Zodpovězené dotazy
Zobrazit dotazy podle typu: |
|
Dobrý den,
Někde jsem slyšela, že pokud nahlásím zaměstnavateli delší rodičovskou a pak nastoupím dříve, tak z toho můžou být problémy. Nebo naopak kratší a pak budu déle?
Odpověď:
Dobrý den,
rodičovskou dovolenou můžete ukončit dříve, než jste sdělila zaměstnavateli při jejím nástupu, pouze se souhlasem zaměstnavatele. Pokud uvedete kratší rodičovskou dovolenou, můžete ji prodloužit až do 3 let věku dítěte.
Eva Fialová
Dobry den, chci se zeptat, kdyz mam zvolenou dvouletou rodicovskou a po jejim vyprseni nenastoupim do prace, musim se okamzite hlasit na UP? Jde mi hlavne o soc a zdr pojisteni...
Predem moc dekuji
Odpověď:
Dobrý den,
pokud se chce zařadit do evidence uchazečů o zaměstnání, musíte se přihlásit na úřad práce. Péče o dítě do 4 let věku se považuje za náhradní dobu sociálního pojištění, státní pojištěnkou v případě zdravotního pojištění jste po dobu péče o dítě do 7 let věku.
Eva Fialová
Dobrý den, chtěla bych se zeptat když pobírám rodičovský příspěvek můžu nastoupit na částečný úvaze, aniž bych přišla o peníze od státu? Dítě by nebylo ve státní školce.
Odpověď:
Dobrý den,
pokud zajistíte celodenně osobní péči o dítě, není výdělečná činnost a výše výdělku rozhodující. U dítěte mladšího 2 let je pro nárok na rodičovský příspěvek se za osobní celodenní péči považuje navštěvování jeslí nebo jiného obdobného zařízení v rozsahu nepřevyšujícím 46 hodin v kalendářním měsíci.
Eva Fialová
Dobrý den, lze na RD pokud mi běží smlouva na dobu neurčitou na plný úvazek a chci ve stejném zaměstnání zaměstnat jen na 5h týdně a tímpádem je mi nabízeno DPP, může mi dále běžet i smlouva na dobu neurčitou nebo se v takovém případě smlouva ruší a zůstává jen DPP? Lze ještě k tomuto pracovat na živnostenský list a musí se v takovém případě platit navíc sociální a zdravotní pojištění? Dekuji.
Odpověď:
Dobrý den,
na rodičovské dovolené lze u u stejného zaměstnavatele pracovat na základě dohody o provedení práce, nicméně tato dohoda musí obsahovat jiný druh práce než pracovní smlouva. Práci můžete vykonávat i na živnostenský list. V tom případě bude Váš zaměstnavatel Vašim odběratelem. I v takovém případě byste měla pro zaměstnavatele vykonávat jinou práci než v pracovním poměru a tato práce by neměla mít znaky závislé práce. Jinak Vám i Vašemu zaměstnavateli hrozí postih za tzv. schwarzsystém. Pokud byste vykonávala samostatnou výdělečnou činnost jako vedlejší, sociální a zdravotní pojištění platíte pouze od určité výše výdělku. Limit za rok 2017 činí 67.756 Kč.
Eva Fialová
Dobrý den,
na konci května mi bude končit rodičovská dovolená. Ráda bych požádala zaměstnavatele o čtvrtý rok navíc. Jaké jsou prosím možnosti a kdy nejpozději musím požádat?
Ještě mám prosím jeden dotaz - je pravda, že zaměstnavatel "musí" přistoupit na požadavek polovičního úvazku?
Děkuji moc za odpověď.
Nataša
Odpověď:
Dobrý den,
zákoník práce umožňuje zaměstnancům a zaměstnankyním čerpat rodičovskou dovolenou do tří let věku dítěte. Poté se se zaměstnavatelem můžete dohodnout na tzv. neplaceném volnu, které není právními předpisy upraveno. Zaměstnavatele o svém záměru informujte co nejdříve.
Zaměstnavatel musí vyhovět žádosti zaměstnance pečujícího o dítě do 15 věku o kratší pracovní dobu, nebrání-li mu v tom vážné provozní důvody. Pokud zaměstnavateli výše uvedené důvody nebrání ve vyhovění žádosti, musí této žádosti vyhovět.
Eva Fialová
Dobrý den, komu mám jako prvnímu v práci oznámit, že jsem těhotná? Teamleaderovi nebo personalistce nebo vedoucímu oddělení? Záleží čistě na mých preferencích nebo je nějaký správný postup?
Odpověď:
Dobrý den,
těhotenství nemusíte zaměstnavateli oznamovat vůbec, pokud nevykonáváte práce, které jsou těhotným ženám zakázány, např. v chemické laboratoři. Zaměstnavateli musíte oznámit bez zbytečného odkladu pouze očekávanou překážku v práci, tedy nástup na mateřskou dovolenou. Překážku v práci oznamte osobě, kterou Váš zaměstnavatel pověřil vedením zaměstnanecké agendy.
Eva Fialová
Dobrý den, je mi 18 a jsem těhotná, zatím jsem nikde nepracovala a proto nechápu z čeho se mi bude počítat mateřská, kolik budu mít peněz?
Odpověď:
Dobrý den,
studentkám nevzniká nárok na peněžitou pomoc v mateřství, protože doba studia nezakládá účast na nemocenském pojištění. Pokud jste úspěšně absolvovala školu, nárok na PPM by Vám vznikl, jen kdybyste si teď našla zaměstnání. Pokud však nebudete splňovat podmínky nároku na peněžitou pomoc v mateřství, bude Vám náležet rodičovský příspěvek ve výši 7.600 Kč měsíčně od narození dítěte do konce devátého měsíce věku a od desátého měsíce věku ve výši 3.800 Kč měsíčně do 4 let věku dítěte. Nově od 1. 1. 2018 bude možné zvolit rodičovský příspěvek i variantu na 3 roky – tzn. po celé 3 roky ve výši 7.600 Kč měsíčně.
Kateřina Lovitt
Dobrý den, můžu během mateřské v šestinedělí chodit na brigádu do obchodu na pokladnu? Děkuji.
Odpověď:
Dobrý den,
pracovat je možné nejdříve po skončení 6. týdne po porodu.
Kateřina Lovitt
Dobrý den, budu mít po rodičovské nárok na návrat na své pracovní místo, když mám teď smlouvu na dobu určitou? Děkuji.
Odpověď:
Dobrý den,
pokud máte uzavřenou smlouvu na dobu určitou, Váš pracovní poměr skončí uplynutím sjednané doby.
Kateřina Lovitt
Dobrý den,
chtěla bych se zeptat, jak probíhá a jak mám požádat o střídání na rodičovské s otcem dětí (nejsme manželé). V současnosti jsem s dětmi doma já (máme 2 děti ve věku 6 měsíců a 2 roky), ale chtěla bych se vrátit zpátky do práce a zbytek rodičovské by čerpal manžel. Jak to prosím v praxi probíhá a jak to mám zařídit? A mohla bych se potom s partnerem ještě znovu prostřídat, že bych se vrátila zpátky k dětem?
Děkuji, Květa
Odpověď:
Dobrý den,
jestliže se chtějí rodiče během rodičovské dovolené vystřídat, je zpravidla nejjednodušší, když se společně dostaví na úřad práce (nejlépe k poslednímu dni v měsíci, který předchází měsíci, kdy matka dítěte chce zpět nastoupit do zaměstnání). Matka zde ukončí na základě vlastní žádosti pobírání rodičovského příspěvku a otec si současně požádá na základě vlastní žádosti o pobírání rodičovského příspěvku. S partnerem se můžete střídat, vezměte však v úvahu i složitou situaci zaměstnavatele, který za Vás pravděpodobně zaměstnal po dobu Vaší rodičovské dovolené pracovní sílu na dobu určitou. Doporučuji se se zaměstnavatelem předem dohodnout. Rovněž bych doporučovala obrátit se na úřad práce, který rozhodl o přiznání Vašeho rodičovského příspěvku, a který Vám poradí ve Vaší konkrétní situaci.
Kateřina Lovitt
Dobrý den, od ledna mám nastoupit po RD na plný úvazek do práce, nicméně v práci chtějí, abych šla na pár dní už od listopadu. Je výhodnější zkrácený úvazek, nebo dohoda o práci? Jde mi o to, aby mi 2 měsíce práce na nižší úvazek nesnížily například dávky v pracovní neschopnosti nebo paragrafu po novém roce, když už budu pracovat na plný úvazek..počítají se z průměrného měsíčního výdělku za poslední měsíce nebo z průměrného denního výdělku? děkuji
Odpověď:
Dobrý den,
nemocenská i ošetřovné se vypočítává z tzv. denního vyměřovacího základu, který se zjistí ze započitatelného příjem zúčtovaného zaměstnanci v rozhodném období, kterým je zpravidla období 12 kalendářních měsíců před kalendářním měsícem, ve kterém vznikl nárok na dávku. Pokud budete pracovat na zkrácený úvazek a budete pobírat nižší mzdu, budou se Vám dávky nemocenského a ošetřovného vypočítávat z nižšího vyměřovacího základu.
Eva Fialová
Dobrý den,
Vím, že dotaz určitě už proběhl, ale jak to je s financemi při péči o postiženého syna? Lze kombinovat rodičovskou a zároveň řešit i příspěvek na péči? Díky
Odpověď:
Dobrý den,
pokud Vám vznikne nárok na rodičovský příspěvek i příspěvek na péči, máte právo čerpat oba příspěvky současně.
Eva Fialová
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak je to s PPM a rodičovským příspěvkem v mém případě.
Prvnímu dítěti budou 3 roky v lednu 2018, termín porodu druhého dítěte je červenec 2018. Moje pracovní smlouva byla na dobu určitou, skončila dnem nástupu na mateřskou dovolenou s prvním dítětem. Budu mít nárok na PPM? V případě, že ne, co mám dělat v mezidobí, mezi lednem a červencem? (Rodičovský příspěvek mám nastavený na 3 roky) Mám si hledat zaměstnání? Děkuji za odpověď
Odpověď:
Dobrý den,
nárok na PPM mít nebudete, pokud nebudete splňovat podmínku účasti na nemocenském pojištění a jeho trvání nejméně 270 v posledních dvou letech, kupříkladu tím, že si nastoupíte do nového zaměstnání. Pokud nebudete zaměstnaná, doporučuji se po skončení stávající rodičovské dovolené přihlásit do evidence uchazečů o zaměstnání na Úřadu práce.
Eva Fialová
Dobrý den. Jsem na RD, původně do věku 3 let mého syna. Chtěla bych si tuto dobu prodloužit na 4 roky. Musím oznamovat zaměstnavateli? S vysokou pravděpodobností pro mne nebude mít další uplatnění. Mám nárok na odstupné i po 4 letech nebo jen po 3 letech? Pokud jen po 3 letech, mohu si zvolit 4 letou variantu bez vědomí zaměstnavatele a vyčkat, zda mi po 3 letech dá výpověď vč.odstupného? Děkuji.
Odpověď:
Dobrý den,
podle zákoníku práce máte právo na rodičovskou dovolenou do 3 let věku dítěte. Rodičovská dovolená trvá tedy maximálně 3 roky. Na čtvrtý rok se se zaměstnavatelem musíte dohodnout na poskytnutí tzv. neplaceného volna, které Vám nemusí umožnit (nejedná se tedy o prodloužení rodičovské dovolené). Pokud Vám zaměstnavatel nevyhoví a neumožní Vám tzv. neplacené volno, budete muset pracovní poměr ukončit. Pokud dáte výpověď Vy, nebudete mít na odstupné nárok.
Kateřina Lovitt
Dobrý den, do současné práce jsem původně nastoupila se smlouvou na dobu určitou jako záskok za mateřskou. Moje předchůdkyně nakonec na první rodičovskou navázala další a mně byla smlouva prodloužena na dobu neurčitou. Kolegyně se ted bude z rodičovské vracet a jestli tomu dobře rozumím, měla by dostat své původní místo vedoucí oddělení, na kterém jsem teď já. Znamená to, že já o můžu být přeřazena na nižší, hůře placenou pozici? Děkuji, Jana
Odpověď:
Dobrý den,
pokud je sjednáno, že pracovní poměr trvá po dobu mateřské dovolené jiné zaměstnankyně, pak po jejím návratu z mateřské dovolené pracovní poměr končí. Z toho, co uvádíte ale vyplývá, že takovou smlouvu nyní podepsanou nemáte, máte smlouvu na dobu neurčitou. Bude záležet, co máte ve Vaší smlouvě sjednáno, ale v souvislosti s návratem kolegyně z rodičovské dovolené nemůžete být přeřazena na jinou nižší pozici. (Při návratu zaměstnankyně, tedy Vaší kolegyně, z rodičovské dovolené je zaměstnavatel povinen přidělovat jí práci podle pracovní smlouvy, tedy nemusí se jednat o stejné místo, ale musí se jednat o práci v souladu s její pracovní smlouvou.)
Kateřina Lovitt
Dobrý den.
Jaká by prosím byla výše mateřské s druhým dítětem, pokud by plynule navazovala na rodičovskou? Vypočítává se stále ze mzdy, stejně jako to bylo u prvního dítěte?
*Prac. poměr na dobu neurčitou
* Nyní na RD s prvním dítětem
Jak by to bylo případně se třetím/čtvrým dítětem (narození dětí vždy po 2 letech); rodičovský příspěvek zvolený na 2 roky.
Díky. S pozdravem.
Mgr. Zuzana Maciel
Odpověď:
Dobrý den,
podle § 19 odst. 3 zákona o nemocenském pojištění se u zaměstnankyně, které za trvání téhož zaměstnání vznikl nárok na další peněžitou pomoc v mateřství z tohoto zaměstnání v období do 4 let věku předchozího dítěte, za denní vyměřovací základ považuje denní vyměřovací základ zjištěný pro výpočet předchozí peněžité pomoci v mateřství, pokud je vyšší než denní vyměřovací základ zjištěný pro výpočet další peněžité pomoci v mateřství. To znamená, že pokud jste v pracovním poměru u stejného zaměstnavatele a první dítě nedosáhlo věku 4 let, bude se Vám PPM vypočítávat z vyměřovacího základu, který jste dosahovala před odchodem na první mateřskou dovolenou, pokud nebude pro Vás nový vyměřovací základ výhodnější. Pokud tyto podmínky budete splňovat s každým dítětem, bude se Vám peněžité pomoc v mateřství vypočítávat vždy ze stejného vyměřovacího základu.
Eva Fialová více
Pokud jsem si zvolila délku rodičovské dovolené na 2 roky a rozhodnu se, že si ji chci prodloužit na 3 nebo 4 roky, musím to zaměstnavateli oznamovat předem a on mi to musí dovolit?
Kdo za mě v té době platí sociální a zdravotní pojštění?
Odpověď:
Dobrý den,
podle zákoníku práce máte právo na rodičovskou dovolenou do 3 let věku dítěte. Rodičovská dovolená trvá tedy maximálně 3 roky. Na čtvrtý rok se se zaměstnavatelem musíte dohodnout na poskytnutí tzv. neplaceného volna, které Vám nemusí umožnit. Péče o dítě do 4 let věku se považuje za náhradní dobu sociálního pojištění. Pokud nemáte příjem, sociální pojištění se neodvádí. Pro účely zdravotního pojištění jste v této době státní pojištěnec. Pojistné na zdravotním pojištění za Vás hradí stát.
Eva Fialová
Mám jako OSVČ nárok na rodičovskou dovolenou a za jakých podmínek (musela bych si platit nějaké minimum zdravotní pojištění)?
Odpověď:
Dobrý den,
OSVČ nemají nárok na rodičovskou dovolenou, neboť ta se týká pouze zaměstnanců. Jako OSVČ máte nárok na peněžitou pomoc v mateřství, pokud splníte podmínku trvání účasti na pojištění alespoň po dobu 270 kalendářních dní v posledních dvou letech přede dnem nástupu na PPM a zároveň účast na nemocenském pojištění OSVČ trvá aspoň po dobu 180 dnů v období jednoho roku přede dnem nástupu na peněžitou pomoc v mateřství. OSVČ nesmí v době pobírání peněžité pomoci v mateřství vykonávat osobně samostatnou výdělečnou činnost. Jestliže výše uvedené podmínky nesplníte, budete mít ode dne porodu nárok na rodičovský příspěvek.
Eva Fialová
Dobrý den, ráda bych se zeptala, zda půjdu automaticky na rizikové těhotenství po umělém oplodnění i v případě, že se to povede na první pokus. Děkuju, Kája.
Odpověď:
Dobrý den,
rizikové těhotenství a s ním spojenou pracovní neschopnost určuje vždy lékař. Zákon povinné případy pracovní neschopnosti nestanoví.
Eva Fialová
Vracím se po rodičovské dovolené do práce, zaměstnavatel mě posílá na pracovní pohovory. Může mě přesunout na stejnou pozici dle pracovní smlouvy, ale ke své dceřinné společnosti? Je u toho i změna pracovní smlouvy z doby neurčité na dobu určitou tak si nejsem jist, jestli by to případně nemělo vliv na právo na odstupné a podobně. mohu takovou změnu případně odmítnout a chtít místo u původního zaměstnavatele?
Odpověď:
Dobrý den,
při návratu zaměstnance z rodičovské dovolené je zaměstnavatel povinen přidělovat mu práci podle pracovní smlouvy (tedy nemusí se jednat o stejné místo). Pokud takovou práci zaměstnavatel nemá, je to překážka v práci na jeho straně a Vám náleží náhrada mzdy ve výši Vašeho průměrného výdělku, a to do doby, než Vám buďto zaměstnavatel začne práci dle Vaší pracovní smlouvy přidělovat, nebo se dohodnete na změně pracovní smlouvy. Místo výkonu práce je sjednáno ve Vaší pracovní smlouvě. Záleží na tom, jak máte místo výkonu práce vymezeno, zda jako konkrétní pracoviště, sídlo zaměstnavatele, obec atd. Bez Vašeho souhlasu není možné, aby Vás zaměstnavatel přeložil k výkonu práce do jiného místa. Změny pracovní smlouvy lze provádět jen se souhlasem obou stran. Je zcela na Vás, zda a na jaké změny přistoupíte. Porušování zákoníku práce Vaším zaměstnavatelem můžete oznámit inspekci práce.
Kateřina Lovitt více