Archiv dotazů
Bezplatná právní poradna Gender Studies
mateřská rodičovská návrat na trh práce diskriminace na základě pohlaví a věku práce a péče rovné odměňování
Právní poradna je bezplatná a odpovídá
JEN na problémy týkající se
diskriminace z
důvodu pohlaví a/nebo věku a
slaďování rodinného a pracovního života.
Zodpovězené dotazy
Zobrazit dotazy podle typu: |
|
Zaměstnavatel se mnou ukončil PP dohodou pro nadbytečnost-§46 1c)ZP.Odstupné vypočetl z tarifní mzdy 18 220,-Kč/12.plat.tř.,8.tar.st./Odstupné vypočetl tak,že pravděpodobnou mzdu 18 220,- vydělil fondem prac.dnů srpna 05 a násobil dlouhod.průměr.měsíč.fondem prac.dnů-21,74,čímž prý získal pravděpodobný výdělek 17 223,-Kč,což násobil dvěma pro odstupné dle zákona.Protože PP byl ukončen ihned po skončení RD-neplaceného volna z důvodu péče o dítě do 4let věku,neodpracovala jsem ani den.Zaměstnavatel odstupné vypočetl jako průměrný výdělek za měsíc,v němž byl ukončen PP/rod.volno skončilo 28.8.,PP byl ukončen k témuž dni./
Dle §17 Zákona o mzdě měl vyjít z pravděpodob.výdělku.Pokud se rozhodl pro průměr.výdělek,který však nespočetl z předchozího kalend.čtvrtletí,ale pouze ze srpna,dospěl k částce,která mě značně poškodila,neboť jsem nedosáhla ani tarifní mzdy,kterou bych byla dostala,kdyby mi umožnil nástup do práce. více
Odpověď:
Dle ustanovení §46 odst. 1 ZP může dát zaměstnavatel výpověď zaměstnanci, stal-li se vzhledem k rozhodnutí zaměstnavatele nadbytečným. V těchto případech náleží zaměstnanci po skončení pracovního poměru odstupné ve výši dvojnásobku průměrného výdělku, není-li v kolektivní smlouvě stanoveno pro zaměstnanci výhodněji.
Zcela jednoznačně vám tedy ze zákona náleží odstupné ve výši dvojnásobku průměrného měsíčního výdělku. Kategorie "pravděpodobný" výdělek tedy nemůže být v daném případě podkladem pro výpočet odstupného.
Pro konkrétní vyčíslení výše odstupného bychom potřebovali znát konkrétnější informace, jejich výpočet však přesahuje rámec této pracovní poradny.
více
Má zaměstnanec právo na poskytování odměn, pokud pracuje na oddělení,ve kterém všichni srovnatelní zaměstnanci odměnu pobírají?
Odpověď:
Dle platné právní úpravy jsou zaměstnavatelé povinni zjišťovat rovné zacházení se všemi zaměstnanci, mj. pokud jde o odměňování za práci a jiných peněžitých plněaní, do kterých je pochopitelně třeba zahrnout i odměňování nad rámec smluvené mzdy. Jedná-li se tedy skutečně o to, že je činěn rozdíl v odměňování srovnatelných zaměstnanců, pak se jedná o porušování zásady rovného zacházení.
Ana Králíková Lužaič
Zaměstnavatel mi při zprávě o mém otěhotnění dal výpověď. Má na to právo? Díky za odpověď.
Odpověď:
Od třetího měsíce těhotenství jste chráněna a zaměstnavatel vám výpověď dát nesmí. Záleží tedy na tom, k jakému datu jste výpověď obdržela.
Kateřina Jonášová