v délce jedné dvanáctiny též za kalendářní měsíc, v němž zaměstnanec změnil zaměstnání, ale pouze pokud skončení pracovního poměru u dosavadního zaměstnavatele a vznik pracovního poměru u nového zaměstnavatele na sebe bezprostředně navazují.

Eva Fialová

vojta | 9.2.2007 13:56:35 | důtka

Dobrý den, zajímalo by mne, jaká je lhůta pro udělení důtky za porušení pracovní kázně.

Děkuji

Odpověď:

Tu má zaměstnavatel udělit bez zbytečného odkladu, po té, co se o skutečnosti dozvěděl, výpověď pak může dát jen v subjektivní lhůtě dvou měsíců resp. v případě hrubého porušení pracovní kazně do jednoho měsíce ode dne, kdy se o důvodu k výpovědi dozvěděl, nejpozději však vždy v objektivní lhůtě jednoho roku ode dne, kdy důvod k výpovědi vznikl.
Udělení důtky by tedy , má-li být právně relevantní, nemělo být mimo tyto lhůty.

Ivana Spoustová

Zuzana | 8.2.2007 19:25:58 | jak napsat vypoved?

Dobry vecer,muzete mi prosim zaslat vzor vypovedi s dvoumesicni vypovedni lhutou?Abych vedela jak presne napsat vypoved.Predem dekuji

Odpověď:

Výpověď ze strany zaměstnance je možná i bez udání důvodu. Vás dopis by měl tedy obsahovat datum, označení výpovědi jako věci, které se dopis týká a dále skutečnost, že dáváte ke dni ....... (ten určíte) .... výpověď z pracovního poměru. Výpověď musí být doručena zaměstnavateli. Dvouměsíční výpovědní doba počíná běžet od prvního dne následujícího po měsíci, ve kterém byla výpověď doručena.
Tento běh (tedy počátek a ukončení nemusíte v dopise zmiňovat.
Výpověď musí být dána písemně.
Váš pracovní poměr však můžete - se souhalsem zaměstnavatele - ukončit i dohodou - pak k termínu, na kterém se vzájemně shodnete.

Ivana Spoustová

Marie | 8.2.2007 14:34:45 | Daňové přiznání

Dobrý den,pracovala jsem jako pečovatelka v domácnosti 14 měsíců.Má zaměstnavatelka a zároveň matka postiženého chlapce o kterého jsem se starala,slibovala po celou dobu že mě dá smlouvu, také za mě neplatila sociální a zdravotní pojištění,neustále se na něco vymlouvala,a tak ze strach jsem si vše platila sama,ale s tím že mě vše dodatečně uhradí to se nestalo a tak jsem vše nahlásila policiji, po druhé návštěvě u policie mě bylo řečeno že mám přinést daňové přiznání!? Čemu nerozumím byla jsem v životě víckrát zaměstnaná a vždy za mě zaměstnvatel platil daně a odváděl daňové přiznání, ale mám spíš dojem že se mě snaží podvést neboď na té samé policejní služebně pracuje také jeden příbuzný mé zamněstnavatelky. momentálně jsem na pracáku a tak si nemohu dovolit právníka a proto budu vděčná za každou pomoc moc děkuji.

Odpověď:

V daném případě je bohužel ve Váš neprospěch, že jste neměla písemnou smlouvu se zaměstnavatelkou, která by prokázala, její příslib za Vás tyto dovody platit - event. Vám je nahradit. Popravdě řečeno nevím, jakého trestného činu se měla Vaše zaměstnavatelka dopustit - a jak jej chcete prokázat. Bohužel stále platí zásada, že každý si má svá práva hájit sám - nebylo dobré, že jste Vaší zaměstnavatelku nikdy písemně nevyzvala, aby plnila a platila dohodnuté částky.

Je mi líto, že na základě informací, které jsem z Vašeho e-mailu získala Vám nemohu poskytnout příznivější odpověď.

Ivana Spoustová

eisnerka | 8.2.2007 10:50:42 | výpověd v těhotenství

Dobrý den,v prosinci jsem zjistila,ze jsem těhotna,zaměstnavateli jsem to oznamila minulý týden,žádal po mě,abych dala výpoved a nechala si napsat rizikove těhotenstrví,to mi lékař nenapsal,a tudíž stále chodím do práce,kde mi bylo řečeno,že pokud tu výpověd nedám,jsou i jiné způsoby,např.porušení prac,kázne nebo zkoužka z odbornosti,chtěla bych se zeptat,zda na to má nárok,zastrašování me nevadi,vydržím to.

Odpověď:

Pochopitelně, že na to zaměstnavatel právo nemá a jeho jednání, tak jak je popisujet je protiprávní. Bylo by dobré, kdybyste měla nějaké svědky či jiné důkazy prokazující chování zaměstnavatele pro případ, že by se pokusil rozvázat s Vámi i v době těhotenství pracovní poměr výpovědí pro hrubé porušení pracovní kázně - tak jak zmiňujete, pokud by k tomu nebyly důvody.

Ivana Spoustová

Duda | 8.2.2007 07:42:34 | Mateřská pro slovenku

Dobrý den.Se svou přítelkyní se chceme vzít a plánujeme rodinu.Přítelkyně je slovenka a pracuje v Praze,bude mít nárok na mateřskou dovolenou?

Odpověď:

Podmínkou čerpání mateřské dovolené a zejména finanční podpory souvisejcí s mateřstvím je odvislá zejména od účasti na nemocenském pojištění. Pokud je na něm Vaše přítelkyně řádně přihlášena, pak jí nárok vzniká.

Ivana Spoustová

Ivana | 7.2.2007 17:33:43 | Přivýdělek během MD

Dobrý den, chci se zeptat, jsem na MD (dceři je 1 měsíc) a chtěla bych si přivydělat prací z domova pro manželovu firmu.Je přivýdělek omezený ? Musím to, že si přivydělávám někde nahlašovat ? Když mě manžel přihlásí brigádně je to omezeno hodinama ? Platí za mě soc. a zdrav.? Děkuji za odpovědi.

Odpověď:

V současné době můžete při současném pobírání rodičovského příspěvku zvyšovat životní standard rodiny tím, že si budete "přivydělávat". Jste však povinna zajistit celodenní péče o dítě jinou zletilou osobu . Horní hranice Vašeho příjmu stanovena není.

Zda budete práci vykonávat brigádnicky, zda na dohodu o provedení práce či o pracovní činnosti či jinak, závisí na Vaší dohodě s tím, kdo Vás bude zaměstnávat. od toho se odvíjí jak platby pojistného, tak i časový limit hodin apod. tato část dotazu však překračuje rámec naší právní poradny, neboť se nejedná o oblast diskriminace na pracovním trhu.

Ivana Spoustová

7.2.2007 17:26:08 | odstupné

Dobrý den,
K 1,11,2006 jsem obdržela výpověď z pracovního poměru pro nadbytečnost. Pracovní poměr mi skončil 31,1,2007. Mám nárok na dvou nebo tříměsíční odstupné?
Děkuji
Jiřina Makovičková

Odpověď:

Máte nárok na dvouměsíční odstupné - i výpovědní doba se řídila zákoníkem práce, který byl účinný v době, kdy jste výpověď obdržela.

Ivana Spoustová

Magda | 6.2.2007 14:37:15 | Nová smlouva

Kdy musí zaměstnankyně nahlásit, že je těhotná? Chtějí mi změnit pracovní smlouvu, mohu jít na nemocenskou aniž bych novou smlouvu podepsala. Firma se snaží i vyhrožovat.

Odpověď:

Povinnost nahlásit své těhotenství nemáte, vzhledem však k zaměstnavateli je vhodné mu to oznámit tak, abyste mu svým odchodem nezpůsobila žádné potíže. Pokud mu však své těhotenství neoznámíte, nemůžete se ani odvolávat na žádné výhody, které vám je zaměstnavatel jako těhotné zaměstnankyni ze zákona povinen poskytnout. Novou smlouvu nejste povinna uzavřít, smlouva představuje vždy shodný projev vůle obou účastníků.

Ivana Spoustová

Pavla | 5.2.2007 15:07:57 | Přivýdělek během pobíranípomoci v mateřství

Dobrý den, děkuji za odpověď nicméně se zeptám tedy jinak (vaše odpověď se netýkala dotazované mateřské dovolené, ale rodičovské)ráda bych se Vás zeptala, zda si mohu přivydělat během pobírání pomoci v mateřství (tzn. v těch 28 týdnech)= mateřská dovolená na kterou odcházím během února 07 .
Jsem u zaměstnavatele v trvalém prac. poměru.
Zaměstnavatel mě bude ještě potřebovat(práce z domova), jak tedy mám smluvně ošetřit
toto období? Mohu s ním uzavřít Dohodu o provení práce nebo činnosti i když jsem u něho v prac. poměru, ale jsem na MD. Děkuji předem za odpověď. Pavla

Odpověď:

Pro zaměstnavatele můžete vykonávat práci i v rámci Dohody o provedení práce či pracovní činnosti (maximálně 150 hodin ročně pro jednoho zaměstnavatele).

Ivana Spoustová

Petra K. | 5.2.2007 15:02:13 | Podpora zaměstnavatele

Dobrý den, jsem na rodičovské dovolené a mám dvě malé děti. Starší 3,5 letý syn již chodí do školky, mladšímu byl rok. Zaměstnavatel mi nabídl návrat do práce na zkrácený úvazek a dokonce mi nabídl zatím blíže neurčený způsob zajištění hlídání dětí. Jeho podmínkou ovšem je, že mu mám připravit možnosti podpory ze ´státních´ případně jiných zdrojů, jakýchsi dotací, případně zjistit situaci zvýhodnění takového zaměstnavatele, který tímto způsobem umožní pracovat i maminkách po nebo při rodičovské dovolené nebo s malými dětmi. Ve firmě je nás matek i velmi potenciálních maminek více, firma má dokonce prostory ke zřízení jakési firemní miniškoličky, zaměstnavatel je poměrně vstřícný, akorát příslušným osobám schází čas se těmito věcmi zabývat. Lze prosím sdělit, kde bych mohla nalézt bližší informace ohledně možností podpor zaměstnavatelům, kteří by byli ochotni nám mámám s malými dětmi takto vyjít vstříc? Děkuji, Petra

Odpověď:

Zkuste se obrátit na příslušný Úřad práce a dále na odbor rodinné politiky ministerstva práce a sociálních věcí. Budeme rády, když nás o výsledku budete informovat.

Ivana Spoustová

henzl petr | 5.2.2007 10:35:44 | v prubehu pracovniho poměru

manželka pracuje jako účetni.kolegyně odešla do důchodu.vedeni firmy ji nabidlo možnost zvyšeni platu s tim,že bude ona a jeji kolegyně vykonávat práci za odchazejici zaměstnankyni.manželka na tuto nabidku nepřistoupila,protože finančni nabidka byla velice nizká.Dnes ji bylo sděleno že práci bude vykonávat i tak jako zastupováni kolegyně a ZADARMO.chtěl bych se zeptat jestli je to možné .Toto zastupování může také trvat rok,nebo deset let a manželka bude pracovat za dvě síly za jeden plat? Děkuji za odpověd.S pozdravem Henzl

Odpověď:

Vaše manželka má vykonávat práci podle pracovní smlouvy - nelze tedy navýšit práci za výkon jiné kolegyně. Změna smlouvy je možná pouze dohodou - tedy vzájemným souhlasem obou stran. manželka tedy může práci za kolegyně - nejedná se o dočasný zástup odmítnout vykonávat.

Měla by se však poklusit se zaměstnavatelem o dohodu, zvláště za situace, kdy ústně přislíbila předmětnou práci za finanční odměnu vykonávat.

Ivana Spoustová

| 1 | .. | 225 | 226 | | 228 | | .. | 240 |

 

 

 

loga esf a oplzz
původní verze poradny: http://www.rovneprilezitosti.cz/oldweb/poradenstvi.php, http://www.rovneprilezitosti.cz/oldweb/info.php
© 2011; Gender Studies. Webhosting, webdesign & publikační systém TOOLKIT - econnect